Menu Close

  ලෝකයේ ලොකුම සහ ලාභම සූර්ය බල පද්ධතිය 

                                World's-largest-Solar-Power-Plantමුලින්ම පුද්ගලික කරුණක් ලීවීම ගැන සමාවෙන්න. එක්සත් අරාබි ජන රජයේ මුදල් ඒකකය වන ඩිරාම් 1 ක් ලංකාවේ මුදලින් රුපියල් 11.25 වන 90 දශකයේ මුල් භාගයේ කාලයේ මා එහි සේවය කලෙමි. අද දින ඩිරාම් එකක්, රුපියල් 52 කි. ඩිරාමයේ නැගීමත් ලංකා රුපියලේ වැටීමත් පැහැදිළිය.

මෙයට බොහෝ විට හේතුවක් වන්නට ඇත්තේ මැද පෙරදිග මෙතෙක් නොහඳුනන පරිසරය පිළිබඳ සංකල්ප කෙමෙන් හඳුනාගැනීම විය හැක. පාලන පක්‍ෂයේ නායකයන් සහ නිළධාරීන් ඉතා ප්‍රගතිශීලී වේ. රටේ වාසනාවට පහළවූ, අපූරු මිනිසුන් දෙදෙනෙක් වන “ගෞරවනීය ෂේක් කලීෆා රජු” සහ “ඩුබායි දේශයේ පාලකයා වූ ගෞරවනීය ෂේක් මොහොමඩ් රජු”, මේ රටවල් හිනි පෙත්තට දියුණු කළැයි ඉතිහාසයේ රන් අකුරෙන් ලියවෙනු ඇත.

අබුඩාබියේ නවතම සූර්ය ටෙන්ඩරයේ ප්‍රමුඛතම ලංසුකරු ලෙස, “ඊ.ඩී.එෆ්” සහ “ජින්කෝ සොලාර්” ඇතුළත් විය.

ගිගාවොට් 2 ක ටෙන්ඩරයකින් ජයග්‍රාහී ලංසුව බලධාරීන් විසින් සනාථ කිරීමත් සමඟ, එක්සත් අරාබි ජනරජයේ අබුඩාබි නගරය ගෝලීය වාර්තාගත අඩු සූර්ය මිලක් නියම කර තිබේ. 2022 මැද භාගයේදී එය අපේක්ෂිත වැඩ නිමවීමෙන් පසු එය ලොව විශාලතම තනි අඩවි සූර්ය බලශක්ති ව්‍යාපෘතිය වනු ඇත.

“අල් දෆ්රා ව්‍යාපෘතිය” සේ කියන මේ සඳහා ලංසුකරුවන් පස් දෙනෙකු සිටි අතර, අඩුම ඉල්ලුම කිලෝවොට් පැයකට එක්සත් ජනපද ශත 1.35 කි. ප්‍රමුඛ පෙළේ ප්‍රංශ බල ශක්ති දැවැන්තයෙක් වන ‘ඊ.ඩී. එෆ්’ සහ චීන සූර්ය නිෂ්පාදක ජින්කෝ සූර්ය ව්‍යාපෘති අංශයෙන් එය සමන්විත බව රජය තහවුරු කළේය. එක්සත් අරාබි ජනරජය EDF / Jinko සමඟ වසර 30 ක බලය මිලදී ගැනීමේ ගිවිසුමක් සඳහා සාකච්ඡා කරනු ඇත. එකඟතාවකට පැමිණිය නොහැකි නම්, එමිරේට්ස් ජල හා විදුලි සමාගමේ කොටසක් වන ඒ.ඩී. පවර් යන දෙවන හොඳම ලංසුකරු සමඟ සාකච්ඡා කරනු ඇත.

ප්‍රංශ උපයෝගීතා එන්.ජී, ජපානයේ සොෆ්ට් බෑන්ක් සහ සවුදි අරාබියේ ඒ.සී.ඩබ්ලිව්.ඒ පවර්, කලාපයේ විශාල ව්‍යාපෘති මාලාවක් දිනාගෙන ඇති අතර අවසන් ලැයිස්තුගත කර තිබෙන ලංසුකරුවන් පස් දෙනා අතර වේ.

මැද පෙරදිග සූර්ය මිල මෙතරම් අඩු ඇයි යන්නට හේතුව මේ ව්‍යාපෘති වල දැවැන්ත කමම වේ. ව්‍යාපෘතිය විශාල වන්න වන්න, ඊට කිලෝ වොට් එකකට යන මිළ අඩු වේ. නොවැම්බරයේදී අබුඩාබියේ අසල්වැසි එමිරේට්ස් ප්‍රාන්තයක් වන ඩුබායි හි “ෂේක් මොහොමඩ් බින් රෂීඩ් අල් මක්ටූම් සූර්ය උද්‍යානයේ”, ඊළඟ මෙගාවොට් 900 සඳහා A.C.W.A පවර් සමඟ එක්සත් ජනපද ශත 1.7 ක ව්‍යාපෘතිය මෙගාවොට් 13 කින් 2013 දී ආරම්භ විය.

සූර්ය පැනල වලින් 2030 වන විට ගිගාවොට් 5 ක් ඉලක්ක කරගනිමින් ක්‍රියාත්මක වේ. ජනවාරියේදී කටාර් කිලෝවොට් පැයකට ශත 1.6 ක ලංසුවක් සමඟ ඊටත් වඩා මිළ පහළට ගියේය. එම ව්‍යාපෘතිය ප්‍රංශ තෙල් සමාගමක් වන ටෝටල් සහ, ජපන් සමාගම් සමූහයක් වන මරුබෙනී විසින් දිනා ගන්නා ලදී. දැන්, මාස තුනකට පසු, අඩු මිළ වාර්ථාව එනම් කිලෝවොට් පැයකට ඩොලර් ශත 1.35 ව,  එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයට ආපසු යාමට සූදානම් බව පෙනේ.

මැදපෙරදිග හා උතුරු අප්‍රිකානු කලාපයේ ටෙන්ඩර්කරුවන් සාමාන්‍යයෙන් දකින්නේ ව්‍යාපෘතියේ බහුතර අයිතිය රජය විසින් ගන්නා බවයි.

මහා සූර්ය සම්පත්, විශාල හා පැතලි අඩවි, ලාභයට ශුන්‍ය නොවන ඉඩම් පිරිවැය, දැවැන්ත පරිමාණය සහ වසර 30 ක ලාභ මූල්‍යය ඇතුළු මැද පෙරදිග සූර්යයා සඳහා නිරන්තරයෙන් අඩු වන මිල ගණන් සේ, මේ මිළ අඩුවීමට පිටුපස බොහෝ සාධක තිබේ. ජින්කෝසොලර් සහ ඊඩීඑෆ් යන දෙකටම එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ ප්‍රබල වාර්තා තිබේ. ජින්කෝ විසින්, ‘ගිගාවොට් 1.2 නූර් අබුඩාබි ව්‍යාපෘතිය’ මරුබෙනී සමඟ සහයෝගයෙන් සංවර්ධනය කරන ලද අතර එය පසුගිය වසරේදී බල ශක්ති සැපයුමට එක්විය. 

උතුරු අප්‍රිකාවේ සූර්ය තාප යෙදවීමේ සිට මුළු කලාපයටම සේවය කරන බලශක්ති සේවා සමාගමක් දක්වා විවිධ ව්‍යාපෘති සඳහා එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ බලශක්ති සමාගම සහ ආයෝජක මස්ඩාර් සමඟ ඊඩීඑෆ් සම්බන්ධ වී ඇත. කොරෝනා වෛරසය නිසා පසුගාමී වුනා යයි සිතුවද, සූර්ය ක්‍ෂේත්‍රය සඳහා විශාල ඇණවුම් ඉදිරිපත් වී තිබේ. ඒවා මේ වන විට මැදපෙරදිග විශාල සූර්ය ටෙන්ඩර් බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයට බලපාන වර්තමාන අර්බුද නොතකා ක්‍රියාත්මක වී තිබේ.

තෙලෙන් යැපුණු සව්දි අරාබියේද වෙනස් වීමද සිතා ගන්නටවත් නොහැක. සවුදි අරාබිය මේ වන විට ගිගාවොට් 1.2 ක සූර්ය බලශක්ති ටෙන්ඩරයක් දරයි. පළමු සූර්ය, ACWA පවර්, ජින්කෝ, ඊ.ඩී.එෆ් සහ මරුබෙනී යන ආයතන  සහභාගී වෙති.

බොහෝ ප්‍රධාන වෙළඳපොලවල් අගුලු දමා තිබියදීත්, චීන කර්මාන්තශාලා පසුබෑමට ලක් වුවද,  ගෝලීය සූර්ය කවුන්සිලය විසින් ඉන්වර්ටර් සහ මොඩියුල නිෂ්පාදකයින් පිළිබඳ මෑතකදී කරන ලද සමීක්ෂණයකින් හෙළි වූයේ විමසන ලද සමාගම්වලින් සියයට 40 ක් COVID-19 හේතුවෙන් පසුගිය වසරට සාපේක්ෂව ඇණවුම් සියයට 50 සිට 100 දක්වා පහත වැටී ඇති බවයි.

නමුත් සූර්ය බලයට ඇති දැවැන්ත ඉල්ලුම හමුවේ, ගෝලීය මොඩියුල වෙළඳපොළ අතිරික්ත සැපයුම් තත්වයක් තවමත් තිබීම වාසනාවකි.

https://www.greentechmedia.com/articles/read/worlds-largest-solar-project-will-also-be-worlds-cheapest?fbclid=IwAR1q6nFuiGePa4rmchpK016mxgWBubx1mT2d5uz6-UMOhCkXuWb7ZJswwbs

%d bloggers like this: