Menu Close

නවාංශක කේන්ද්‍රය. 

Untitled

ජ්‍යෝතිෂය දත් එහෙත් කුහක කමේ පතුලේ සිටි පණ්ඩිතයන්, ඔවුන් මිය යාමත් සමඟ මේ අගනා ශ්‍රාස්ත්‍රය ද වළ පල්ලට ගෙන ගියහ. ඔවුන් සැම විටම කලේ, කරන්නේ, සත්‍යයෙන් අඩක් පමණක් කීමය. මේ විස්තර මොන තරම් අනාවරණය කලද, ජ්‍යෝතිෂය ඉගෙන ගැන්මට කෙනෙක්ට විශේෂ ග්‍රහ පිහිටීම් අවශ්‍ය බව ඔවුන් දන්නේ නැත. එසේ හෙයින් ඇත්තටම ඔවුන් පණ්ඩිතයන් නොව, මෝඩයන්ය.

ඉන් එක රහසක් වන්නේ නවාංශක කේන්ද්‍රයෙන් පළාඵල කීමය. මා ඔබට විශ්වාසයෙන් යමක් කියමි. ජ්‍යෝතිෂ වේදීන්ගෙන් භාගයක් නවාංශකය මගින් පළාඵල කියන්නට දන්නේ නැත. කේන්ද්‍රය සහ නවාංශකය සසඳන්නේ කෙසේද?

ප්‍රධාන කේන්ද්‍රය ‘ගසක් හෝ වැලක්’ වන විට නවාංශකය ‘පළතුරක්’ බව, අපට පැවසිය හැකිය. ගසක් ඉතා ලස්සන පෙනුමක් ඇති නමුත් පලතුරු පැණිරස නොවිය හැකිය. නමුත් ගසක් හෝ වැලක් අශෝභන ලෙස පෙනුනද, එහි පල ඉතා මිහිරි විය හැකිය. මිදි වැල සහ නුග ගහ මෙනි. 9 අංකය පෙන්වන නවාංශකයෙන් ජීවිතයේ විවිධ අංශ පිළිබඳව පුළුල් යෙදුමක් ඇති නමුත් එය 7 හෙවත් විවාහයේ වැදගත්කම කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කරයි.

අධ්‍යාත්මික ප්‍රගතිය සහ ආගමික කරුණු සඳහා එය ඉතා වැදගත් සටහනකි. අධ්‍යාත්මික මාවතේ ඉදිරියට යාමට අවශ්‍ය පුද්ගලයෙකුට ඔහුගේ D9 හී ප්‍රබල ඇඟවීමක් තිබිය යුතුය. ආගමික ඥාණාලෝකය සඳහා පුද්ගලයෙකු ගෞරව කළ යුතු සහ පිං කුසල් අනුමෝදන් කර කෘතඥතාවේ පිහිටා සහාය ලබාගත හැකි ඉෂ්ට දේවතාවා හෝ දේවතාවිය, D9 ආධාරයෙන් සොයාගත හැක. නවාංශක යේ ආත්මකාරක ග්‍රහයා හෙවත් රාශියක වැඩිම අංශක ප්‍රමාණය ගමන් කල ග්‍රහයා ස්ථානගත වීම තුල එය කිව හැක. එනම් නවාංශකයේ ආත්ම කාරක ග්‍රහයාගේ සිට 12 වැන්න අධිපති රාශිය හිමි ග්‍රහයාට අයත් වන දේවතාවා හෝ දේවතාවිය කෙනෙක්ගේ ඉෂ්ට දේවතාවා හෝ දේවතාවිය වේ. 

රාශි කේන්ද්‍රයේ ග්‍රහලෝකයක් උසස් වූ නමුත්, D9 හී ඒ ග්‍රහයා දුර්වල වුවහොත්, එහි ශක්තිය සැලකිය යුතු ලෙස නැති වී යන අතර D9 හී දුර්වල වූ ග්‍රහලෝකයක් උසස් වුවහොත් රාශි කේන්ද්‍රයේ එහි දුර්වලතාවයක් තිබේ නම් එය අවලංගු වේ. නවාංශකය දුර්වල වීම නීච භංග අවලංගු කිරීමේ ප්‍රධාන නිර්ණායකයකි.

‘වර්ගෝත්තම’ යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ ඕනෑම ග්‍රහලෝකයක් D1 මෙන්ම D9 හී එකම තැනක ඇති විටය. එබැවින් එහි ජන්ම සහ නවාංශක පෙන්වීම [Dispositer] එකම වේ. පුද්ගලයෙකුගේ ලග්නය වර්ගෝත්තම බවට පත්වුවහොත් ලග්නය අතිශයින්ම බලවත් වන අතර ලග්නාධිපතිට කෙනෙක්ව ඉතා ඉහළ උසකට ගෙන යාමට හැකි වනු ඇත.
සියලුම ග්‍රහලෝක අතර වර්ගෝත්තම ලග්නයට සහ වර්ගෝත්තම සඳුට වැඩි වැදගත්කමක් ලබා දී ඇත. නමුත් සමහර අවස්ථාවල රාශි කේන්ද්‍රයේ ග්‍රහලෝකයක් නීච වී ඇති බවත් D9 හීද එය නීච නම්, ඒ ග්‍රහයා ඉතා දුර්වල වේ. ඒ ග්‍රහයා වර්ගෝත්තම වුවද, ඒ ග්‍රහයා දුර්වල වේ. D1 හී සහ D9 හී අඟහරු ග්‍රහයා මේශයේ නම්, අඟහරු ‘ස්වක්ෂේත්‍ර වර්ගෝත්තම’ ද, එසේම එහි ශනි සිටී නම් එය, ‘නීච වර්ගෝත්තම’ යයි කියනු ලැබේ. එහි රවි සිටින්නේ නම්, ‘උච්ච වර්ගෝත්තම’ යයි කියනු ලැබේ.

සෑම විටම වර්ගෝත්තම කේන්ද්‍ර ගුණ දෙන්නේය කියා කියමනක් ඇත. එය සත්‍යයෙන් භාගයකි. 

නවාංශකය ගැන කෙටියෙන් කිවහොත්, එය විවාහ ජීවිතයට බලපායි. එවිට නවාංශකයේ 1 වන රාශිය විවාහ පොරොන්දුව, 2,විවාහය සඳහා අවශ්‍ය ධනය, 3 විවාහය පවත්වා ගැන්ම සඳහා මහන්සි වී වැඩ කිරීම, 4 විවාහයේ සතුට, 5 විවාහයේ ධනාත්මක ආකල්පය , 6 විවාහයේ ප්‍රශ්න, 7 විවාහයේ සම්බන්දය, 8 යනු විවාහයේ රහස්, හදිසි දේවල් 9 යනු විවාහයේ විශ්වාසය වේ, 10 යනු විවාහයේ කරන ක්‍රියා, 11 යනු විවාහයේ ලෞකික සේ ලබාගත් දේ 12 යනු විවාහයේ නැති වන දේ සහ විවාහයේ අවසානය.  .

ඒ අනුව වෘෂභ, මිථුන, කටක කන්‍යා, තුලා, ධනු මීන ශුභ වර්ගෝත්තම විය හැකි රාශි වේ. එමෙන්ම මේෂ, සිංහ, වෘශ්චික, මකර, කුම්භ අශුභ වර්ගෝත්තම වන රාශි වේ.   

බොහෝ ස්ථාන වල 64 වන නවාංශක අධිපතියා ගැන විශේෂ උනන්දුවක් දැක්වේ. 64 වන නවාංශක අධිපතියා යනු, නවාංශක කේන්ද්‍රයේ සඳුගෙන් 4 වැනි නවාංශක අධිපතියා වේ.

විවාහය සඳහා නවාංශක කේන්ද්‍රය භාවිතා කරන ආකාරය :-

කෙනෙක්ගේ පවුල් ජීවිතය අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා නවාංශක සටහන භාවිතා කළ යුතුය. සලකා බැලිය යුතු වැදගත් කරුණු වන්නේ උපදින විට නවාංශකය, කාරක, දශා අධිපතියා සහ භුක්ති ග්‍රහයා වේ. නවාංශක අධිපතියා උසස් නම්, හෝ තමන්ගේම නිවසක හෝ මිතුරෙකුගේ නිවසක නම්, පුද්ගලයාගේ කලත්‍රයා හොඳ චරිතයක් සහ හොඳ පුද්ගලයෙක් වනු ඇත.

නවාංශක අධිපතියා හොඳ තත්වයේ සිටී නම් විවාහය කලින් හෝ සුදුසු වේලාවට සිදුවනු ඇත. නමුත් එය දුර්වල මට්ටමක පවතිනවා නම් හොඳ තත්වයේ විවාහයක් හෝ විවාහය ප්‍රමාද විය හැකිය. නවාංශක අධිපතියා දුර්වල වුවහොත් කලත්‍රයා හොඳ පුද්ගලයෙක් නොවනු ඇත.

කලත්‍රයා පුරෝකථනය කිරීමේ ප්‍රධාන ස්ථානය 7 සහ 7 අධිපති වේ. එබැවින් ප්‍රධාන කේන්ද්‍රයේ 7 වන නිවස මෙන්ම නවාංශකයේ 7 වැන්නද අප විසින් පරීක්ෂා කළ යුතුය. මතක තබා ගත යුතු දෙයක් වන්නේ, උපත් කේන්ද්‍රයේ 7 වැන්න, අපට අවශ්‍ය දේ හෝ අපේ ආශාව කුමක්ද යන්න පෙන්වන අතර, නවාංශකයේ 7 වැන්න අපට සැබවින්ම ලැබෙන්නේ කුමක්ද යන්න පෙන්වයි.

7 වන නිවස විවාහය පෙන්වනවා පමණක් නොව, එය සියලු ආකාරයේ භෞතික සම්බන්ධතා ද දක්වයි. ලග්නයේ සියලු ආකාරයේ භෞතික හෝ කෙටිකාලීන සම්බන්ධතා සඳහා 7 වන නිවසේ (A7) ආරූඩ පාද පරීක්ෂා කළ යුත්තේ එබැවිනි. දාරපාද (A7) එක් අයෙකු ඇසුරු කරන පුද්ගලයින් ද පෙන්වයි. එබැවින් නවාංශකයෙන් කලත්‍රයා ගැන අනාවැකි පළ කිරීමේදී මෙම නිවාස පරීක්ෂා කළ යුතුය.

නවාංශකයෙන් කලත්‍රයාගේ ස්වභාවය.

1. සූර්යයා 7 වැනි නවාංශකයේ :- කලත්‍රයා සංගීතය, කියවීම හෝ සංගීත භාණ්ඩ වාදනය කිරීම කරයි. ඔහුට අහංකාරය සහ ඉහළ ආත්ම ගෞරවය තිබිය හැකිය. ඔහුට මිටි,, විශාල හිස, කෙලින් හිසකේ යනාදිය තිබිය හැකිය. 7 නවාංශකය ශක්තිමත් වන විට, පුද්ගලයා ගෞරවනීය පවුල් පසුබිමකින් විය හැකිය.

 1. සඳු 7 වැනි නවාංශකයේ :- කලත්‍රයා ලස්සන හා ඉතා ලිංගික ආශාව ඇති කෙනෙකි. ඔහු හෝ ඇයට පැහැපත් පෙනුමක් හා මෘදු හදවතක් තිබේ.
 2. අඟහරු 7 වන නවාංශකයේ :- අඟහරු 7 වන නවාංශකයේ නම් හෝ නවාංශකය A7 සමඟ සම්බන්ධ වී ඇත්නම්, පුද්ගලයා ඉතා දරුණු හා උණුසුම් කෝපකාරී ගති ඇති කෙනෙක් හැකිය. ඔහු හෝ ඇය ක්‍රීඩාවට ලැදි වන කෙනෙකි. 7 නවාංශකයේ අඟහරු ශක්තිමත් වන විට, ඔහුට හොඳ ශරීරයක් ඇති අතර, ශරීරය සිහින් සහ මලල ක්‍රීඩකයෙකු සේ වේ. ඔහු හෝ ඇයට වාද විවාද කළ හැකිය.
 3. බුද ග්‍රහයා 7 වන නවාංශකයේ  :- කලත්‍රයාට ප්‍රීතිමත් හා මිත්‍රශීලී කෙනෙක් විය හැකිය. ඔහු හෝ ඇය සාහිත්‍යයට, ලිවීමට ප්‍රිය විය හැකිය. බුධ ග්‍රහයා නපුංසක ග්‍රහයෙක් 7 වන නවාංශක නිවසේ සිටින බුධ ඇති විට  කලත්‍රයාගෙන් ශාරීරික සතුටක් නොලැබේ. කලත්‍රයා ඔහුගේ හෝ ඇයගේ වයසට වඩා තරුණ පෙනුමක් ලබා දෙනු ඇත.
 4. බ්‍රහස්පති 7 වන නවාංශකයේ :-  ජීවිත සහකරු හොඳින් උගත්, ලස්සන, වාසනාවන්ත හා ඉතා හොඳ ගතිගුණ ඇති, අධ්‍යාත්මික අතින් සහ ආගමික අදහස් අතින් ඉහළ කෙනෙක් විය හැකිය. ඔහුට හෝ ඇයට උසට සරිලන මහත ඇති සමානුපාතික ශරීරයක් තිබිය හැකිය.
 5. සිකුරු 7 වන නවාංශකයේ :- කලත්‍රයා ඉතා සුන්දර කෙනෙකි. කලාවට සංගීතයට සහ සැපයට කැමති කෙනෙක් විය හැකිය. සිකුරු පීඩාවට පත් නොවන්නේ නම් ප්‍රීතිමත් විවාහ දිවිය පිළිබඳ ප්‍රබල ඇඟවීමකි.
 6.  ශනි 7 වන නවාංශකයේ නම් :- ජීවිත සහකරු පරිණත, සැමවිටම වැඩ කළ හැකි, ප්‍රේම සම්බන්ධතා සහ ආදර අදහස් කෙරෙහි උනන්දුවක් නොදක්වයි, වගකීම් සහගත ය. හත්වැනි නවාංශකයේ සෙනසුරුගෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ ස්වාමිපුරුෂයා සහ භාර්යාව අතර වයස් පරතරයක් තිබිය හැකි බවයි.
 7. රාහු 7 වන නවාංශකයේ නම් :- කලත්‍රයා සැමවිටම සිතන හා ව්‍යාකූල කෙනෙක් වීමට, වියුක්ත චින්තනයට, ගණිතයට, ජ්‍යොතිෂයට යනාදිය හොඳ ය. මෙය විවාහ සැප සම්පත් සඳහා හොඳ ස්ථානයක් ලෙස නොසැලකේ. රාහු 7 වන නවාංශක  යේ සිටින විට රටෙන් පිටත, හෝ විදේශිකයෙක් සමඟ විවාහයක් හෝ වෙනස් කුල විවාහයක් පෙන්නුම් කරයි. වැඩි අදහසක් ලබා ගැනීම සඳහා D1 හි 7 වැන්න අත්පත් කර ගන්නා බලපෑම බලන්න.
 8. කේතු 7 වන නවාංශකයේ නම් :- කලත්‍රයාගේ ගණිතය හා සංඛ්‍යා පිළිබඳ දැනුම ඉතා හොඳ විය හැකිය, පරිගණක, යන්ත්‍ර වැනි දෑ පිළිබඳ  විශේෂඥයෙක් මෙන්ම, අධ්‍යාත්මික පුරුදු පුහුණුව ආදිය ඇති කෙනෙකි.

  පුරුෂයා සහ ස්ත්‍රීන් යන දෙදෙනාගේම විවාහයේ ප්‍රධාන සංරචකය සිකුරු ය. එය පුරුෂ කේන්ද්‍රයේ බිරිඳ පෙන්වයි.  සිකුරු ප්‍රධාන විවාහ කාරකයා [Main Significator] හෙයින් සිකුරු D9 හෙවත් නවාංශකයේ නීචව, රාහු හෝ සෙනසුරු විසින් දුර්වල හෝ පීඩාවට පත් නොකළ යුතුය. අශුභ ග්‍රහලෝක දෙකක් හෝ වැඩි ගණනක් සිකුරුට පීඩා කරන විට සහ ආත්මකාරක සහ 8 වන අධිපතියා එකිනෙකා සම්බන්ධ වන්නේ නම්, නවාංශකයෙන් කලත්‍රයා විනිශ්චය කරන විට, එවැනි සංයෝජනයක් ශාපයක් වන අතර විවාහය ප්‍රතික්ෂේප වීමක් කළ හැකි අතර, විවාහය සෑහෙන්න ප්‍රමාද විය හැකිය.

  රාහු D9 හී සිකුරුට පීඩා කරයි නම්, කලත්‍රයාගෙන් හෝ විවාහ සම්බන්ධතාවයෙන් වංචා කිරීමේ අවස්ථා තිබේ. නවාංශකයේ සෙනසුරු සිකුරුට පීඩා කරයි නම්, එය අප්‍රමාණ දුක්ඛිත බව සහ නොනවතින දුක් වේදනා ගෙන එයි. බුධ හා සිකුරු නවාංශකයේ එකට තිබේ නම්, මෙය විවාහ සැප සම්පත් සඳහා නරක සංයෝජනයකි.

  රාහු – සිකුරු හෝ අඟහරු – D9 හී සිකුරු සංයෝජනය ජීවිත සහකරු ප්‍රේම විවාහය පිළිබඳ ප්‍රබල ඇඟවීමකි. විනිශ්චය කරන අතර නවම්සා ප්‍රස්ථාරයේ 2 වන, 6 වන, 8 වන හෝ 12 වන නිවෙස්වල කේතු සහ අඟහරු එකිනෙකට සම්බන්ධ වී තිබේ නම්, නවම්සා ප්‍රස්ථාරයෙන් කලත්‍රයා පරීක්ෂා කිරීමේදී අප ඉතා පරිස්සම් විය යුතුය. කලත්‍රයා ගෙන් අනෙකාට හානියක් විය හැක.

  නවාංශක ලග්නයේ සූර්යයා ශක්තිමත් නම් හෝ 3 වන නවාංශකයේ සඳු ශක්තිමත් නම් පෙන්වන්නේ කලත්‍රයාට වඩා වැඩි කාලයක් ජීවත් විය හැකි බවයි. D9 හී බ්‍රහස්පති-සිකුරු සංයෝජනය මගින් දේව ආශිර්වාදය පෙන්වන අතර පරම්පරාව ඉදිරියට ගෙන යන බවට ලකුණකි.

  සෙනසුරු නවාංශකයේ ස්ථානගත වී ඇත්නම් හෝ නවාංශක ලග්නය දෙස බැලුවහොත් විවාහය ප්‍රමාද විය හැකිය. සෙනසුරු සිකුරු ග්‍රහයා වෙත හෝ නවාංශක ලග්නයේ 7 වැන්න අධිපතියා දෘෂ්ටි හෙළන්නේ නම් අහිතකර ය. සූර්යයා 7 වන නිවසේ තැන්පත් කර ඇති විට හෝ දාර පාදය (A7) සමඟ සම්බන්ධ වූ විට, එය විවාහ යෝජනාවක් මගින් වූ විවාහයක් බව පෙන්නුම් කරයි. විවාහ වන හෝ වූ කාලය නවාංශක කේන්ද්‍රයේ 7 වන අධිපතියාගේ, නවාංශක අධිපතියා හෝ 7 වැන්නේ පතිත වූ ග්‍රහයන්ගේ වින්ශෝත්තරී කාල මගින් සෙවිය හැක. 

7 වන අධිපතියා වන D9 ප්‍රස්ථාරයේ හෝ නවාංශක ලග්න අධිපතියාගේ හෝ 7 වන නවාංශක යේ සිටින ග්‍රහලෝකවල විවාහ වේලාව ගණනය කළ හැකිය. නවාංශකයෙන් විවාහයේ ගුණාත්මකභාවය සහ ජීවිත සහකරු පුරෝකථනය කිරීම පහසු කාර්යයක් නොවේ. කේන්ද්‍රය තැනීමට ගත් උපන් කාලය ද නිවැරදි විය යුතුය.

නවාංශක කේන්ද්‍රයේ සිකුරු සහ රාහු ගේ එක්වීම :- 

සිකුරු යනු අපගේ ආශාවයි. එය නියෝජනය කරන්නේ අප කිරීමට කැමති දේවල්, අපට දවස පුරා කළ හැකි යැයි අප සිතන දේවල් ය. සිකුරු කලා හැකියාවන් සංකේතවත් කරයි. සිකුරු යනු යම් ක්ෂේත්‍රයක නිර්මාණාත්මක හැකියාවන් ය. ඔබ පිරිමියෙක් නම්, සිකුරු ඔබේ බිරිඳ නියෝජනය කරයි. එය විවාහය ද සංකේතවත් කරයි. සිකුරු යනු ඔබ දෙන ආදරය සහ ඔබට ලැබෙන ආදරයයි. රාහු ඕනෑම ග්‍රහලෝකයක් සමඟ සංයුක්ත වන විට, එය එම ග්‍රහලෝකයේ ශක්තිය වැඩි කරයි. එබැවින් මෙම සිකුරු සමඟ රාහු පැමිණෙන විට, එය ඔබ තුළ ඇති ආදරය හා කලා කුසලතා වැඩි කරයි.

බොහෝ ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයින් හෝ මාධ්‍යවේදීන් ඔවුන්ගේ ප්‍රස්ථාරයේ මෙම සංයෝජනය ඇත.

නමුත් නවාංශකය ප්‍රධාන වශයෙන් විවාහය හා සම්බන්ධතාවය සඳහා වන සටහනකි. ඉතින් මෙම සිකුරු හා රාහු සංයෝජනය නවාංශකයේදී සිදු වූ විට, එය අප තුළ ප්‍රේමය කෙරෙහි ඇති ඇල්ම වැඩි කරයි. සිකුරුට අවශ්‍ය සියල්ල ජය ගැනීමට ය. ඒ නිසා ඔවුන්ට හැඟෙන්නේ සෑම කෙනෙකුම තමන්ට ආදරය කළ යුතු බවයි. රාහු-සිකුරු ඔවුන්ට ද්‍රව්‍යමය සාර්ථකත්වයක් ලබා දෙයි, නමුත් ඔවුන් කිසි විටෙකත් ප්‍රේමයෙන් හෝ ප්‍රේමයෙන් තෘප්තියක් ලබා නොගනී.

එබැවින් ඔවුන්ගේ පෙම්වතාගෙන් හෝ පෙම්වතියගෙන් ප්‍රමාණවත් අවධානයක් නොලැබෙන විට ඔවුන් වෙනත් තැනක් දෙස බලයි. යුවලක් අතර පක්ෂපාතී සම්බන්ධතාවයක් සඳහා එය හොඳ සංයෝජනයක් ලෙස නොසැලකේ. විශේෂයෙන් මෙම සංයෝජනය සිදුවන්නේ 2 වන, 5 වන, 7 වන නවාංශක නිවසේ නම්. මෙම සංයෝජනය සිදුවන නවාංශක රාශියද සලකා බැලිය යුතුය. 

වෘශ්චික, මිථුන, මීන, කන්‍යා, කටක සහ මේෂ  නවාංශකයන්හී හි සිකුරු-රාහු සංයෝජනය අනෙක් ස්ථාන වලට වඩා ගැටළු සහගතය. අඟහරු මෙම සංයෝජනය සමඟ සමපාත වන්නේ නම් හෝ මෙම සංයෝජනය දෙස බැලුවහොත්, එය ප්‍රේමයේ ගින්න තවත් වැඩි කරයි.

නවාංශකයේ සිකුරු සහ රාහු සංයෝජනය ප්‍රීතිමත් විවාහ ජීවිතයකට යහපත් නොවේ. රාශි කේන්ද්‍රයේ සහ D9 හෙවත් නවාංශකයේ වෙනත් අනිෂ්ට සංයෝජන තිබේ නම්, මෙම සංයෝජනය දික්කසාදය හෝ වෙන්වීම වැනි තත්වයන් පවා ඇති කළ හැකිය. නළු නිළියන්, ගායකයින් වැනි ජනප්‍රිය පුද්ගලයින් බොහෝ දෙනෙක් ආදර ජීවිතයේ හෝ විවාහ ජීවිතයේ ගැටලුවලට මුහුණ දෙන්නේ එබැවිනි.

නවාංශකය සලකා අනාවැකි කීමේදී බැලිය යුතු වැදගත් කරුණු කීපයක් :-  

 1. ‘ආත්මකාරකයා’ [AK] හෙවත් රාශි කේන්ද්‍රයේ රාශියක වැඩිම දුරක් ගොස් ඇති ග්‍රහයා, 9 වැනි නවාංශකය අධිපති ග්‍රහයා, සිකුරු සහ ‘අමාත්‍යකාරකයා’ බලන්න. [‘අමාත්‍යකාරකයා’ යනු, ‘ආත්මකාරකයා’ ට පසු වැඩිම අංශක ගණනක් ගොස් ඇති ග්‍රහයා වේ.] අමාත්‍යකාරකයා, ආත්මකාරකයාගේ ‘මිනිස්ටර්’ හෙවත් ඇමතියා වේ.    
 2. නවාංශක කේන්ද්‍රයේ වුවද පරිවර්ථන වල බලය වැඩි වේ.
 3. නවාංශක කේන්ද්‍රයේ 7 වැන්නේ රාහු සිටියා කියන්නේ, රාශි කේන්ද්‍රයේ 7 වැන්නේ රාහු සිටියා මෙන් නොවේ. එහිදී වන්නේ සහකාරිය හෝ සහකරුවා දෙස ඔනාකමෙන් සොයා නොබැලීම වැනි දෙයකි.
 4. නවාංශක කේන්ද්‍රයේ සිකුරුට හෝ 7 වැන්නට වැටෙන අශුභ දෘෂ්ටි විවාහයේ අරිටු ඵල ඇති කරයි. 
 5. රාශි කේන්ද්‍රයේ දහවන්න අධිපති ග්‍රහයා, මේෂයේ නම්, එය එම රැකියාව ආයුධ වලට හෝ ඉංජිනේරු වෘතියට සම්බන්ද බව කියයි. 
 6. නවාංශක කේන්ද්‍රයේ දෘෂ්ටීන් වල බලය, ග්‍රහ සංයෝජන වලට වඩා වැදගත් වේ. උදාහරණයක් සේ නවාංශක කේන්ද්‍රයේ කිසියම් තැනක ගුරු සහ බුද සිටී නම්, ඒ ස්ථානය කුජ ට පෙනේ යයි සිතන්න. එවිට ඒ කුජ ගේ දෘෂ්ටිය, ගුරු බුද එක්ව සිටියාට වඩා විශේෂ වේ.     
 7. නවාංශකයේ කේතු බුදට හිමි මිථුන හෝ කන්‍යා රාශියක සිටීනම්, කුජ සහ රාහු එකට සංයෝජනය වී ඇත්නම් සමේ රෝග ඉන් දැක් වේ.  

 

 

 

https://blog.astrologylover.com/navamsa-chart-importance-use-analysing-birth-chart/

 

%d bloggers like this: