Menu Close

Confessions of an Economic Hit Man by John Perkins

ආර්ථික විද්‍යා විශේෂඥයෙක්ගේ ස්වරූපය දරමින් එක්සත් ජනපදයේ ගෝලීය අධිරාජ්‍යය ගොඩ නැංවීමට කටයුතු කළ ආකාරය පිළිබඳ ස්වයං පාපොච්චාරණයක් හැටියටයි ඔහු මේ පොත ලියා තිබෙන්නේ. ඉන්දුනීසියාව, වියට්නාමය, ඉක්වදෝරය, පැනමාව, පේරු, චිලී, සවුදි අරාබිය, ඉරානය, ඉරාකය ආදී වශයෙන් රටවල් ගණනාවක රහසිගතව ක්‍රියාත්මක වූ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික මට්ටමින් කරන ලද මෙහෙයුම්වලදී ඔහු ලද අත්දැකීම් අදාල තහවුරු කිරීම් සහිතව ලේඛකයා විසින් ලියා තිබෙනවා. 

කාලයක් තිස්සේ ලෝක බලවතා වශයෙන් තම බලය තහවුරු කරගැනීමට එක්සත් ජනපදය විසින් corporatocracy යන ආකෘතිය (සංකල්පයකට එහා ගිය) අනුව යමින් කරන ඉතා විචක්ෂණශීලී සහ බැරෑරුම් මෙහෙයුම් ගණනාවක් මෙහි විස්තරාත්මකව දැක්වෙනවා. විශේෂයෙන්ම අද අපව පුදුමයට පත් කරමින් වැජඹෙන සවුදි අරාබිය මුදල් යහමින් තිබූ නමුත් එය නිසිලෙස කළමනාකරණ ට දැක්මක් නොතිබූ බව හා ඔවුන්ගේ ස්වභාවික උද්ධච්ච ගතිපැවතුම් නිසා විදේශ වහල් සේවය අරඹමින් වක්‍ර ආදායම් මාර්ග ද දියුණු නගර සංකල්පය හඳුන්වා දී සෘජු ආදායම් මාර්ග ද පෙට්‍රෝවිනිමය නැවත එක්සත් ජනපදය වෙතම ඇද ගැනීමට කල සැලසුම්, රජ පවුල තම ආධිපත්‍යයට නතු කර ගත් ආකාරය සඳහන් වෙනවා. ඔවුන්ට එරෙහිව ක්‍රියා කළ ඉක්වදෝරයේ හිටපු ජනාධිපති Jaime Roldós සහ පැනමාවේ Omar Torrijos ඝාතන පිළිබඳව ද පසුබිම් කතාවන් අන්තර්ගත වෙනවා. ඉරාකයේ සදාම් හුසේන්ට විරුද්ධ සටනේ සැබෑ තත්ත්වය සහ ඔසාමා බින් ලාඩන් සෝවියට් දේශයට එරෙහිව ඇෆ්ගන් සටන කරනා තාක් ඔහුට මුදල් සහ ආයුධ සැපයූ ආකාරයත් ඔහුගේ සමීපතයන් සැප්තැම්බර් 11 ප්‍රහාරයෙන් පසු ආරක්ෂාකාරීව රටින් පිට කළ ආකාරයත් සඳහන් වෙනවා.
සාමාන්‍යයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ අපට ‘විදේශ කුමන්ත්‍රණ, ගෝලීය ත්‍රස්තවාදය, ගෝලීය අධිරාජ්‍යවාදී බලවේග’ යනාදිය විහිළුවක් ලෙස දැනුණාට මේ පොත කියැවූ පසු හිනාවෙන්නට කලින් දෙපාරක් හිතාවි කියා හිතෙනවා. උනන්දුවක් ඇති නම් කියවා බලන්න. 

මේ කාරණය සමග සම්බන්ධ වෙනත් කතුවරුන්ගේ පොත් Getting to know the General by Graham Greene, End the Fed by Ron Paul, Playing to the Edge by Michael Hayden, No place to hide by Glenn Greenwald, etc. 


මේ පොත් සියල්ලම Anybooks මගින් බාගත කෙරුවේ.
පොතේ අවසාන පරිච්ඡේදයේදී ජෝන් මෙහෙම ලියා තිබෙනවා:
The real story of modern empire—of the corporatocracy that exploits desperate people and is executing history’s most brutal, selfish, and ultimately self-destructive resource-grab—has little to do with what was exposed in the newspapers that morning and has everything to do with us. And that, of course, explains why we have such difficulty listening to the real story. We prefer to believe the myth that thousands of years of human social evolution has finally perfected the ideal economic system, rather than to face the fact we have merely bought into a false concept and accepted it as gospel. We have convinced ourselves that all economic growth benefits humankind, and that the greater the growth, the more widespread the benefits. Finally, we have persuaded one another that the corollary to this concept is valid and morally just: that people who excel at stoking the fires of economic growth should be exalted and rewarded, while those born at the fringes are available for exploitation.

This concept and its corollary are used to justify all manner of piracy—licenses are granted to rape and pillage and murder innocent people in Iran, Panama, Colombia, Iraq, and elsewhere. EHMs, jackals, and armies flourish for as long as their activities can be shown to generate economic growth—and they almost always demonstrate such growth. Thanks to the biased “sciences” of forecasting, econometrics, and statistics, if you bomb a city and then rebuild it, the data shows a huge spike in economic growth.

%d bloggers like this: