Menu Close

කුඩා දූපතකට අවශ්‍ය විදුළි බලය.

gadventures-asvc-heroකලකට පෙර මගේ පියාට යාපනයේ දෙමළ හිතවතෙක් සිටියේය. ඔහු හිතවත් වූයේ එකළ පැවති Plymouth යන මෝටර් රථයක් ඔහුගේ පව්ලට අයත් වූ හෙයිනි. එය පදවා ඔහු කොළඹ එන විට එහි නඩත්තුව මගේ පියාගේ ගරාජයේ කෙරිණි. එය මා එකළ දුටු විශාලම සහ සැපපහසුම මෝටර් රථය විය. කෙසේ හෝ ඔහු ධනවතෙක් වූ හෙයින් දෝ, බෝට්ටු ගණනාවක් ඒ පව්ලට තිබිණ.
 
මේ බෝට්ටු වලින් කුඩා අපද යාපනේ මුහුදේ නොයෙක් තැන් වලට ගියෙමු.
 
නයිනාතිවූ දූපතට සහ මේ කියන එලුවයිත්තිව් දූපත් වලට ගිය බව නම් මතකය. ඒවායේ ආඬියා යන ළිං තිබිණ. ඒ බොහෝ කලකට පෙර විය. අද මේ කතාව ආඬි ළිං හෝ වාහන ගැන නොවේ. ඒ දූපත් කෙමෙන් බල ශක්තිය අතින් පොහොසත් වන බව කීමටය. නිහඬව කෙරෙන මේ ව්යාපෘති ගැන දැන ගැනීමේ වටිනාකමක් ඇත.
 
‘එලුවයිතිව්’ යනු යාපනය අර්ධද්වීපයේ බටහිර පැත්තේ පිහිටි කුඩා දූපතකි. මෙම දූපත උතුරු-දකුණු දිශාවට නැඹුරු වන අතර කිලෝමීටර් 1.7 ක භූමි ප්රදේශයක් ආවරණය කරයි. දිවයිනේ විශාල කොටසක් තල් ගස් හා පොල් තල් ගස් වලින් සමන්විත වෘක්ෂලතාදියෙන් වැසී ඇත. දිවයිනේ බටහිර පැත්ත කොරල් හා හුණුගල් වලින් වැසී ඇති අතර නැගෙනහිර පැත්ත වැලි සහිතය. මුළු දිවයිනම පාහේ හුණුගල් වලින් වැසී ඇත. වැලි සහිත පෘෂ්ටය හේතුවෙන් දිවයින පුරා වැසි ජලය රඳවා තබා ගැනීම ඉතා අපහසු වේ.
 
දිවයිනේ අතින් හෑරූ ළිං 150 ක් තිබුණද, වැසි සමයෙන් පසු කෙටි කාලයක් තුළ ඒවා වියළී යයි. දිවයිනේ කෘෂිකාර්මික කටයුතු වැසි සමයට පමණක් සීමා වේ. දිවයිනේ පවතින සාමාන්ය දේශගුණය ශ්රී ලංකාවේ උතුරු කොටසේ සමස්ත දේශගුණික තත්ත්වයට බෙහෙවින් සමාන ය. ඔක්තෝබර් සිට දෙසැම්බර් දක්වා කාලය තුළ කලාපයට ප්රධාන වශයෙන් වර්ෂාව ලැබේ. මෙම කාල සීමාව තුළ වර්ෂාපතනය වාර්ෂික මුළු ප්රමාණයෙන් 70% ක් පමණ වේ.
 
කුඩා දූපතක් වන, ‘එලුවයිතිව්’ මෝසම් දෙකටම හොඳින් නිරාවරණය වී ඇත. එහි සුළං දත්ත යාපනයේ සිටින ප්රදේශවලට වඩා මන්නාරමෙහි එකතු කරන ලද සුළං දත්ත වලට වඩා ආකර්ශනීය වේ. දැනට, ලංකාවේ විදුලිබල මණ්ඩලය 100kVA ධාරිතාවයකින් යුත් ඩීසල් උත්පාදක යන්ත්රයක් භාවිතා කරමින් දිවයිනේ නිවාස 73 කට විදුලිය සපයයි. අලුයම 4.30 සිට 6.30 දක්වා සහ සවස 6.00 සිට 10.30 දක්වා විදුළිය ලබා ගනී.
 
ඕෆ් ග්රිඩ් තාක්ෂණයන් යෙදීම ශ්රී ලංකාවේ උතුරු කලාපයට විශේෂ වැදගත්කමක් දරයි. යාපනය අර්ධද්වීපයේ (ශ්රී ලංකාවේ උතුරු කොටස) එලුවයිතිව්, ඇනලයිටිව්, නයිනාතිව් සහ ඩෙල්ෆ්ට් දූපත් ලෙස හැඳින්වෙන හුදකලා දූපත් කිහිපයක් තිබේ. මෙම දූපත් ප්රධාන භූමියට වඩා බොහෝ දුරින් පිහිටා ඇත (උදා: එලුවයිතිව් – කි.මී. 3.3), ගැඹුරු මුහුද හරහා අධි වෝල්ටීයතා බලය බෙදා හැරීමේ මාර්ග ඉදිකිරීම කළ නොහැකි අතර සබ්මැරීන් කේබල් සවි කිරීම ඉතා මිල අධිකය. ජාතික ජාලකය තවමත් යාපනය දක්වා ව්යාප්ත වී නොමැත.
 
මේ වන විට ඩීසල් උත්පාදක යන්ත්ර මෙම දූපත් වල සීමිත පැය ගණනක් විදුලිය සපයයි. දුර බැහැර ප්රදේශවල ඇති ජාලක සීමාවන් නිසා, විශේෂයෙන් හුදෙකලා දූපත් බොහොමයක විද්යුත්කරණ අනුපාතය ඉතා අඩුය. මේ එළුවයිතිව් දූපතේ ජනගහනය ඇත්තේ 787 දෙනෙක් පමණි.
 
අනූව දශකයේ මුල් භාගයේදී නියමු ව්යාපෘති ලෙස ඕෆ් ග්රිඩ් විදුළි තාක්ෂණය දැන් ප්රධාන ධාරාවේ ග්රාමීය විද්යුත්කරණ ක්රියාවලියට අවතීර්ණ වී ඇති අතර රජයේ පිළිගැනීමක්ද ලබා ඇත. ලෝක බැංකුවේ සහය ඇතිව, විදුලිය රහිත ගම්මානවල ජාලයෙන් බැහැර තාක්ෂණයන් පුළුල් ලෙස භාවිතා කිරීම සඳහා රජය විශේෂ මූල්ය යෝජනා ක්රමයක් සකස් කර ඇත.
 
වර්තමාන ඕෆ් ග්රිඩ් තාක්ෂණයන් බොහෝ දුරට මයික්රෝ හයිඩ්රෝ සහ සූර්ය පැනල වලට පමණක් සීමා වී ඇතත්, ඕෆ් ග්රිඩ් විද්යුත්කරණය පුළුල් වීමත් සමඟ සුළං හා ජෛව ස්කන්ධ [Bio mass] වැනි වෙනත් තාක්ෂණයන් ද අනුගමනය කළ හැකි වනු ඇත.
 
කෙසේ වෙතත්, ඕෆ් ග්රිඩ් විද්යුත්කරණය සඳහා සුළං ශක්තිය භාවිතා කිරීම පුනර්ජනනීය සම්පතේ සෘතුමයභාවය අනුව සීමා වේ. සුළං බලය ඩීසල් උත්පාදනය සමඟ සම්බන්ධ කිරීමෙන් දෙමුහුන් බලශක්ති පද්ධතියක් ඇති කිරීමෙන් මෙම බාධකය ජය ගත හැකිය. සාපේක්ෂව ඉහළ ආයෝජන පිරිවැය සැලකිල්ලට ගෙන, තරඟකාරී මිල ගණන් යටතේ විදුළිය උත්පාදනය කිරීම සඳහා දෙමුහුන් විදුලි බලාගාරයක් නිර්මාණය විදුළි බල මණ්ඩලයේ අරමුණ වේ.
 
මෙම අධ්යයනයේ මූලික පරමාර්ථය වන්නේ “ශ්රී ලංකාවේ උතුරු කොටසේ පිහිටා ඇති, ‘එලුවයිතිව්’ දූපත නම් හුදකලා දූපතක වෙසෙන ජනතාවට කුඩා ජාලයක් සැකසීම සහ විශ්වාසදායක, ලාභදායී විදුලි සැපයුමක් ලබා දීම සඳහා පුනර්ජනනීය පාදක විදුලි උත්පාදන තාක්ෂණයන් ප්රශස්ත ලෙස තෝරා ගැනීමයි”.
 
උත්පාදක යන්ත්රය ආරම්භ කිරීම හා නැවැත්වීම, ඉන්ධන සැපයුම සහ පෙරහන් වෙනස් කිරීම සහ ලුබ් ඔයිල් ඇතුළු නිත්ය සේවාවන් ඇතුළුව කට්ටලය නිතිපතා ක්රියාත්මක කිරීම හා නඩත්තු කිරීම සිදු කරනු ලැබේ. ලීටර් බැරල් 210 ක් බෝට්ටු මගින් ඉන්ධන ප්රවාහනය කරනු ලැබේ. බෝට්ටු ප්රවාහනය බාහිර කොන්ත්රාත්කරුවකුට බාහිරින් ලබා ගත හැකි අතර එය බැරලයකට රුපියල් 500 ක් (ඇමරිකානු ඩොලර් 5.00 ක්) අය කෙරේ. පාරිභෝගිකයින් සාමාන්යයෙන් තම බිල්පත් ගමේ තැපැල් කාර්යාලයට ගෙවන අතර බිල්පත් ගෙවීම් සතුටුදායක මට්ටමක පවතී
 
කෙසේ වෙතත්, බලාගාරය පවත්වාගෙන යාම සඳහා ලංවිම විසින් දරනු ලබන පිරිවැය සාපේක්ෂව ඉහළ ය. බලාගාරයේ ක්රියාත්මක වන පැරණි ඩීසල් එන්ජිම අධික ලෙස ඩීසල් පරිභෝජනය කිරීමද, එය සෑම විටම අර්ධ වශයෙන් බර ගන්වා [Loaded] තිබීමද අකාර්යක්ෂමතාවයට දායක වේ. ආලෝකකරණය ඉහළම අවශ්යතාවය වන බැවින්, සෑම නිවසකම CFL ලාම්පු තිබේ.
 
ඩීසල් උත්පාදක යන්ත්ර, සූර්ය පැනල, සුළං ටර්බයින, හයිඩ්රෝ ටර්බයිනය, ජෛව ස්කන්ධ, ගෑස්ෆයර් සහ උදම් තරංග ජනක යනාදිය වැනි විවිධ ප්රභවයන්ගෙන් විදුලිය උත්පාදනය කළ හැකිය. මේ බොහෝ විකල්ප අතුරින්, මෙම අධ්යයනයේ දී සමහර තාක්ෂණික විකල්ප සලකා නොගන්නා ලදී. දත්ත සහ තාක්ෂණයේ පරිණතභාවය අනුව, එලුවයිතිව් දූපත සඳහා වඩාත් සුදුසු බල පද්ධතිය හඳුනා ගැනීම සඳහා පහත සඳහන් තාක්ෂණික විකල්ප සහ ඒවායේ සංයෝජන පමණක් විස්තරාත්මකව අධ්යයනය කරන ලදී.
 
• සූර්ය පැනල, • සුළං ටර්බයින ජනක යන්ත්ර, • ඩීසල් උත්පාදක කට්ටල, • බැටරිපරිවර්තකයන්, • දෙමුහුන් පාලකයන්ට ඉහළින් ඇති තාක්ෂණයන්ට දිවයිනේ විදුලි ඉල්ලුම තනිවම (උදා: ඩීසල් පමණි) හෝ එකිනෙකා සමඟ සංයෝජනය කිරීමෙන් (සුළං-ඩීසල්-සූර්ය දෙමුහුන්) සපුරාලිය හැකිය. ඩීසල් උත්පාදක යන්ත්ර දෙකක් සහිත එක් සුළං මෝලක් දෙමුහුන් පාලකයක් සහිත බැටරි සහිත ඇටවුම සුදුසු බව තීරණය කරන ලදී. .
 
වෙළඳපොලේ වර්තමාන ප්රවණතා දිගටම පැවතුනහොත් ඩීසල් ඉන්ධන මිල විචලනය වීමේ ප්රබල හැකියාවක් පවතී. වර්තමානයේ සුළං ටර්බයිනවල මිල පදනම් වී ඇත්තේ සංවර්ධිත රටවල පිළිගත් සැපයුම්කරුවන් විසින් උපුටා දක්වන ලද ඒවා මත ය. නමුත් ඉන්දියාව සහ චීනය වැනි රටවල සුළං ටර්බයින කර්මාන්තයේ තාක්ෂණික දියුණුව සැලකිල්ලට ගෙන, අඩු වියදම් සුළං උපකරණ වෙත ප්රවේශ වීම නුදුරු අනාගතයේ දී පැහැදිලි හැකියාවක් ලෙස පෙනේ.
 
විදුළිය ඉල්ලුම වැඩිවීම ව්යාපෘතිය සමඟ හෝ අයිස් කම්හලක්, කොහු කම්හලක්, ධීවර දැල් කර්මාන්ත ශාලාවක් සහ මිරිදිය තැනීමේ කුඩා කම්හලක් හඳුන්වාදීම ක්රියාත්මක කල හැකිය. සූර්ය හා සුළං පද්ධති පමණක් භාවිතා කිරීම මෙහි කර නැත. ඊට හේතුව වන්නේ, කීප දිනක් සූර්යාලෝකයේ පතිත වීම අඩු වුවහොත් බැටරි වලට දූපතට අවශ්ය බල ශක්තියේ ප්රමාණය දරා ගැනීමට නොහැකි වන හෙයින් සහ ඒ නිසා බැටරි ප්රමාණය වැඩි කිරීමට සිදු වෙන නිසා වියදම් වන මුදල වැඩි වීම යයි ඉංජිනේරුවන් කියති.
 
සමහරවිට අනාගතයේ කෙමෙන් කෙමෙන් ඩීසල් එන්ජිම මත රැඳීම අඩු වී යනු ඇත. මේ ව්යාපෘතිය ලංකා විදුළි බල මණ්ඩලය විසින් කෙරෙන අගනා ව්යාපෘතියකි.
 
දෙමුහුන් පාලකයේ කාර්යය වන්නේ බල පද්ධතිය ප්රශස්ත ලෙස කළමනාකරණය කිරීමයි. මෙය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා දෙමුහුන් පාලකයට [Hybrid converter] ඩීසල් එන්ජින්, සුළං මෝල, කන්වර්ටරය, ආරෝපණ පාලකය සහ ඩම්ප් ලෝඩ් යන උපාංග ඇත. සුළඟ බහුල සේ ඇති විට, දෙමුහුන් පාලකයබැටරි ආරෝපණය කිරීම සඳහා උපරිම සේ සුළඟ භාවිතා කරයි. කෙසේ වෙතත්, සුළං මෝලේ විදුළි නිමැවුමේ විචලනය සහ අවශ්යතාවය වැඩි වන විට එය සමබර කර ගැනීම අවශ්ය වේ. තවද එවිට පද්ධති සංඛ්යාතයට හා වෝල්ටීයතාවයට බලපාන්නේ නැති බව තහවුරු කර ගැනීම සඳහා දෙමුහුන් පාලකය බොහෝ විට ඩීසල් එන්ජින් කට්ටලය භාවිතා කරයි.
 
අනෙක් අතට, සුළං ප්රතිදානය සැබෑ ඉල්ලුමට වඩා වැඩි වූ විට, එම අවස්ථාවේ දී බැටරිය සම්පුර්ණයෙන්ම ආරෝපණය වී ඇත්නම්, අතිරික්ත ශක්තිය විසුරුවා හැරීම සඳහා ඩම්ප් ලෝඩ් එකක් ක්රියාත්මක වේ. එබැවින්, දෙමුහුන් පාලකය බලශක්ති පද්ධතියේ ඉල්ලුම – සැපයුම් ශේෂය වඩාත් ආර්ථිකමය සහ පළදායි ලෙස පවත්වාගෙන යයි. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, සුළං මෝල මගින් ඩීසල් ඉන්ධන පිරිවැය යම් ප්රමාණයකට අඩු වේ.
 
සුළං මෝලේ මෙහෙයුම් පිරිවැය කුඩා වුවද, ප්රාග්ධන පිරිවැය සැලකිය යුතු තරම් වන අතර බොහෝ සුළං මෝල් භාවිතා කිරීම ආර්ථිකමය නොවන බවක් වාර්තාවේ සඳහා වේ. දිවයිනේ පවතින ඉඩම්වල සීමාව සහ මූලික ආයෝජන අවශ්යතාවය සැලකිල්ලට ගනිමින් කිලෝ වොට් 80 ධාරිතාවයෙන් යුත් සුළං මෝලක් භාවිතා කිරීමට තීරණය විය.
 
සුළං ඩීසල් පද්ධතියක් භාවිතයෙන් එලුවයිතිව් දූපත විද්යුත්කරණය කිරීම ආර්ථික වශයෙන් ආකර්ශනීය විකල්පයක් වනු ඇත. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, ලංවිම මෙම ව්යාපෘතිය ක්රියාත්මක කරන්නේ නම්, එය ලංවිම හා දූපත් ප්රජාව යන දෙඅංශයෙන්ම ජයග්රාහී අවස්ථාවකි.
 
 
ස්තුතිය:-
ළිපිය ලිවීමට කරුණු ස්තුතියෙන් යුතුව ගනු ලැබුවේ, Kanagaratnam Ratneswaran මහතා ගේ පහත ලින්ක් එකෙන් ගත් වාර්තාව වේ. මේ තොරතුරු පළ කල හිතවත් කනගා ඥාණා මහතාට සහ විදුළි බල මණ්ඩලයේ මහතුන්ට ස්තුතිය පිරි නැමේ.
 
වැඩි විස්තර සඳහා පහත ලින්ක් එක බලන්න :-
 
https://manualzz.com/doc/17538495/hybrid-power-system-for-eluvaithivu-island-sri-lanka-kana…?fbclid=IwAR2uYISv_TTIh6WPHmtYyi2IG2i0nxrfp3wCCzA4ZxIQP0jGLGOgOKxg34k
 
%d bloggers like this: