Menu Close

සල්ලිකාර මෝඩයෝ – ( whats inside )

යු ටියුබ් එකේ මම බලන බොහොම සීමිත චැනල් වලින් එකක් තමයි wahts inside කියන්නේ. මේකේ කරන්නේ විකුනන්න තියෙන බඩු  කෑලි කෑලි වලට ගලවලා පෙන්නන එක. පොඩි කාලේ ඉඳන් මගේ තියෙන පිස්සුවත් ඕක තමයි. මොකක් හරි අමුතු ගැජට් එකක් හම්බුනොත් ඒක ගලවලා ඇතුලේ තියෙන විදිය සහ වැඩ කරන විදිය බලන්න මට පිස්සුවක් තියෙනවා.

කොහොම හරි මේ චැනල් එක කරන්නේ තාත්තෙක් සහ පුතෙක්. හැබැයි මුන්ට පට්ටෙට සල්ලි තියෙනවා. මේ ලඟදි ඉදන් මට තේරුණා මුන්ට මේ සල්ලි වියදම් කරන්න විදියක් නැති නිසා තමයි මේ වගේ කඩන්නේ බිදින්නේ කියල. ඊට කලින් මම හිතුවේ මේක මේ අනුග්‍රාහක දැන්වීම් වගේ සීන් එකක් කියල.

මුන්ගේම චැනල් එකක් තියෙනවා whats inside family කියල. එකේ ඉන්නේ පවුලේ ඔක්කොම. මේ මනුස්සයට භාර්යාවක්, පුතෙක්  සහ තව දුවල දෙන්නෙකුත් ඉන්නවා. ලඟකදී මුන් කොහෙන්දෝ දුරකින් ඉඩමක් අරන් ගෙයක් හැදුව. ඒ ගෙදර අතුල පෙන්නන එක තමයි දැන් එන වීඩියෝ ඒවායේ තියෙන්නේ. ඒකත් ගෙයක් නෙවෙයි මාලිගාවක්. අන්තිමට මෙයාලා දාපු වීඩියෝ එක දැක්කම මට පට්ට දුකක් සහ තරහක් ආවා මේ සල්ලි නාස්ති කිරීම ගැන.

මොකද කියනවා නම්. මේ මනුස්සය ගෙදර ඔක්කොම ස්මාර්ට් කරලා තියෙන්නේ.  ඒ කියන්නේ වතුර බොන පයිප්පෙ ඉදන් ටොයිලට් එකට වෙනකන් ඔක්කොම ඉලෙක්ට්‍රොනික්  විදියට තමයි තියෙන්නේ.  පොයින්ට් ෆෝම් එකෙන් කියන්නම් ඒවායින් ටිකක්.

 1. alexa ට කියල තමයි වතුර පුරවන්නේ කෝප්පෙට. alexa කියන්නේ කවුද කියල දන්නේ නැත්නම් දැනගන්න . alexa  කියන්නේ amazon කොම්පැණියෙන් හදපු කෘතීම බුද්දියක්. කඩේ ගන්න තියෙනවා. දැන් අහන්න එපා මොකක්ද amazon කියන්නේ කියල. මේ වගේ එකක් google  එකෙත් තියෙනවා google assistant කියල. කොහොම හරි වතුර පුරවන්න ඕන උනාම alexa  ට කියන්න ඕන alexa වතුර ටිකක් පුරවන්න කියල (ඉංග්‍රීසියෙන් )
 2. මුළු ගෙදරටම හයි කරපු සවුන්ඩ් සිස්ටම් එක. කොච්චර ස්පිකර් තියෙනවද කියල මුන් දන්නෙත් නෑ. 180 – 200 ත් අතර ගානක් කියලා කියන්නේ. හැම කාමරෙකම සහ නිදන කාමර වල ඇඳ පිටිපස්සේ බිත්තියේ බෆල් දෙක ගානේ තියෙනවා. කොටින්ම කිව්වොත් බාත් රූම් එකේ ෂවර් එකටත් සබ් වුෆර් එකක් හයි කරලා තියෙන්නේ.
 3. එක සැරේට තුන් දෙනෙක්ට නාන්න හදපු බාත් රූම් එක. මට හිතා ගන්න බෑ තුනක් ඇයි කියල. දෙන්නෙක් නම් ඔන්න සාධාරණ හේතුවක් මවා ගන්න පුළුවන්.
 4. රත් වෙන කොමෝඩ් එක. ඒ කියන්නේ වාඩි උනාම පස්සට රස්නේ දැනෙනවා. ඒ විතරක් නෙවෙයි ඔක්කොම වැඩ ටික කර ගන්නේ පොඩි display  එකක් අතට අරන්.
 5. ඕනා ඕනා වෙලාවට පාට සහ ආලෝක ප්‍රමාණය වෙනස් වෙන ලයිට් සිස්ටම් එක.
  ඒවත් ඔක්කොම බිත්තියේ හයි කරලා තියෙන ටැබ් වලින් තමයි කන්ට්‍රෝල් වෙන්නේ.
 6. යතුරක් නැති දොරවල්. ඔක්කොම වැඩ කරන්නේ passward  වලින්.
 7. හැම තැනම හයි කරපු කැමරා සිස්ටම් එක. පුද්ගලිකත්වයක් ඇත්තෙම නෑ.
 8. වෙනම tv රූම් එකක් තියෙනවා එකේ තියෙන බෆල් එකක් මනුස්සයෙක්ට උස්සන්න බැරි තරම් බරයි.

ජනෙල් තිර ඔක්කොම ස්වයංක්‍රියයි.

මේ කිව්වේ බොහොම ටිකයි.  ඕන අයට බලන්න මම වීඩියෝ ඒවා දාන්නම්.

ඉතින් දැන් මේ ඔක්කොම වැඩ කරන්නේ වෙනම තඩි රූම් එකක තියෙන computer නැත්නම් servers වලින්. පට්ටම කරන්ට් එකක් යනවා.

මූ වචනයේ පරිසමාප්ත අර්ථයෙන් මොලේ නැති බුරුවෙක්. ඒ මොකද මම එහෙම කියන්නේ ? ඉරිසියාව හින්දා ද ?

 1. හදන්න ගිය වියදම පැත්තක තියමු. මේවා ඔක්කොම කරන්ට් එකෙන් වැඩ කරන්නේ. ලෝකේ තියෙන හැම බලාගාරයක්ම වැඩ කරන්නේ පරිසරයට හානි කර විදියට. ඉතින් මූ විතරක් පාවිච්චි කරන විදුලියෙන් කොච්චර පරිසර දුෂණයක් වෙනවද කියල තමයි මට මුලින්ම ඔලුවට ආවේ.
 2. මේ වියදම් කරපු සල්ලි වලින් දුප්පත් මිනිස්සුන්ට ගෙවල් කොච්චර හදන්න තිබුනද
 3. තාක්ෂනය කියන්නේ අද තියෙන එක නෙවෙයි හෙට. ටක් ගාලා වෙනස් වෙනවා. ඒ විතරක් නෙවෙයි දැන් තියෙන ඕනෑම විදුලි උපකරණයක් ඉක්මනට කැඩෙනවා. ෆෝන් එකක් උනත් අවුරුදු දෙකයි.  කාලයක් ගියාම බිත්තියේ හයි කරලා තියෙන ටැබ් ඒවා කැඩුනම ආයිත් replace  කරන්න බැරි වෙනවා. එහෙම කරන්න නම් බිත්තිය කඩන්න ඕන. ඒ විතරක් නෙවෙයි  අලුතෙන් එන උපකරණ වලට මේක compatible නොවෙන්න ඉඩ ඉතාම වැඩි.
 4. නාන්න රස්නේ වතුර ටිකක් ආවම මදිද? සින්දු ඇහෙන්නත් ඕනද? තව දෙන්නෙක් එක්ක නාන්නත් ඕනද?
 5. දොරවල් අතින් කරකවල වහන්න බැරි තරම් මනුස්සයෙක්ට කම්මැලිද ? හදිසියේ මොනවා හරි දෙයක් වෙලා දවස් දෙක තුනක් power cut උනොත් යන්නත් බෑ එන්නත් බෑ. ලොකු රටවලට ඒවා වෙන්නේ නෑ හැබැයි වෙන්න පුළුවන්. කවුද හිතුවේ කොරෝනා පොඩි රටවල් බේරලා ඇමරිකාවට වැඩේ දෙයි කියල?
 6. වතුර පුරවන්න කරාමේ කරකවන්නත් කටින් කියන්න ඕනද? මහා රෑට තිබහක් අවොත් හයියෙන් කෑ ගහන්න ඕනා alexa වතුර පුරවන්න කියලා. ඊට වඩා හොදයිනේ කරාමේ ඇරලා පුරවා ගත්ත නම්. 
ජිවිතේ සරල වෙන්න සරල වෙන්න ප්‍රශ්න අඩු වෙනවා කියන එක මේ ගොනාට තේරෙන්නේ නෑ කියන එක මට අදාළ නෑ. මට තියෙන අවුල මුගේ මේ ගොන් වැඩේ මු විතරක් නෙවෙයි  තව එවුනුත් කරනවා ඇති. ඒ  නිසා පරිසරයට සිද්ද වෙන හානිය ගැනයි මට දුක. 

තව දෙයක් කියන්න ඕන. පරිසර දුෂණය අවම කරන්න කියලා ඉලෙක්ට්‍රික් වාහන ගන්න මොඩයන්ට තේරෙන්නේ නෑ ඒවා චාර්ජ් කරන්න විදුලිය නිපදවන්නේ ගල් අගුරු හරි  , න්‍යෂ්ටික බලය හරි ඩීසල් හරි කියල. වෙළඳ සමාගම් වල ගැටයකට අහු වෙලා ආතල් එකේ ඉන්නවා. 

සල්ලිකාර මෝඩයෝ!!!