Menu Close

ගල් අඟුරු මේ කාලයේ කොරෝනා මෙනි. ඇල්ලුවහොත් මරණීය වේ.

CUB5OFD35RFDLIDUM3DO6S2A5Uලංකාවේ නූතන දේශපාලනඥයන්, ට්රම්ප් වැටුණු වලේම වැටේද ? ගල් අඟුරු නැවත ගෙන ඒමට ට්රම්ප් නම් පොරොන්දු වී රටේම සමච්චලයට භාජනය විය. ඔහු යටතේ ඇති සියල්ල මෙන් එය ද බිඳ වැටුණි.
 
ට්රම්ප් ගැන කියන විට ලංකාවේ එක්තරා දේශපාලනඥයෙක් මට නම් සිහි වේ. එහෙත් එය ඔබේ උපකල්පනය නොවිය හැකි බැවින් ඒ ගැන කීමෙන් වළකිමි. 🙂 ට්රම්ප් ගැන මගේ මුහුණු පොත් බිත්තියේ විහිළු වීඩියෝ තුනක් අලවා ඇත. කැමති කෙනෙක්ට එය බැලිය හැක.
… “මට පමණක් එය නිවැරදි කළ හැකිය” …යනුවෙන් ඩොනල්ඩ් ට්රම්ප් 2016 දී පැවසීය. වසර හතරකට පසුව, ඔහු ජාතික සමගිය, ජාතියේ සබඳතා, මහජන සෞඛ්යය, හිඟ වියදම් හෝ කඩා ගෙන වැටෙන යටිතල පහසුකම් ගැන කතා නොකරයි. සමහර විට ඔහු නිවැරදි කරන්නට ඕනා කියා අදහස් කරන්නට ඇත්තේ, ගල් අඟුරු කර්මාන්තය වත්ද ?
 
… “ලස්සන, පිරිසිදු ගල් අඟුරු” නිෂ්පාදකයින්ට වඩා ආර්ථිකයේ වෙන කිසිදු අංශයකට අපේක්ෂක ට්රම්ප්ගෙන් වැඩි තල්ලුවක් හෝ ආදරයක් නොලැබුණි. ඔහුගේ මහා පරිමාණ රැලිවල පරිසර වේදීන්ට තැනක් නොතිබිණි. පොසිල ඉන්ධන ලෙස ගල් අඟුරු කැණීම එහි පෙර කීර්තියට යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට ඔහු දුන් පොරොන්දුව ඉදිරියේ ඔහුගේ ප්රේක්ෂකයෝ ඔල්වරසන් දුන්හ.
 
… ‘ලස්සන පිරිසිදු ගල් අඟුරු’ කියා දෙයක් තිබේ නම්, ‘දීප්තිමත් අන්ධකාරයක්’ හෝ ‘කළුවර දිලිසීමක්’ සොයා ගත හැකි වනු ඇත. මේ ලස්සණ වචන සාමාන්ය ජනතාවගේ ඇස් වසා දමන්නට කරන මගඩි පමණි.
 
අවුරුදු හතරකට පසු, ට්රම්ප් ලොක්කා ගල් අඟුරු සමඟ කටයුතු කලේ කෙසේදැයි බලමු.
 
ෆෙඩරල් බලශක්ති තොරතුරු පරිපාලනයට අනුව, පීබොඩි (Peabody) එක්සත් ජනපදයේ විශාලතම ගල් අඟුරු නිෂ්පාදකයා වේ. රට පුරා පතල් සමඟ සමාගම ඔබාමා පාලනාධිකාරයේ ගල් අඟුරු විරෝධී ප්රතිපත්ති යටතේ පීඩා විඳි අතර 2016 දී බංකොලොත් විය. ට්රම්ප් “ගල් අඟුරු වලට එරෙහි යුද්ධය” අවසන් කරන බවට ප්රතිඥා දී ‘විමෝචන නීති රීති වෙනස් කර ‘ ඒ සමාගම වැටුණු වලෙන් ගොඩ ගත්තේය.
 
ඉන් පසු පැමිණි නව පරිපාලනය යටතේ, ප්රතිසංවිධානය කරන ලද සමාගම බංකොලොත්භාවයෙන් මිදී නැවත ෆෝචූන් 500 ආයතනයක් විය. ෆෝචූන් 500 ආයතනයක් නම්, රටේ ඉහළම ආයතන 500 න් එකකි.
 
2018 ජුනි මාසය වන විට ට්රම්ප් ඉතා දුර දිග පෙනෙන දේශපාලනඥයෙක් යයි ඔප්පු කරමින්, පීබොඩි සමාගමේ වෙළඳ කොටස් වෙළඳපොලේ කොටසකට, ඩොලර් 47 කට අලෙවි විය. එහෙත් මැජික් එකක් යනු බොරුවකි. එය සත්යයක් මෙන් අපට පෙනේ. නමුත් පදනම බොරුවයි. ට්රම්ප් දිගටම මැජික් වැඩ කරණ අතරේ පීබොඩි සමාගම වේගයෙන් පරිහානියේ පතුල බලා ගියේය. එහි කොටස් මිල දැන් ඩොලර් 3.50 ට වඩා පහත වැටී ඇත.
 
ලෝකයේ ස්වභාවික පරාමිතික වෙනස් කල නොහැක. ගල් අඟුරු යනු දිනෙන් දින පරිහාණියට යන බලශක්ති ප්රභවයකි. රටවල් මෙන්ම බල ශක්ති ආයතන පුනර්ජනන බල ශක්තියට වේගයෙන් එක් වෙමින් පවතී. ලෝකයේ ඇති හතරවන විශාලම බැංකුව වන පී.එන්.පරීබාස් ප්රංශ බැංකුව මාස කීපයකට පෙර ෆොසිල ඉන්ධන වලින් ඉවත්වී පුනර්ජනන බල ශක්තිය වෙත අනුගත වන ලදී.
 
සූර්ය සහ සුළං ශක්තීන්ගේ ඇති විචල්යමය භාවය සමබර කෙරෙන ආකාරය ගැන බොහෝ විද්යාත්මක පරීක්ෂණ කෙරේ. පරිඝනක ඇසුරෙන් ඒ විචල්යයන් මනාව සමබර කල හැකි බවට එක් උදාහරණයක් වන්නේ පසුගිය මාස දෙක තුලම එංගලන්තයේ බල ශක්ති අවශ්යතාවය සම්පූර්ණයෙන්ම සූර්ය සහ සුළං බලයෙන් ඉටු කරගත් හෙයිණි. ඔවුන් ප්රතිඥා දී ඇත්තේ 2025 වසරේ සිට 100% ක් පුනර්ජනනීය බලයෙන් රට බල ගන්වන බවය. නැවත තුරුම්පුවා වෙත;
 
Arch Coal යනු 2018 දී එක්සත් ජනපද වෙළඳපොළෙන් සියයට 13 ක් ඇති ඊළඟ විශාලතම බල ශක්ති සමාගම වේ. ට්රම්ප් බලයේ සිටි කාලය තුළ එහි වටිනාකමෙන් සියයට 60 කට වඩා අහිමි විය.පාරිසරික බලපෑම් තක්සේරුකරණ ශ්රේණිගත කිරීම්වල අංක 3 සහ අංක 4 නිෂ්පාදකයින් වන ක්ලවුඩ් පීක් බලශක්තිය සහ මරේ බලශක්තිය [Cloud Peak Energy and Murray Energy,] යන දෙකම බංකොලොත් වී ඇත.
 
ලැයිස්තුවේ පස්වන ස්ථානය වන්නේ ටුල්සා හි මූලස්ථානය වන ඒලියන්ස් රිසෝර්ස් පාර්ට්නර්ස් [Alliance Resource Partners (ARP)] ය. ට්රම්ප් සිය පළමු කෝවිඩ් රැලිය ජුනි 19 වන දින පැවැත්වීමට සැලසුම් කර ඇත. ARP ප්රධාන විධායක, ‘ජෝ ක්රාෆ්ට්’ යනු දිළිඳු නැගෙනහිර කෙන්ටකිහි කුප්රකට නිෂ්පාදකයෙකි. ට්රම්ප් සමාරම්භක උත්සව සඳහා ඔහු ඩොලර් මිලියනයක් පරිත්යාග කළේය. ක්රාෆ්ට්ගේ සමාගමද සාර්ථක වී නැත.
 
ඔබාමා පාලනාධිකාරයට වසර හයක් ගතවන විට, ඒලියන්ස් රිසෝර්ස් සමාගමේ කොටසක් ඩොලර් 50 කට ආසන්න විය. ට්රම්ප් බලයට පත්වන විට ඒ මිළ අඩකින් පහත වැටී තිබුණි. ක්රාෆ්ට් උත්සවයක් සඳහා පැමිණීම පුදුමයක් නොවේ. උදව් ලැබෙනවා නේ කියා ඔහු සිතුවේය. ඔහුට භයානක සේ වැරැදිණි. ට්රම්ප් ගේ ගල් අඟුරු ආදරය සහ ඔහුගේ ස්වයං ප්රකාශිත අධි හැකියාව තිබියදීත්, ක්රාෆ්ට් සමාගමේ කොටස් දැන් ඩොලර් හතරකට විකුණයි.
 
ගල් අඟුරු බිඳවැටීම හුදෙක් ට්රම්ප් නිසා වූ දෙයක් නොවේ. එය බහුල සේ ස්වාභාවික ගෑස් තිබීම හා කාබනීකරණයෙන් ඉවත් විය යුතු යයි කියන පරිසර හිතකාමී ඇමරිකානුවන් නිසා, පාරිභෝගික ප්රමුඛතා වෙනස් කිරීමේ ප්රතිඵලයකි. එක් උපයෝගිතා විධායකයෙකු පැවසූ පරිදි, “අපගේ ගනුදෙනුකරුවන්ට එය අවශ්ය නැත.” බලශක්ති සමාගම් තම ගල් අඟුරු බලාගාර දිගින් දිගටම වසා දමයි. අවුරුදු දහයකට පෙර ගල් අඟුරු ඇමරිකාවේ විදුලියෙන් අඩකට වඩා ජනනය කළේය. අද වන විට ගල් අඟුරු පහෙන් එකක් පමණ වන අතර එය තව තවත් පහත වැටේ.
 
වේගයෙන්ම ව්යාප්ත වන විදුළි ප්රභවය සුළං වේ. එහෙත් ඒ සියල්ල වෙනස් කිරීමට ට්රම්ප් පොරොන්දු විය; මේ අනුව ගල් අඟුරු යනු ඇමරිකානු ජනාධිපතිගේ, ‘විධායක අපිරිසිදුකමේ සංකේතයකි’. මේ ‘ඇමරිකන් විධායක අපිරිසිදුකමේ සංකේතයේ තත්වයට’, ‘පරිසරවේදී ගරු ගෝටාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති තුමා’ වැටෙනවාට අප කැමති නැත. පළවන වතාවට පරිසරය කෙරේ සංවේදී වූ ජන නායකයෙක් වූ එතුමාගේ සංකල්ප, පරිසරවේදී සේ ඉදිරියට ගෙන යෑමට අපද ඇප කැප විය යුතුය.
 
රටක් රටක් සේ දියුණු වන්නට නම් එය මෙහෙයවන්නාට හැකි සෑම සහායක්ම දිය යුතුය. ලනු දීම සහ කකුලෙන් ඇදීමෙන් වැළකිය යුතුය.
 
නැවත තුරුම්පුවා වෙත.
 
රාත්රී අහසේ තරු තරම් සංඛ්යාවක් පමණ බොහෝ වචන සංඛ්යාවක් ට්රම්ප් කතා කලද, ඔහුගේ වචන හිස් ය. පොරොන්දු සම්බන්ධයෙන් ගත් විට, ට්රම්ප්ට කියන්න බොහෝ දේ ඇත. නමුත් ඉන් වන හෝ වූ ශුභ ප්රතිඵලයක් නැත. අඩිය පොළවේ හප්පා, ගිරිය යටින් කෑ ගැහුවාට කෙනෙක් කෘතහස්ථ දේශපාලනඥයෙක් වන්නේ නැත.
 
ඔහු අසාමාන්ය ආර්ථික වර්ධනයක් පොරොන්දු විය. ප්රාථමික ප්රතිවාදියා වන, ‘ජෙබ් බුෂ්’ සියයට 4 ක වර්ධන වේගයක් පොරොන්දු වූ විට එවකට අපේක්ෂක ‘ට්රම්ප්’, “පහක් හෝ හයක්” ලබා දුන්නේය. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔහුගේ හොඳම වාර්ෂික කාර්ය සාධනය සියයට 2.9 කි. වර්තමානයේ, ඔහු මහා අවපාතයෙන් පසු ඇති වූ ගැඹුරුතම කඩාවැටීමේ මුලසුන හොබවයි.
 
ඇමරිකාව යළිත් ශ්රේෂ්ටත්වයට පත් කිරීම සඳහා – ඔහුගේ පොරොන්දුව – ලියාපදිංචි ඇමරිකානු ඡන්දදායකයින්ගෙන් තුනෙන් දෙකක් හෝ ඊට වැඩි සංඛ්යාවක් දැන් විශ්වාස නොකරති.
 
ඔවුන් සිතන්නේ ජාතිය වැරදි මාවතක ගමන් කරන බවයි.
 
මූලාශ්ර :-
 
%d bloggers like this: