Menu Close

කොරෝනා වලින් වැලකීම

මෙම මාරාන්තික වෛරසයේ ආරම්භය මුළු ලෝකය පුරාම ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතින බව ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයට අනුව ලොව පුරා බොහෝ රටවල් පුපුරා යාමෙන් පසු මරණ වාර්තා කර ඇත. මෙය වේගවත් වෙනස්කම් වලට භාජනය වන නව වෛරසයක් බැවින්. මෙම වෛරසයේ ගුණ කිරීම හා පැතිරීම තේරුම් ගැනීමට වෛරස් විද්‍යා ologists යින්ට අපහසුය, එබැවින් එන්නත නොමැති වීම. ඔබට පෙනෙන පරිදි, පහත දැක්වෙන සිතියමෙහි දැක්වෙන්නේ පසුගිය දින කිහිපය තුළ කොවිඩ් 19 හි බලපෑමට ලක් වූ රටවල් ය.


ආසියානු මහාද්වීපයේ දකුණු චීනයෙන් ආරම්භ වූ එය යුරෝපයේ විශාලතම පහර වන ඉතාලිය වාර්තා කරමින් සෑම මහද්වීපයකම විශාල වශයෙන් ව්‍යාප්ත වී තිබේ. අප සුපරීක්ෂාකාරී නොවන්නේ නම් සහ වැඩිදුර ක්‍රියාමාර්ග නොගන්නේ නම් මෙම වෛරසයට මුළු ලෝකයම සුසාන භූමියක් බවට පත් කළ හැකිය

     එය වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?                                                                      

1.               අත් සේදීම සහ පටකයක කැස්ස සහ කිවිසුම් යාම,

මෙය අපගේ සුපුරුදු ජීවිතයේ සරල හා නිරන්තර ක්‍රියාවක් ලෙස පෙනුනද වර්තමානයේ එය වැඩි වැදගත්කමක් දරයි. සෑම කෙනෙකුම අවම වශයෙන් තත්පර 20 ත් 30 ත් අතර කාලයක් බැක්ටීරියා නාශක සබන් භාවිතයෙන් අත් සේදිය යුතුය. ඔබ අත් දෙකම එකිනෙකාට එරෙහිව හා ඇඟිලි අතර ඉතා හොඳින් අතුල්ලන්න. පිටත සිටින විට, වඩා හොඳ වැළැක්වීමේ පියවරයන් සඳහා සනීපාරක්ෂාව කිරීමට පෙර සහ පසු ඔබේ අත් පිරිසිදු කර ඔබේ අත් ඔබේ මුහුණෙන් keep ත් කර තබා ගැනීම සඳහා අත් සනීපාරක්ෂක යන්ත්‍රයක් (එතිල් ඇල්කොහොල් හෝ එතනෝල්- C2H5OH වලින් සාදන ලද) රැගෙන යාම වඩාත් සුදුසුය. අයහපත් සෞඛ්‍ය සම්පන්න කාලවලදී, සෑම විටම පටක භාවිතා කරන්න. එවිට ඔබේ වැලමිටට කිවිසුම් යා යුතුය. 

අත් සනීපාරක්ෂාව. නාන කාමරයේ සිටින පුද්ගලයා සබන් පෙණ භාවිතයෙන් අත් සේදීම

2.               ස්වයං හුදකලාව,

 ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ වෛරස් විද්‍යා ologists යින්ට අනුව, ඔබට ශ්වසන අපහසුතාවයක් නොමැති නම්, කැස්ස, උණ සහ හිසරදය වැනි මෘදු රෝග ලක්ෂණ ඇති විට රෝහල් ගත කිරීම අවශ්‍ය නොවේ, එබැවින් ඔබට වෛරසයේ රෝග ලක්ෂණ ඇති බව ඔබ තේරුම් ගන්නේ නම්, ඔබ දින 14 ක් හුදෙකලා විය යුතුය නිරපේක්ෂ ආරක්ෂාව සහතික කරමින් ඔබේ පවුලෙන් වෙනම උපකරණ කට්ටලයක් පවත්වාගෙන යන අතරතුර. උණ ඇති වුවහොත් පැරසිටමෝල් පරිභෝජනය කිරීමට උපදෙස් දෙනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත් ඔබ දින 7 ක් අවසන් වීමට පෙර වෛද්‍යවරයකු හමුවීමට උපදෙස් දෙනු ලැබේ . රෝග ලක්ෂණ පහව ගොස් ඇත්නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ ආරක්ෂිත බවයි. නමුත් ඔබේ ශරීරය දිගටම පවතින්නේ නම් රෝග ලක්ෂණ පෙන්වන්න, ඔබ රෝහල් ගත වී ඔබම පරීක්ෂා කර ගත යුතුය.

3.               ආරක්ෂිත වෙස් මුහුණක් පැළඳීම,

ඔබ අසනීප වී ඇත්නම් හෝ ඔබ සමූහයාට නිරාවරණය වී ඇත්නම් ඔව්, අනිවාර්යයෙන්ම ඔබ වෙස්මුහුණක් පැළඳිය යුත්තේ ආසාදනය වී ඇති සහ ආරක්ෂාව සඳහා එසේ නොවන පිරිස අතර ඔබ නොදන්නා නිසාය, ඔව් අනිවාර්යයෙන්ම ඔබ අඳින්න වෙස්මුහුණු.

වෙස් මුහුණු වර්ග දෙකක් තිබේ,

       1) ශල්‍ය වෙස් මුහුණු

 ශල්‍ය වෙස් මුහුණක් යනු ඉවත දැමිය හැකි වෛද්‍ය උපකරණයක් වන අතර එය ඔබට ෆාමසියෙන් මිලදී ගත හැකි අතර ජල බිඳිති” (ලවණ, ඉහළ ශ්වසන මාර්ගයෙන් ස්‍රාවය වන) මගින් සම්ප්‍රේෂණය වන බෝවන කාරකයන්ගෙන් ආරක්ෂා වේ. මෙම වෙස් මුහුණු පැළඳිය යුත්තේ පැය 3 සිට 8 දක්වා පමණි. පසුව ඒවා නිසි ලෙස බැහැර කළ යුතුය. පුද්ගලයෙකු මෙය පැළඳ සිටී නම්, එය පුද්ගලයා සහ ඔහුගේ පරිසරය (වායු මතුපිට, උපකරණ ආදිය) වාතයෙන් බෝවන කාරකයන්ගෙන් ආරක්ෂා කරයි. නමුත් එය කොවිඩ් 19 වැනි වෛරසයකින් පුද්ගලයා දූෂණය වීම වළක්වන්නේ නැත.

බැක්ටීරියා පෙරීමේ කාර්යක්ෂමතාව,

යුරෝපීය ප්‍රමිතිය – BFE1, BFE2, R වර්ගය

2) ශ්වසන යන්ත්ර,

මේවා “aerosols” හරහා සම්ප්‍රේෂණය වන බෝවන කාරකයන්ගෙන් ඔබව ආරක්ෂා කරන ආරක්ෂිත උපාංග වේ. මෙම වෙස් මුහුණු වල ඔබ හුස්ම ගන්නා වාතය පෙරීමට පෙරනයක් සහ පරිශීලක සුවපහසුව සඳහා පිටවන අගයක් ද අඩංගු වේ. මෙම වෙස් මුහුණු නැවත භාවිතා කළ හැකි අතර ඉවත දැමිය හැකිය

බැක්ටීරියා පෙරීමේ කාර්යක්ෂමතාව,

යුරෝපීය ප්‍රමිතීන් – FFP1, FFP2, FFP3

4.               සමාජ දුරස්ථභාවය,

Covid 19 සැලකිය යුතු තරම් විශාල වෛරසයක් වන අතර එය 100 nm විෂ්කම්භයක් ඇති SARS වෛරසයට වඩා 5000 ගුණයකින් විශාල බව කියනු ලැබේ.(මූලාශ්‍රය යුනිසෙෆ්උපුටා ගන්නා ලදි). කොරෝනා වයිරස් බරින් හා ප්‍රමාණයෙන් විශාල බැවින් වෛරසය වාතයෙන් පැතිරීමේ අවස්ථාව අඩුය. නමුත් ආසාදිත රෝගියෙකුගේ (ජල බිඳිති) ලවණ සමඟ මිශ්‍ර වූ වෛරසය බෙදීමේ අවස්ථාවක් ඇත, එබැවින් වෛරසය කොරෝනා වයිරස් රෝගියෙකු වටා මතුපිටට වැටෙනු ඇත. වෛරසය වැටිය හැකි සම්මත දුර මීටර 1 සිට 2 දක්වා වේ . ලෝහ මතුපිට වෛරසයේ ආයු කාලය පැය 12 ක් යැයි කියනු ලැබේ. එබැවින්, ඔබට away ත්ව සිටීමට සහ කොරෝනයෙන් ආරක්ෂා වීමට අවශ්‍ය නම් ඔබ අවම වශයෙන් මීටර 1 ක් දුරින් පුද්ගලයාගෙන් පුද්ගලයාට සිටිය යුතුය. මිනිසුන් රැඳී සිටිය යුතු යකඩ මතුපිට ස්පර්ශ කිරීමෙන් පසු ඔබේ මුහුණ ස්පර්ශ නොකරන්න, කැස්ස, කිවිසුම් යනාදිය. කොවිඩ් 19 පැතිරවිය හැකි සෘජු හා හානිකර ක්‍රමයක් වන වෙනත් පුද්ගලයින් බදා ගැනීම, අත් සේදීම හෝ සිප ගැනීම නොකරන්න.

5.               යාවත්කාලීනව සිටින්න

ඔබේ කලාපයේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශ විසින් ලබා දෙන උපදෙස් සහ නීති සැමවිටම අනුගමනය කරන්න. නිල සහ ආරක්ෂිත තොරතුරු සමඟ පමණක් සම්බන්ධ වන්න, හොඳ සනීපාරක්ෂාව හා අවදියෙන් සිටින්න. 

 උපුටා ගැනීම –Science daily

%d bloggers like this: