Menu Close

ස්වයංක්‍රීය වාහන පරීක්ෂා කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති එක්සත් රාජධානියේ පළමු මාර්ගය.

1-13තව කලකින් පාරේ ගමන් කරන වාහන මිනිස් රියදුරන් විසින් පැදවීම තහනම් කෙරෙනු ඇත… කියා නීතියක් ගෙනාවොත් ඒ ගැන කලබල විය යුතු නැත. මක්නිසාදයත්, ස්වයංක්රීය වාහන වඩාත් ආරක්ෂා සහිත හෙයිණි.
මෙම වසර අගදී මෝටර් රථ නිෂ්පාදකයින්ට සහ තාක්ෂණික සමාගම් සඳහා විවෘත වන ස්වයංක්රීය වාහන පරීක්ෂා කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති එක්සත් රාජධානියේ පළමු මාර්ගය ඉදිකිරීමේ කටයුතු ආරම්භ කර ඇත.

සැතපුම් 186 (කි.මී. 300) වූ “මිඩ්ලන්ඩ්ස් ෆියුචර් මොබිලිටි” මාර්ගය, ‘කොවෙන්ට්
රි’ සහ ‘බර්මින්හැම්’ අතර මාර්ගවල ගමන් කරන අතර, නාගරික, ග්රාමීය, තදාසන්න සහ අධිවේගී මාර්ගවල ස්වයංක්රීය වාහන අත්හදා බැලීමට ඉඩ සලසයි.

ඒවා 5G හරහා එකිනෙකා සමඟ ‘කතා’ කළ හැකි ‘සම්බන්ධිත’ වාහන වන අතර, වෙනත් සම්බන්ධිත වාහන දෙසට ගමන් කරන වාහන තදබදය, අනතුරු සහ වෙනත් අනතුරු ගැන අනතුරු අඟවයි.

පර්යේෂණයේ මුල් අවධියේදී මාර්ගයේ ගමන් කරන වාහන තමන් විසින්ම ධාවනය නොකරනු ඇත: මුලදී, ඒවාට මිනිස් රියදුරෙකු සිටින අතර ඉඳහිට දෙවන පුද්ගලයා ද ඔවුන්ගේ ක්රියාකාරිත්වය අධීක්ෂණය කිරීම සඳහා යානයට පැමිණේ. මෙම මාර්ගයට ස්මාර්ට් සීසීටීවී, කාලගුණ මධ්යස්ථාන, සන්නිවේදන ඒකක සහ ඉතා නිවැරදි ජීපීඑස් වැනි යටිතල පහසුකම් ඇතුළත් වේ.

ඇස්තමේන්තු වලට අනුව 2030 වන විට ස්වාධීන වාහන කර්මාන්තය එක්සත් රාජධානියේ ආර්ථිකයට ඩොලර් බිලියන 62 ක් පමණ එකතු කරනු ඇත. අනාගතයේ දී ස්වයංක්රීය වාහන අත්හදා බැලීම් සිදුවනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන අතර, ගැටළුවක් ඇති වූ වහාම එය භාර ගැනීමට සූදානම් ආරක්ෂක ක්රියාකරුවන් විසින් දැඩි ලෙස අධීක්ෂණය කරනු ඇත. මංතීරු කේන්ද්රගත කිරීම සහ ස්වයංක්රීය වේග සීමා කිරීමේ තාක්ෂණය වැනි හැකියාවන් සමඟ වැඩි වැඩියෙන් දියුණු රියදුරු සහායක පද්ධති පරීක්ෂා කරන බැවින් මෙම ස්වයංක්රීය වාහන ක්රමයෙන් දිස්වනු ඇත.

දැනට පවතින මාර්ග යටිතල පහසුකම් සියයට 95 ක් පමණ භාවිතා කරන බැවින් මෙම මාර්ගය රියදුරන්ට හෝ ඒ අසල ඇති නිවාසවලට කිසිදු බාධාවක් ඇති නොකරයි. මාර්ගයේ පළමු අදියර වෝර්වික් විශ්ව විද්යාලය මගින් අධීක්ෂණය වේ. මෙම වසර අගදී ග්රාමීය හා අධිවේගී මාර්ග ඇතුළත් වන පරිදි මාර්ගය පුළුල් වන අතර සැතපුම් 217 (කි.මී. 350) දක්වා විහිදේ.

ව්යාපෘති අධ්යක්ෂ ජෝන් ෆොක්ස් මහතා මෙසේ පැවසීය. “මාර්ග වඩාත් සම්බන්ධිත ස්ථානයක් බවට පත්කිරීමේ කටයුතු ආරම්භ කර ඇති අතර රියදුරන්ට ඔවුන්ගේ ගමන් වඩාත් ආරක්ෂිතව කළ හැක”….”වෙස්ට් මිඩ්ලන්ඩ්ස් මෝටර් රථ කර්මාන්තයේ පොහොසත් ඉතිහාසයක් ඇති අතර, එය දැන් ස්වයංක්රීය වාහන බවට පත්වෙමින් තිබෙනු දැකීම වැදගත් යැයි හැඟේ”…

වෙස්ට් මිඩ්ලන්ඩ්ස් නගරාධිපති, ‘ඇන්ඩි’ මෙසේ පැවසීය. …“ස්වයංක්රීය වාහන තාක්ෂණයට අපගේ ජීවිත ව්ශාල සේ වෙනස් කළ හැකි අතර පර්යේෂණ පහසුකම් සහ නිෂ්පාදන කම්හල් මේ වන විටත් මෙම ක්ෂේත්රය තුළ පෙරමුණ ගෙන සිටීම සතුටට කරුණකි”…“අපගේ කලාපය විදුලි හා ස්වයංක්රීය වාහන තාක්ෂණයේ ගෝලීය ප්රමුඛයා බවට පත්වනු ඇතැයි මම විශ්වාස කරමි”…
…“ලෝකයේ වෙනත් ඕනෑම නගරයක් හෝ කලාපයක් සමඟ තරඟ කිරීමට අපට කුසලතා, පහසුකම් සහ ධාවක ඇති බව මම දනිමි”… “අපගේ මාර්ග මෙම නව තාක්ෂණය සඳහා පාලක පරීක්ෂණයක් ලෙස භාවිතා කිරීම දැකීම සිත්ගන්නා සුළු ඉදිරි පියවරක් වන අතර මෙම වැදගත් පර්යේෂණය කලාපයට ප්රධාන ආයෝජන සහ රැකියා ගෙන ඒමට මග සලසනු ඇත”…

මෙම ව්යාපෘතිය, ‘ඩබ්ලිව්.එම්. ජී.’, ‘මිරා’, ‘වෙස්ට් මිඩ්ලන්ඩ්ස්’ සඳහා ප්රවාහන, කොස්ටේන්, ඇමී, රැහැන් රහිත යටිතල පහසුකම් සමූහය, වොඩාෆෝන්, කොවෙන්ට්රි විශ්ව විද්යාලය සහ එංගලන්තයේ මහාමාර්ග ඇතුළු සමාගම් සමූහයක් විසින් මෙහෙයවනු ලැබේ.
 
%d bloggers like this: