Menu Close

ලෝකයේ 42%ක් ගල් අඟුරු බලාගාර දුවන්නේ පාඩුවට වේ.

big-coal-plant.0මේ හි මාතෘකාව ඉහත ලියා ඇති දෙය නොව,… “කාවද මේ රවට්ටන්න හදන්නේ ?…සේ වෙනස් විය යුතුය.
 
යම් කිසි පණිවිඩයක් සමාජ ගත කරන විට, එයට අවශ්ය පැහැදිළි මූලාශ්ර පෙන්විය යුතුය. එසේම එම මූලාශ්ර විශ්වාස කල හැකි ආයතනයකින් ඉදිරිපත් කල යුතු වේ. විස්තර ඉදිරිපත් කරන පහත ලින්ක් එකෙන් පෙන්වන මූලාශ්රය, සාමාන්ය ඉංජිනේරුවෙක් පවා හොඳින් දන්නා ආයතනයකි.

සාමාන්යයෙන් විදේශයක සේවය කරන්නේ නම් ඒ සංගමය සමඟ සබඳ කම් තිබිය යුතුය. ලොව පුරා විසිර සිටින මිලියන ගණනක් ඉංජිනේරුවන් නියෝජනය කරන ආයතනයකට ව්යාජ තොරතුරු ඉදිරිපත් කල නොහැක.

 
මේ විස්තර ලංකාවේ ඊනියා බල ශක්ති විශේෂඥයන් නොදන්නේ යයි කිව නොහැක. එසේ හෙයින් ලොවටම එපා වන ගල් අඟුරු බලාගාර අටවන්න යෑමේ යම් විශේෂ සහ කුප්රකට යටි අරමුණු තිබිය යුතුය. විශේෂයෙන්ම ‘හදිසි අවශ්යතාවයක් කියා, කොමිෂන් කරන්නටම තවත් වසර 6ක් පමණ යන බලාගාරයක් අටවන්නේ කුමක් නිසාද ? තවද නෛතික නොවූ සේ, එනම් ටෙන්ඩර් පටිපාටියකට අයත් නොමැතිව එය හදිසියේ කරන්නට උත්සාහ කරන හේතුව කුමක්ද ?
 
තවද, දින කීපයකට පෙර නව ගල් අඟුරු බලාගාරය සාධාරණීය කරණය කිරීමට ලක්ෂ 180ක් ගෙවා නීතීඥයෙක් ගත් බව ප්රකාශ විය.
 
ලින්ක් එකේ කියන, ‘කාබන් ට්රැකර් ආයතන’ කතාව මෙසේ වේ.

ලන්ඩන් නුවරට අනුබද්ධිත චින්තන ටැංකියක් [think tank] හෙවත් මූල්යමය විශ්ලේෂක පිරිසක් වන, ‘කාබන් ට්රැකර්’ හි නව වාර්තාවකට අනුව ලෝකයේ ගල් අඟුරු බලාගාරවලින් පහෙන් දෙකක ප්රමාණයක් මේ වන විටත් පාඩු ලබමින් පවතී. 2030 වන විට පුනර්ජනනීය බල ශක්තිය, පවත්නා ගල් අඟුරු බලශක්තියෙන් සියයට 96 කට වඩා ලාභදායී වේ.
 
එම මූල්යමය විශ්ලේෂකයන් ලොව පුරා ගල් අඟුරු බලාගාර 6,685 ක ලාභදායීතාවය පිළිබඳ ගෝලීය විශ්ලේෂණයක් සිදු කළහ. මේ සඳහා ගත් බලාගාර මෙසේ වේ. එනම් සියළුම මෙහෙයුම් ධාරිතාවෙන් සියයට 95 ක් (ගිගාවොට් 1900 ක්) සහ ඉදිවෙමින් පවතින ධාරිතාවයෙන් සියයට 90 ක් (ගිගාවොට් 220 ක්) නියෝජනය වන සේය. ඉහළ ඉන්ධන පිරිවැය හේතුවෙන් ගෝලීය ගල් අඟුරු ධාරිතාවෙන් සියයට 42 ක් දැනටමත් ලාභ නොලබන බව එමගින් සොයාගෙන තිබේ.
 
පවත්නා කාබන් මිළ කරණය සහ වායු දූෂණ රෙගුලාසි මගින්ද පිරිවැය ඉහළ යන බැවින්, 2040 වන විට එය සියයට 72 දක්වා ළඟා විය හැකිය.

කාබන් ට්රැකර් පැවසුවේ විදුලිය ජනනය කිරීම සඳහා ගල් අඟුරු භාවිතා කිරීම වැඩි වැඩියෙන් අදාළ නොමැති වන බවත්, අප්රසන්න වනු ඇති බවයි. එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ කමිටුව පවසන්නේ ගෝලීය උෂ්ණත්වය ඉහළ යාම 1.5 to C දක්වා සීමා කිරීම සඳහා ලොව පුරා ගල් අඟුරු බලයෙන් අවම වශයෙන් 59% ක් 2030 වන විට විශ්රාම ගත යුතු බවයි.
 
2021 වන විට ප්රංශය සිය ගල් අඟුරු බලාගාර සියල්ලම වසා දමන බව නිවේදනය කළ අතර, ස්කොට්ලන්තයේ අවසන් පහසුකම 2016 මුලදී වසා දමන ලදී. පැරිස් දේශගුණික ගිවිසුමට අනුකූලව බලාගාර වසා දැමීමෙන් චීනයට ඩොලර් බිලියන 389 ක් (ඩොලර් බිලියන 306 ක්) ඉතිරි කර ගත හැකි බව කාබන් ට්රැකර් පැවසීය. සුපුරුදු පරිදි ව්යාපාර ලුහුබැඳීම වෙනුවට; යුරෝපා සංගමයට ඩොලර් බිලියන 89 ක් ඉතිරි කර ගත හැකිය. එක්සත් ජනපදයට ඩොලර් බිලියන 78 ​​ක් ඉතිරි කර ගත හැකිය; රුසියාවට ඩොලර් බිලියන 20 ක් ඉතිරි කර ගත හැකිය.
 
ගල් අඟුරු බලාගාර වලින් වන පරිසර හානිය පිළිබඳව නොදන්නා කෙනෙක් නැති තරම්, අද ඒ ගැන මිනිසුන් දැනුවත් වී සිටිති. විශේෂයෙන් කොරෝනා වසංගතය නිසා ඒ බව මිනිසුන්ගේ හදවතට වැඩි වැඩියෙන් කා වැදුනි. මේ දමා ඇති එක පින්තුරයක තිබෙන ගල් අඟුරු කන්ද බලන්න. ඒ කන්දේ ප්රමාණය සහ ඒ අසළ නවතා ඇති වාහන වල ප්රමාණය සංසන්දනය කල විට මේ දැල්වෙන ගල් අඟුරු නිසා වන පරිසර හානිය ගැන යම් අදහසක් ගත හැක. ලංකාවේ නම් ඒ එක ගල් අඟුරු කැටයක් ලංකාවේම නිෂ්පාදනය නොවේ.
 
ඒ සඳහා රටෙන් එළියට යන්නේ අපේ විදේශ ව්නිමයයි.
 
කාබන් ට්රැකර් හි විදුළි බල හා උපයෝගිතා අංශ ප්රධානී සහ වාර්තාවේ සම කර්තෘ, ‘මැට් ග්රේ’ මෙසේ පැවසීය. පාඩු අවමයක් වන අයුරෙන් බලාගාර වසා දැමීම මෙන්ම අවශ්ය නම් පමණක් ගල් අඟුරු බලාගාර පවත්වා ගෙන යෑම සඳහා තත්ත්ව විශ්ලේෂණය කල යුතුය. මේ විශ්ලේෂණය ප්රතිපත්ති සම්පාදකයින්, ආයෝජකයින් සහ සිවිල් සමාජය සඳහා සැලැස්මක් සපයයි. ”
 
කාබන් ට්රැකර් බලශක්ති විශ්ලේෂක සහ සම කර්තෘ, ‘සෙබස්තියන් ලුන්ග්වාල්ඩ්’ මෙසේ පැවසීය: “අපගේ විශ්ලේෂණයෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ ගල් අඟුරු රහිත අවම පිරිවැයකින් යුත් බලශක්ති පද්ධතියකි”…“එය සැළකිය යුත්තේ පිරිසිදු හා හරිත සුන්දරත්වයට වඩා ආර්ථික නොවැළැක්විය හැකි දෙයක් ලෙසය”…
 
ගල් අඟුරු වලින් නිපදවන බලශක්තිය පුනර්ජනනීය බලශක්තියට වඩා මිල අධික විය හැකි නමුත්, පුනර්ජනනීය බලශක්තිය උත්පාදනය කළ නොහැකි කාලවලදී අඛණ්ඩ ප්රවාහයක් සහතික කිරීම සඳහා බේස් ලෝර්ඩ් බලය සැපයිය හැකිය.
 
 
%d bloggers like this: