Menu Close

ඔබටත් කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය විය හැක

මේ දිනවල හැමෝම කොරෝනා වෛරසය ගැන කනස්සල්ලට පත්ව සිටිති. කොරෝනා වෛරසය (SARSCoV-2) මගින් Covid-19 (Covid-19) රෝගය ඇති කරයි. මේ අතර, සෑම කෙනෙකුගේම මනසෙහි ප්‍රශ්නයක් පැන නගින්නේ ඔවුන්ට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය විය හැකිද? මෙන්න ඔබට නරක ආරංචියක් වන්නේ ඔබට කොරෝනා වෛරස් ආසාදනය ද ඇතිවිය හැකි නමුත් ශුභ ආරංචියක් නම් ඔබ ඒ ගැන නොදැන සිටීමයි.

‘ඔබට කොරෝනා වෛරසය ද හමුවිය හැකිය’ යන මාතෘකාව යටතේ පළ වූ ප්‍රවෘත්ති වාර්තාවකට අනුව, මෙම වෛරසය වේගයෙන් ව්‍යාප්ත වන්නේ එය මාරාන්තික බැවින් එය සියල්ලන්ම මරා දැමිය හැකි නිසානම් නොවේ.
සිකුරාදා වන විට ලොව පුරා කොරෝනා වෛරසයෙන් මියගිය සංඛ්‍යාව 2800 ඉක්මවා ඇත. අප සංසන්දනය කළහොත්, SARS සහ MERS වැනි මාරාන්තික රෝග දෙකක් වසරකට මිනිසුන් දහසකට අඩු සංඛ්‍යාවක් killed ාතනය කළ බව දන්නා කරුණකි. 2003 සිට කුරුළු උණ (H5N1) මිය ගොස් ඇත්තේ 455 දෙනෙකු පමණි. බැලූ බැල්මට කොරෝනා වෛරසය SARS, MERS සහ කුරුළු උණ එකට මිශ්‍ර කරනවාට වඩා භයානක බව පෙනේ.

මිය යන්නේ 100 න් 2 ක් පමණි
මෙම ලිපියේ සඳහන් කර ඇත්තේ රෝගයට වඩා ජීවිතයට තර්ජනයක් වන තරමට රෝගියා හඳුනා ගැනීම සහ හුදකලා කිරීම පහසු බවය. නිදසුනක් වශයෙන්, කුරුළු උණ රෝගීන් 10 දෙනෙකුගෙන් 6 දෙනෙකු මිය යයි, මන්ද එය පුද්ගලයෙකු රෝගාතුර වන බැවින් ඔහුට වහාම වෛද්‍ය පහසුකම් අවශ්‍ය වේ. අනෙක් අතට, කොරෝනා වෛරස් ආසාදිත රෝගීන් 100 දෙනාගෙන් මිය යන්නේ 2 ක් පමණි. බොහෝ විට, කොරෝනා වෛරස් ආසාදනය ඇති පුද්ගලයින් එය පවා නොදන්නා අතර නොදැනුවත්වම ඔවුන් මෙම වෛරසය වෙනත් පුද්ගලයින් වෙතද ව්‍යාප්ත කරයි. චීන විද්‍යා scientists යින්ට අනුව, කොරෝනා වෛරසයේ වාහකයා කිසිදු රෝග ලක්ෂණයක් නොපෙන්වූ අතර ඔහුට පපුවේ සීටී ස්කෑන් පරීක්ෂණයකට භාජනය විය.

ජපානයේ ගමනක දී එක්සත් ජනපද පුරවැසියන් 14 දෙනෙකු කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බව සොයා ගත් නමුත් ඔවුන් කියා සිටියේ තමන් කිසිදු ආකාරයක රෝගයකින් පෙළෙන්නේ නැති බවයි. මෙම අවස්ථාවේ දී, කොවිඩ් -19 පොදු උණක් විය හැකි අතර එය රෝගීන් 1000 න් එක් අයෙකු පමණක් මරණයට පත් කරයි, නමුත් සෑම වසරකම බොහෝ දෙනෙකුට ආසාදනය වන අතර සිය දහස් ගණනක් මරණයට පත් වේ.

චීනයේ බොහෝ ස්ථාන මුළුමනින්ම වසා දමා ඇතත්, කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වූ පුද්ගලයින් කොපමණ සංඛ්‍යාවක් දේශ සීමාව පසු කර ඇත්ද යන්න පැහැදිලි නැත, නමුත් කිසිදු රෝග ලක්ෂණයක් නොපෙන්වයි. ලොව පුරා එවැනි පුද්ගලයින් කීදෙනෙකුට මෙම වෛරසය ආසාදනය වී ඇත්දැයි නොදනී. ද ඉකොනොමිස්ට් සඟරාවේ තීරුවක් ලියූ රයන් ඇවෙන්ට් පවසන්නේ කොරෝනා වෛරස් රෝගීන් හා එයින් සිදුවන මරණ වෛරසය පැතිරීම පිළිබඳ සැබෑ චිත්‍රය නොපෙන්වන බවයි. ඔහු පැවසුවේ- ‘තහවුරු වූ සිද්ධීන් සහ මරණ ඇත්ත වශයෙන්ම සති 1 සිට 2 දක්වා පින්තූරයක් පෙන්වයි .. අද ඉතා අසනීපව සිටින බොහෝ දෙනෙක් සති දෙකකට පමණ පෙර මෙම වෛරසය ආසාදනය වී ඇත.’

විද්‍යා සඟරාවේ කොරෝනා වෛරසය නතර වන බව පෙනේ. ලෝකය දැන් කළ යුත්තේ කුමක්ද? ලන්ඩනයේ ඉම්පීරියල් කොලේජ් හි විද්‍යා scientists යින් උපුටා දක්වමින් හෙඩින් සමඟ ලියූ ලිපියක ලියා ඇත්තේ චීනයෙන් පිටව ගොස් ඇති සිද්ධීන්ගෙන් තුනෙන් දෙකක් පමණ තවමත් තහවුරු වී නොමැති බවයි. රට පුරා ආසාදනය පැතිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත් වන්නේ වාහකයන් 100-200 ක් පමණක් වන නිසා විද්‍යාඥයන් ද එහි ආසාදනය දැන් පාහේ නතර වී ඇති බවට උපකල්පනය කරති.
ඔක්ස්ෆර්ඩ් සරසවියේ විද්‍යාඥයන් මෙසේ පවසයි: ‘එය පාලනය කළ හැකි බව මම දැන් ඉතා ධනාත්මක ය. ඇමරිකාවේ රෝග පාලනය හා වැළැක්වීමේ මධ්‍යස්ථානය ඇමරිකානු ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ එය ඉතා නරක විය හැකි බැවින් එයට සූදානම් වන ලෙසයි. ‘

ජනගහනයෙන් සියයට 40-70 අතර ප්‍රමාණයක් ආසාදනය වනු ඇත.
අපි මරණය දෙසට ගමන් කරනවාද? හාවඩ්ගේ වසංගත රෝග විද්‍යා මහාචාර්ය මාක් ලිප්සිච්, අත්ලාන්තික් සාගරයට පැවසුවේ ලෝක ජනගහනයෙන් සියයට 40-70ක් පමණ වසරක් තුළ වෛරසය ආසාදනය වන බවයි. ඔබ එය නොනැසී පවත්වා ගැනීමට සමත් වුවහොත් ඔබ වාසනාවන්ත වනු ඇත. නමුත් ලිප්සිච් අවධාරනය කරන්නේ එය බොහෝ මිනිසුන්ට ඉතා සුළු බලපෑමක් ඇති කරනු ඇති බවයි. ඔබේ සෞඛ්‍යය යහපත් තත්ත්වයේ පවතී නම් ඔබ කරදර විය යුතු නැත.
‘කොරෝනා ජීවිතයේ කොටසක් බවට පත්විය හැකිය’
තවද මෙම වෛරසය පහව යනු ඇතැයි අපේක්ෂා නොකරන්න. විශේෂඥයන් විශ්වාස කරන්නේ එය අපේ ජනතාවගේ ජීවිතයේ කොටසක් බවට පත්විය හැකි බවයි. මේ වන තෙක් සීතල හා උණ ඇති අතර එය සීතල හා උණ සහ කෝවිඩ් -19 විය හැකිය. අපගේ එකම බලාපොරොත්තුව ජනතාවට ආරක්ෂාව සැපයිය හැකි එන්නතක් ලබා ගැනීමයි.

%d bloggers like this: