Menu Close

ලංකාවේ දුන් රුපියල් 5000 සහ පකිස්ථානයේ ගස් සිටවීම්.


 
කෝවිඩ් වසංගතය නිසා ජීවත් වන්නට අපහසුව ආර්ථික වශයෙන් අඩ පණ වූ ජනතාවට ලංකාවේ රුපියල් 5000 බැගින් පිරිනමන ලදී. එයම තරමක් වෙනස් කර පකිස්ථානයේ කරයි. එනම් නිකම් මුදලක් දීම නොව, ඒ වෙනුවට පරිසර හිතකාමිත්වයට මිනිසුන් පෙළඹ වීමයි. ඇත්ත වශයෙන්ම ලංකාවේද කරන්නට තිබුනේ එය හා සමගාමී ව්යාපෘතියකි.
 
COVID-19 ගෝලීය වසංගතය නිසා ලොව පුරා මිලියන ගණනකගේ රැකියා නැතිවිය. ඒ මිනිසුන් වෙනුවෙන් පකිස්ථානයේ නම් සහනදායි වැඩ පිළිවෙලක් දියත් කර ඇත්තේ, ඉන් රටටද ප්රයෝජනයක් එන ලෙසිණි. පාකිස්තානය කරන්නේ වසංගත, ගස් සිටුවීමේ රැකියා අහිමි වූ දෛනික වැටුප් කම්කරුවන්ට ලබා දීමෙනි.
 
පාකිස්තාන රජයේ මුලපිරීම රට පුරා ගස් බිලියන 10 ක් සිටුවීමේ ඔවුන්ගේ ව්යාපෘතියේ පියවරකි. පසුගිය සුනාමි ව්යසනයෙන් නැතිවූ වෘක්ෂලතාදිය නැවත ලබා ගැනීමට වැඩසටහන මුල් කාලයේම දියත් විය.
 
තොම්සන් රොයිටර්ස් පදනමට (TRF) දෛනික වැටුප් කම්කරුවෙකු වන අබ්දුල් රහ්මාන් වාර්තා කළේ වසංගතය හේතුවෙන් අගුලු දැමීම ඔහුගේ සියලු වැඩ විකල්පයන් හීන කර ඇති බවයි. ඔහුගේ වැටුප දිනකට රුපියල් 500 (ඩොලර් 3) දක්වා අඩු කරනු ලැබුවද, ඔහු තවමත් තම පවුල පෝෂණය කිරීමට තරම් උපයමින් සිටින බව පැවසීය.
 
මාර්තු 23 වන දින පාකිස්තාන රජය විසින් රෝගය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා රට අගුලු දැමීම ඇතුළු කොරෝනා වෛරස් සීමා පැනවීය. භෞතික දුරස්ථ නීතිරීති හේතුවෙන් ගස් සිටුවීමේ රැකියා ද නතර විය. කෙසේ වෙතත්, රටේ අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් ඉදිරියට පැමිණ වැඩසටහන නැවත ක්රියාත්මක කළේය.
 
වසංගතය නිසා අගුලු ලෑම හේතුවෙන් මිලියන 19 කට ආසන්න ජනතාවක් සේවයෙන් ඉවත් කර ඇත. රජයේ බලධාරීන් කියා සිටියේ නැවත වන වගා කටයුතු සඳහා අවම වශයෙන් පුද්ගලයින් 63,600 ක් පමණ සේවය කරනු ඇති බවයි. වැටුප රුපියල් 500 සිට 800 දක්වා වෙනස් වේ.
 
නගරය පුරා අගුලු දැමීමේ ප්රතිඵලයක් ලෙස බොහෝ සංක්රමණික කම්කරුවන් නැවත සිය ගම්මාන වෙත පැමිණ ඇත. ගස් සිටුවීමේ රැකියා සඳහා කුලියට ගෙන ඇති තරුණ තරුණියන් මොවුහු ය. මුහුණු ආවරණ පැළඳීමටත්, ශාරීරික දුරස්ථභාවය පවත්වා ගැනීමටත් ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලා ඇත.
අගමැතිවරයාගේ උපදේශකයෙකු වන මලික් අමීන් අස්ලම් කියා සිටියේ ගෝලීය අර්බුදය සංක්රමණික කම්කරුවන්ට දැඩි ලෙස බලපා ඇති නමුත්, වසංගතයක් තුළ පවා ඇති විය හැකි අනගි අවස්ථාවක් දැකීමේ අවස්ථාවක් ඔවුන් තෝරාගෙන ඇති බවයි. සොබාදහම් මාතාව පෝෂණය කිරීම මෙම ගස් සිටුවීමේ රැකියා වල ආර්ථික සහනයක් ලෙස ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.
 
ලෝක සෞඛ්ය සංවිධානය විසින් නිකුත් කරන ලද දත්ත වලින් හෙළි වන්නේ පාකිස්තානයේ ධනාත්මක COVID-19 රෝගීන් 42,000 ක් අවම වශයෙන් මරණ 900 ක් ඇති බවයි. වසර 20 ක් තුළ ගෝලීය දරිද්රතාවයේ තවත් වැඩිවීමක් ලෝක බැංකුව පුරෝකථනය කර ඇති හෙයින් ආර්ථික අර්බුදය තවත් වැඩි වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.
 
පාකිස්තානයේ ගස් සිටුවීමේ මුලපිරීම 2018 දක්වා දිව යයි, වසර 5 ක කාලයක් තුළ අවම වශයෙන් බීජ බිලියන 10 ක් වත් සිටුවීමට රජය තීරණය කළේය. මෙම නැවත වන වගා වැඩසටහන පරිසරයට බෙහෙවින් ප්රයෝජනවත් වන අතර ලොව පුරා ප්රශංසාව පකිස්ථානයට හිමි වී තිබේ. මෙම පියවර ගෝලීය උනුසුම් වීමට එරෙහි ශක්තිමත් පියවරකි. එය නායයෑම් හා ගංවතුර හේතුවෙන් සිදුවන වන විනාශයට ප්රතිචාරයක් වේ. ගෝලීය උෂ්ණත්වය ලොව පුරා ඉහළ ගොස් තිබේ.
 
සෙසු ලෝකය අගුලු දමා නැවත රැකියාවට යාමට උනන්දුවෙන් සිටින අතර, පාකිස්තානය දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහිව සටන් කිරීමේ ප්රමුඛ චරිතයක් බවට පත්ව ඇත්තේ ගස් සිටුවීමේ රැකියා ලබා දීමෙනි. COVID-19 බලපෑමට ලක්වූ ආර්ථික පරිහානියට පරිසර හිතකාමී විසඳුමකි.
 
 
%d bloggers like this: