Menu Close

කොරෝනා සහ පුනර්ජනන බලය නිසා ඇමරිකාව වෙනස් වූ අයුරු

                          

ජනාධිපති ට්‍රම්ප් පැවසූවේ, “ගල් අඟුරු වලට එරෙහි යුද්ධය” අවසන් කළ බවයි. බරක් ඔබාමාගේ ජනාධිපති ධුරයේ අවසන් සිව් වසර තුළ සිදු වූ ගල් අඟුරු බලාගාර විශ්‍රාම ගැන්වීම් හේතුවෙන් ඔහුගේ කැලඹිලි සහිත නායකත්වය යටතේ කර්මාන්ත හානි වේගවත් විය. 2019 දී ගල් අඟුරු වලින් විදුළිය නිපදවීම වසර 42 ක අවම මට්ටමකට ඇද වැටුණු අතර කොරෝනා වයිරස් වසංගතය රට පුරා පැතිරීමත් සමඟ එය වඩාත් ගැඹුරට ඇද වැටුනි.

සුළඟ හා සූර්යය වැනි පුනර්ජනනීය ප්‍රභවයන් දැන් ට්‍රම්ප්ගේ ප්‍රියතම පොසිල ඉන්ධන වලට වඩා වැඩි බලයක් ජනනය කරයි. බලාගාර හරිත බවට පත් කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

ගල් අඟුරු කර්මාන්තයේ දුක්ඛිත තත්වය පෙන්නුම් කරන්නේ ඇමරිකාවේ විදුලිබල ක්ෂේත්‍රයේ සිදුවන විශාල වෙනස්කම් පාලනය කිරීමට ට්‍රම්ප්ට ඇති හැකියාවක් නැති කම දැකීමෙනි ගල් අඟුරු කඩා වැටීමට පහසුවෙන් දොස් පැවරිය හැකි විරුද්ධවාදියෙකු නොමැත.  නැවත තේරී පත්වීමේ සටනකට ජනාධිපතිවරයා පැමිණේ.ගල් අඟුරු ප්‍රජාව පුනර්ජීවනය කිරීම සඳහා වූ ඔහුගේ අතීත පොරොන්දු ඉටු කිරීමට ජනාධිපතිවරයාට නොහැකි වී ඇති බව ට්‍රම්ප්ගේ ආධාරකරුවන් සහ කර්මාන්ත සගයන් පිළිගනී.

අන්තිමට ඔවුන්ටද වෙළඳ පොළ සහ කොරෝනා හී බලපෑමට හිස නැමීමට සිදුව ඇත.

“පීබාඩි බලශක්ති සමාගමේ” හිටපු විධායක නිලධාරියෙකු සහ ජාතික ගල් අඟුරු කවුන්සිලයේ සේවය කරන දැඩි ට්‍රම්ප් ආධාරකරුවෙකු වන “ෆ්‍රෙඩ් පාමර්” මෙසේ පැවසීය…”ගල් අඟුරු බලාගාර වසා දැමීම සමූහ ඝාතනයක් සේ දකිමි”…”එය විස්තර කිරීමට වෙනත් ක්‍රමයක් නැහැ” … යැයි. …”මම සෑම විටම ගල් අඟුරු බලාගාර පවත්වා ගැනීමේ සටන සමඟ සිටියෙමි”… “නමුත් අපි අද සිටින තැනට පැමිණෙනු ඇතැයි, සිහිනයකින් වත් මම නොසිතුවෙමි”… 

ඔබාමාගේ කාලය තුළ ක්‍රියාත්මක කරන ලද පාරිසරික රෙගුලාසි බොහොමයක් ට්‍රම්ප් විසින් ආපසු හැරවුවද ගල් අඟුරු බලය මුරණ්ඩු සේ අඩු වී ගියේය. ඒ ආපසු හැරවුණු රෙගුලාසි කීපයක් නම්, “පිරිසිදු බලශක්ති සැලැස්ම”, “විදුලි බලාගාර වලින් කාබන් ඩයොක්සයිඩ් විමෝචනය කපා හැරීමේ ඔබාමාගේ යෝජනාව” සහ “රසදිය දූෂණය පිළිබඳ නීති ලිහිල් කිරීම” වේ.

ට්‍රම්ප්ගේ ගැටලුව වන්නේ ඔහුගේ ක්‍රියාවන්ට අපේක්ෂිත ප්‍රතිඵල නොලැබීමයි. ෆෙඩරල් සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව, 2019 දී ගල් අඟුරු බලාගාර මගින් ජනනය කරන ලද ගිගාවොට් පැය 966,000 විදුලිය 1976 න් පසු අඩුම ප්‍රමාණය විය. ට්‍රම්ප්ගේ පළමු වසර තුන තුළ රැකියා විශාල වශයෙන් එකතැන පල්ව තිබින. ඉන් පසු 2019 වසරේ  ජනවාරි මාසයේ සිට රැකියා 4,500 ක්, වසර අවසාන වන විට අහිමි කර තිබේ.

මේ අතර ඇමරිකාව ගල් අඟුරු බලයට වඩා පුනර්ජනනීය බල ශක්තිය වැලඳගෙන තිබේ. “බෙහෙමොත් ඩියුක් බලශක්ති සංස්ථාව” සහ “සදර්න් බල ශක්ති සමාගම” ඇතුළු බලශක්ති සමාගම් දුසිම් දෙකක් ශතවර්ෂය මැද වන විට ශුද්ධ ශුන්‍ය විමෝචනය ළඟා කර ගැනීමට කැපවී සිටිති. කිසිම නව ගල් අඟුරු බලාගාරයක් ඉදිකිරීම සඳහා සැලසුමක් කර නැත.

ජනාධිපති ට්‍රම්ප්, ඔබාමා පාලනාධිකාරයේ ගල් අඟුරු වලට එරෙහි වසර අටක යුද්ධය අවසන් කළේ රට පුරා ගල් අඟුරු නිපදවන ප්‍රජාවන් විනාශ කරමින් සිටි ඉහළම ෆෙඩරල් වරම ඉවත් කිරීමෙනි. නමුත් තාක්‍ෂණික, ආර්ථික හා දේශපාලන ප්‍රවණතා අභිසාරී වීමෙන් එක්සත් ජනපදය තුළ ගල් අඟුරු ඉවත් කර ඇත. එනම් ලෝකයේ බලවත්ම පුද්ගලයා වන ඇමරිකානු ජනාධිපත්ට වත් ලෝක වෙනස්වීම් වලට එරෙහි වීමට නොහැක.

මෙය අනෙක් රටවලටද පාඩමකි. කොතෙක් විශාල ජන වරමක් ලැබුවද, තාක්‍ෂණික සහ වෙළඳ පරාමිතික ඒ අන් සියල්ලන්ටම වඩා බලවත් වේ. ඔබාමා ගත් ක්‍රියා පිළිවෙත නිවැරදි බවද, ඇමරිකානු ජනාධිපති වුවද ඔහු ඒ අනෙක් පරාමිතික නිරීක්ෂණය කර දුර දර්ශීව කටයුතු කර ඇති බව පැහැදිළිය. මහා අවපාත සමයේ [the Great Recession] ආර්ථිකය පුනර්ජීවනය කිරීමට ඔබාමා පාලනාධිකාරිය දැරූ ප්‍රයත්නයේ ප්‍රධාන අංගයක් වන පුනර්ජනනීය බලශක්තිය සඳහා වන සහනාධාර, සුළං හා සූර්ය බලශක්තිය ඉහළ නැංවීමට උපකාරී විය.

2009 දී ඔබාමා බලයට පත්වන විට ගල් අඟුරු ඇමරිකාවේ විදුලියෙන් 44% ක් උත්පාදනය කළේය. රටේ ගල් අඟුරු බලාගාර සමූහය එකල ලැයිස්තුගත ධාරිතාව ගිගාවොට් 314 ක් විය. එක්සත් ජනපද බලශක්ති තොරතුරු පරිපාලන දත්ත වලට අනුව, 2009 සහ 2011 අතර ගල් අඟුරු ධාරිතාවයෙන් ගිගාවොට් 4.5 ක් පමණ විශ්‍රාම ගියේය. එහෙත් පුළුල් වෙනසක් සඳහා අඩිතාලම දමා තිබුණි.

පරිපාලනය විදුලි බලාගාර සඳහා වායු ගුණාත්මක රෙගුලාසි මාලාවක් ද අනුගමනය කළේය. රසදිය විමෝචනය සීමා කිරීම සඳහා වූ එක් රීතියක් විශේෂයෙන් වැදගත් වූ අතර එය 2012 සහ 2015 දී ගල් අඟුරු බලාගාර විශ්‍රාම ගැන්වීමේ රැල්ලකට මඟ පෑදීය (Ref :- Climatewire, අප්‍රේල් 20- 2017).

ඒ දවස්වල විශ්‍රාම ගත් ගල් අඟුරු බලාගාර බොහොමයක් පැරණි හා කුඩා ඒවා වූ අතර ඒවා විශාල කාලයක් නිෂ්ක්‍රීයවද ගත කර ඇත, එනම් සැබෑ ගල් අඟුරු උත්පාදනය ඒ බලාගාර විශ්‍රාම යාමත් සමඟ තියුණු ලෙස පහත වැටුණේ නැත (Climatewire, 2017 අප්‍රේල් 27). ඇත්ත වශයෙන්ම, ගල් අඟුරු බලාගාර වලින් විදුලි නිෂ්පාදනය සැබවින්ම 2013 දී වැඩි විය.

වොෂිංටනයේ ගල් අඟුරු වලට එරෙහි යුද්ධයක් පිළිබඳ කතාබහක් මතුවෙද්දී, පොසිල ඉන්ධන සඳහා විශාල තර්ජනයක් වූයේ ඇමරිකාවේ ගෑස් නිධි ය. ස්වාභාවික ගෑස් සාගරයක් මුදා හැරීම සඳහා දිගු, පාර්ශ්වීය ළිං කැණීම සහ විවෘත ෂේල් ආකෘති [shale formations] පුපුරවා හරින ආකාරය [Fracking] ගෑස් සමාගම් ඉගෙන ගත් අතර එය ඉක්මනින් වෙළඳපොළට ගලා ගියේය. විදුළි බල ඉල්ලුම එකතැන පල්වීමට හේතු වන පරිදි බලශක්ති කාර්යක්ෂමතාව ඉහළ නැංවීමත් සමඟ ගල් අඟුරු බලාගාර වලට එය දැනින.

මිනී පෙට්ටියේ අවසාන ඇණය වූයේ පුනර්ජනනීය උත්පාදනය ඉහළ යාමයි – සුළං හා සූර්යයාට ඉන්ධන පිරිවැයක් නොමැති නිසා විදුළි බල වෙළඳපොලවල් වෙත යවන පළමු, මිළක් නැති විදුළියයි. හදිසියේම, පුනර්ජනනීය පහසුකම්වල නිමැවුමට ගැලපෙන පරිදි ඉහළට හා පහළට බැසීමට අවශ්‍ය ෆොසිල ඉන්ධන ස්වාභාවික ගෑස් ටර්බයින බලාගාර මගින් වඩාත් හොඳින් විචලනය සමබර කිරීම ඉටු වූවේය.

අතිරේක ගිගාවොට් 3.7 ක් ඉදිරි මාස හය තුළ වසා දැමීමට නියමිතය. කර්මාන්තයේ අරගල බොහොමයක් ඔබාමාගේ කාලයට සම්බන්ධ කිරීමට ගල් අඟුරු කාක්කන් උත්සාහ කළහ. පිරිසිදු ගල් අඟුරු විදුලිය සඳහා වූ ඇමරිකානු සන්ධානය ලෙස කලින් හැඳින්වූ වෙළඳ කණ්ඩායමක් වන ඇමරිකා පවර් ඇස්තමේන්තු කර ඇත්තේ එක්සත් ජනපද ගල් අඟුරු බලඇණියෙන් 44% ක් 2010 සිට විශ්‍රාම ගොස් හෝ ඒ සඳහා සැලසුම් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති බවයි. පුනර්ජනනීය බලශක්තිය සඳහා සහනාධාර සුළං හා සූර්ය බල ශක්තිය ගල් අඟුරු විස්ථාපනය සඳහා උපකාරී වී ඇත.

චිකාගෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ බලශක්ති වෙලඳපොලවල් අධ්‍යයනය කරන මහාචාර්යවරයකු වන “ස්ටීව් සිකාලා”, ගල් අඟුරු වල වඩාත් මූලික ගැටළුවක් ඇති බව සලකයි. … “ගල් අඟුරු බලාගාර ඔවුන්ගේ තරඟකරුවන්ට වඩා ක්‍රියාත්මක වීමේදී මිල අධිකය. ඇමරිකාවේ බලශක්ති වෙලඳපොලවල පුළුල් ආර්ථික හා තාක්‍ෂණික ප්‍රවණතාව සැලකිල්ලට ගෙන කම්හල් වසා දැමීම ආපසු හැරවීමට ට්‍රම්ප් පාලනාධිකාරියට කළ හැකි දෙයක් නැත”…

… “එය හරියට විදුලි පණිවුඩ සේවකයින් සේවයේ යොදවා ඊ මේල් යැවීමට උත්සාහ කිරීමක් වැනිය. සන්නිවේදනය විදුලි පණිවුඩයෙන් ඔබ්බට ගමන් කර ඇත. අපට කළ හැකි තවත් දේවල් තිබේ. බලශක්ති අවශ්‍යතාවය සපුරාලීම සඳහා අපට වඩා හොඳ තාක්ෂණයක් ඇත,” … “කිරීටක වෛරසය වසංගතය මගින් පවත්නා ප්‍රවණතා උග්‍ර කර ඇති අතර විදුළි ඉල්ලුම අඩුවීමට හේතු වන අතර ගල් අඟුරු බලාගාර පසෙකට තල්ලු කරයි” …සිකාලා පැවසීය.

ගල් අඟුරු නිෂ්පාදනය සුළු වශයෙන් යථා තත්ත්වයට පත් වුවද ඇමරිකාව මූලික වශයෙන් වෙනස් වී ඇත. 1885 න් පසු ප්‍රථම වතාවට එක්සත් ජනපදය ගල් අඟුරු වලට වඩා පුනර්ජනනීය බලශක්තියෙන් වැඩි ශක්තියක් පරිභෝජනය කළේය. පුනර්ජනනීය බලශක්තිය අඛණ්ඩව වෙළඳපල කොටස අත්පත් කර ගනු ඇත. (Ref- Greenwire Oct. 16, 2018). 

ට්‍රම්ප් සිය ජනාධිපති ධුරයේ මුල් දිනවල, “ට්විටර් අඩවිය” හරහා ගල් අඟුරු කර්මාන්තය සුරැකීම ගැන පුරසාරම් දෙඩුවේය. …”අපගේ මහා පිරිසිදු ගල් අඟුරු පතල් කම්කරුවන්ට අවසාන වශයෙන් සතුටු වෙන්නට කාරණා සිදු වෙමින් පවතී”… යනුවෙන් ඔහු 2017 නොවැම්බරයේ ට්වීට් කරමින් ෆොක්ස් නිවුස් වාර්තාවක් බෙදා ගත්තේය. 2018 මැයි මාසයේදී ඔහු ලිවීය, “අපි ගල් අඟුරු වලට එරෙහි යුද්ධය අවසන් කර ඇති අතර ඇමරිකානු බලශක්ති ආධිපත්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා අඛණ්ඩව කටයුතු කරනු ඇත”….

එහෙත් දැන් ගල් අඟුරු ඔහුගේ ට්විටර් සංග්‍රහයෙන් ඉවත් වී ඇත. ජනාධිපතිවරයා මේ වන විට වසරකට වැඩි කාලයක් කර්මාන්තය පිළිබඳව ට්වීට් කර නැත.ඔහුට වැදුණු අවසන් අතුල් පහර පැමිණියේ 2019 පෙබරවාරි මාසයේදී, කෙන්ටකි හි ප්‍රධාන ගල් අඟුරු බලාගාරයක් විවෘතව තබන ලෙස ෆෙඩරල් නියෝජිතායතනයක් වන ටෙනසි ​​නිම්න අධිකාරියේ නිලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටි අවස්ථාවේදීය.

ඔවුන් ජනාධිපතිවරයාට තරවටු කොට බලාගාරය වසා දැමීමට ඡන්දය දුන්හ.

%d bloggers like this: