Menu Close

Poetry (2010)

කවි උපදින්නෙ කොහොමද කියල ඇහුවොත් ඒකට දෙන්න නිශ්චිත පිළිතුරක් නෑ. පුලුවන් තරම් අනෙක් කවි කියවද්දි ජීවිතය සමඟ ගැටෙනකොට නිරුත්සාහිකව කවි නිමිති හටගන්න බව තමා මේ ප්‍රශ්නයට දෙන්න පුලුවන් සරලම උත්තරේ. නමුත් සැබෑ කවිය උපදින්නේ ජීවිතය තුළින්මයි. ආරියවංශ රණවීර කවියාත් කවියෙන්ම මේ කාරණය කියා තිබුණ. ඔහුගෙ කවියෙ ඉන්න තරුණයා කවි නිමිති හොයාගෙන මුහුදු වෙරළක හිටගෙන අහස දිහා බලන් ඉන්නව නමුත් ජීවිතයේ දිය රළ ඔහුට නොදැනී ඔහුගෙ දෙපා යටින් ගලා යනව. Poetry කවියත් ජීවිතයත් එක ලඟින් තියල මේ දෙක අතරෙ ඇති අවියෝජනීය බැඳීම පෙන්වාදෙන චිත්‍රපටයක්.
Mija මහලු වයසේ පසුවෙන හුදෙකලා ගැහැණියක්. Mija ජීවත් වෙන්නෙ තමන්ගෙ තරුණ මුණුබුරා සමග. ජීවිතය පවත්වාගෙන යන්නෙ පොඩි රැකියාවක් කළත් Mija ට හුදෙකලාව ඉතාම තදින් දැනෙනව. මුණුබුරා ට ත් දුරකථනය, රූපවාහිනීය, යාලු මිත්‍රයන් මිස ඇය ගැන වගක් නැහැ. මේ පාලුව කාංසිය මකා ගන්න ඇය කවි උගන්වන පාඨමාලාවකට බැඳෙනව. එතනදි ඇයට කවියක් ලියන්න පැවරෙන නමුත් ඇයට කිසිවක් ලියාගන්න බෑ. මේ අතරේ Mija ගේ මුණුබුරා සහ මිතුරන් පිරිස එකතුව පාසල් දැරියක් දූෂණය කර ඇති බව දැනගන්න ලැබෙනව. මේ දැරියට ඒ සිද්ධිය දරාගන්න බැරිව සිය දිවි නසාගෙන. සිද්ධියට සම්බන්ධ තරුණයන් ගේ පියවරුන් එකතුව දැරියගේ මවට විශාල මුදලක් ගෙවල සිද්ධිය යටපත් කරන්න උත්සහ කරන්නෙ. ඒ අනුව Mija ට වොන් මිලියන පහක මුදලක් සොයා ගැනීමට සිදුවෙනව. ඈ ලඟ ඒ තරම් විශාල මුදලක් නෑ. ඇගේ දියණිය, මුණුබුරා ගෙ මව ඈත නගරයක ජීවත් වෙන්නෙ. ඇයට මේ දේවල් කියන්නත් බෑ. ඒත් එක්කම ඇයට මොළයේ සෛල මියයන ඇල්ෂයිමර් රෝගී තත්ත්වය වැළඳී ඇති බවත් දැනගන්න ලැබෙනව. මහලු වයසෙ Mija කොහොමද තනිවම මේ දේවල් විසඳගන්නෙ.
කවිය කියන්නෙ සෞන්දර්ය මුහු වුණු ප්‍රකාශනයක් බවයි ඇයට ඉගෙන ගන්න ලැබෙන්නෙ. ජීවිතය එකම ඛේදවාචකයක් වෙනකොට ඇය ගහ කොළ මල් දිහා බලා ගෙන කවි ලියන්න උත්සහ කරනව. නමුත් කවි උපදින්නෙ ජීවිතයෙන් නම් ජීවිතය සුන්දර අත්දැකීමක් නොවෙන විට කොහොමද ජීවිතය ගැන සෞන්දර්යාත්මක කවි ලියන්නෙ? නමුත් ඇය ඇගේ කවිය ලියනව. ජීවිතය ඇතුලෙ කවියෙන් ප්‍රකාශ කල යුතු තැන ඇය නිවැරදිව අල්ලා ගන්න සමත් වුණා කියල මම හිතනව..
චිත්‍රපටය ඇතුලෙ බොහෝ කරණා අවසාන විසඳුමක් ලබා දීමෙන් තොරව අවසාන කර තිබෙනව. Mija ගෙ ඉරණම මොකක්ද කියල ප්‍රේක්ෂකයන්ට පැහැදිලි පිළිතුරක් ඉදිරිපත් කරන්නෙ නෑ. ඒ වෙනුවට චිත්‍රපටයෙ ආරම්භක දර්ශනයට සමපාත කරමින් එය අවසන් වෙනව. ආරම්භක දර්ශනයෙ අපි දකින්නෙ ගඟක්. එයින් කියැවෙන්නෙ. ඇය ජීවිතය දිගේ කොහේ හෝ තැනක ගලාගොස් ඇති බව ද.. නැත්නම් ඇගේ ඉරණම ගං දිය රැළි යට සැඟවී ඇති බව ද.. එය තීරණය කිරීම චිත්‍රපටය නරඹන ඔබට බාරයි..

%d bloggers like this: