Menu Close

ෆ්ලෝරන්ස් නයිටිංගේල්ස් – පහන අතින් ගත් ආර්යාව

ෆ්ලෝරන්ස් නයිටිංගේල්ස් – පහන අතින් ගත් ආර්යාව

උපත : 1820 මැයි 12

           ( ටස්කනි මහා ආදිපාද දනව්වෙහි, ෆ්ලෝරන්ස් හි, ලා කොලොම්බියාහි, ධනවත් ඉහළ පැලැන්තියෙහි              බ්‍රිතාන්‍ය පවුලක උපත ලබන ලදී.)
පියා : විලියම් එඩ්වඩ් නයිටිංගේල් (1794-1874)
මව : ෆ්‍රාන්සස් නයිටිංගේල් (1789-1880)
                             ෆ්ලෝරන්ස් බුද්ධිමත් දරුවෙකි. ඇගේ පියා ඇගේ අධ්‍යාපනය කෙරෙහි විශේෂ උනන්දුවක් දැක්වූ අතර ඉතිහාසය, දර්ශනය සහ සාහිත්‍යය ඇයට උගැන්වීමට උනන්දුවක් දැක්වීය. ඇය ගණිතය හා භාෂා සඳහා  විශිෂ්ට දස්කම් දැක්වූ අතර කුඩා කාලයේදීම ප්‍රංශ, ජර්මානු, ඉතාලි, ග්‍රීක සහ ලතින් භාෂා කියවීමට හා ලිවීමට සමත් විය. ගෘහ කළමනාකරණයේ සාම්ප්‍රදායික කාන්තා කුසලතාවන්ගෙන් කිසි විටෙකත් සෑහීමකට පත් නොවූ ඇය ශ්‍රේෂ්ඨ දාර්ශනිකයන් ගැන කියවීමටත්, තම පියා සමඟ බරපතල දේශපාලන හා සමාජ කතිකාවන්හි යෙදීමටත් කැමති විය. 
                             ලිබරල් යුනිටේරියන් පවුලක කොටසක් ලෙස ෆ්ලෝරන්ස් ඇගේ ආගමික විශ්වාසයන්ගෙන් මහත් සැනසීමක් ලැබුවාය. දෙවියන්ට හා මනුෂ්‍ය වර්ගයාට සේවය කිරීම සඳහා හෙද සේවය සුදුසුම මාර්ගය ලෙස ඇ‍ය වටහා ගත්තාය. ඇය සිය පවුල තුල රෝගී ඥාතීන් සහ කුලී නිවැසියන් රැකබලා ගෙන තිබියදීත්, හෙදියන්ගේ පුහුණුව ලබා ගැනීමට ඇය දැරූ උත්සාහය ඇගේ පවුලේ අය විසින් ඇයගේ වයසේ කාන්තාවකට නුසුදුසු ක්‍රියාවක් ලෙස සලකා වලක්වනු ලැබීය.
                              නයිටිංගේල්ට අවසානයේදී ජර්මනියේ කයිසර්ස්වර්ත් හි රෙපරමාදු උපස්ථායකවරුන්ගේ ආයතනයට 1850 ජූලි මාසයේදී බැඳී සති දෙකක පුහුණුවක් සඳහා සහ 1851 ජූලි මාසයේදී මාස තුනක් පුහුණුව ලබා ගැනීමට හැකි විය. එහිදී ඇය මූලික හෙද කුසලතා, රෝගීන් නිරීක්ෂණය කිරීමේ වැදගත්කම, සහ හොඳ රෝහල් සංවිධානයක වටිනාකම උගත්තාය. 1853 දී නයිටිංගේල් ඇගේ පවුල් පරිසරයෙන් මිදීමට උත්සාහ කළාය. සමාජ සම්බන්ධතා තුළින් ඇය ලන්ඩනයේ පීඩිත තත්වයන් පිළිබඳ රෝගී මහත්වරුන්ගේ ආයතනයේ (පාලක) අධිකාරී තනතුරට පත් වූවාය. එහිදී ඇය හෙද රැකවරණය, සේවා කොන්දේසි සහ රෝහලේ කාර්යක්ෂමතාව වැඩි දියුණු කරමින් පරිපාලකවරියක් ලෙස සිය කුසලතා ප්‍රදර්ශනය කළාය. වසරකට පසු හෙදියන්ට පුහුණුව ලබා දීමට ඉඩ සලසන ආයතනයක ඇගේ සේවය වඩා වටිනා බව ඇය තේරුම් ගත්තාය. ඇය ලන්ඩනයේ කිංග්ස් කොලේජ් රෝහලේ හෙදියන්ගේ අධිකාරී වීම ගැන සලකා බැලුවාය. 
                         1853 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී තුර්කි ඔටෝමාන් අධිරාජ්‍යය රුසියාවට එරෙහිව යුද්ධය ප්‍රකාශයට පත් කළේ ජෙරුසලමේ ශුද්ධ ස්ථාන පිළිබඳ ආරවුල් මාලාවකින් පසුව සහ ඔටෝමාන් සුල්තාන්ගේ ඕතඩොක්ස් යටත් වැසියන්ට ආරක්ෂාව සපයන ලෙස රුසියානු ඉල්ලීම්වලින් පසුව ය. තුර්කියේ සහචරයින් වන බ්‍රිතාන්‍ය සහ ප්‍රංශ රුසියානු ව්‍යාප්තිය මැඩපැවැත්වීමට උත්සාහ කළහ. ක්‍රිමියානු යුද්ධයේ වැඩි හරියක් සටන් කළේ රුසියාවේ ක්‍රිමියානු අර්ධද්වීපයේ ය. කෙසේ වෙතත්, බ්‍රිතාන්‍ය හමුදා කඳවුර සහ රෝගී සහ තුවාල ලැබූ සොල්දාදුවන් රැකබලා ගැනීම සඳහා රෝහල් මූලික වශයෙන් ස්ථාපිත කරනු ලැබුවේ කොන්ස්ටන්ටිනෝපල් (ඉස්තාන්බුල්) සිට බොස්පෝරස් හරහා ස්කුටාරි (ඉස්කාදාර්) හි ය. තුවාල ලැබූවන්ගේ රැකවරණය පිළිබඳ තත්ත්වය ලන්ඩන් ටයිම්ස් පුවත්පතට වාර්තා කළේ පළමු නූතන යුද වාර්තාකරු බ්‍රිතාන්‍ය මාධ්‍යවේදී විලියම් හොවාර්ඩ් රසල් විසිනි. අකාර්යක්ෂම හා අකාර්යක්ෂම වෛද්‍ය ආයතනයකින් සොල්දාදුවන්ට ප්‍රතිකාර ලබා දී ඇති බවත් රැකවරණය සඳහා මූලික සැපයුම් නොමැති බවත් පුවත්පත් වාර්තා සඳහන් කර තිබුණි. බ්‍රිතාන්‍ය මහජනතාව සොල්දාදුවන්ට සැලකීම සම්බන්ධයෙන් දැඩි විරෝධයක් එල්ල කළ අතර තත්වය දැඩි ලෙස වැඩිදියුණු කරන ලෙස ඉල්ලා සිටියහ.
                     බ්‍රිතාන්‍ය රජය වෙනුවෙන් යුද්ධ කරන රාජ්‍ය ලේකම් සිඩ්නි හර්බට් නයිටිංගේල් වෙත ලිපියක් යවමින් හෙදියන් පිරිසක් ස්කුටාරි වෙත ගෙන යන ලෙස ඉල්ලා සිටියේය. ඒ අතරම, නයිටිංගේල් සිඩ්නිගේ බිරිඳ වන ඇගේ මිතුරිය වන ලිස් හර්බට් වෙත ලිපියක් යවමින් ඇයට පෞද්ගලික ගවේෂණයකට නායකත්වය දීමට අවසර දෙන ලෙස ඉල්ලා සිටියේය. ඔවුන්ගේ ලිපි තැපෑලෙන් හරස් වූ නමුත් අවසානයේ ඔවුන්ගේ අන්‍යෝන්‍ය ඉල්ලීම් ලබා දෙන ලදී. නයිටිංගේල් විසින් නිල වශයෙන් අනුමත කරන ලද කාන්තාවන් 38 දෙනෙකුගෙන් යුත් සමූහයකට නායකත්වය දුන් අතර 1854 ඔක්තෝබර් 21 වන දින පිටත්ව ගොස් නොවැම්බර් 5 වන දින බැරැක් රෝහලට ස්කුටාරි වෙත පැමිණියේය. වෛද්‍ය නිලධාරීන් විසින් පිළිගනු ලැබුවේ නැත. හෙදියන් කිහිප දෙනෙකුට කොලරා වාට්ටුවලට පිවිසීමට හැකි වූ අතර, ආධාර සඳහා නිල හමුදා නියෝග බලාපොරොත්තුවෙන් හමුදා ශල්‍ය වෛද්‍යවරුන්ගේ විශ්වාසය දිනා ගැනීමට අවශ්‍ය වූ නයිටිංගේල්, තම සමූහය වාට්ටුවලින් ඉවත් කළේය. නයිටිංගේල් ස්කුටාරි වෙත පැමිණ දින පහකට පසු, බලක්ලාවා සටනෙන් හා ඉන්කර්මන් සටනින් තුවාල ලැබූ සෙබළුන් පැමිණ එම ස්ථානය යටපත් කළහ. නයිටිංගේල් පැවසුවේ එය “නිරයේ රාජධානිය” බවයි.
                       සොල්දාදුවන් නිසි ලෙස රැකබලා ගැනීම සඳහා ප්‍රමාණවත් සැපයුම් ලබා ගැනීම අවශ්‍ය විය. නයිටිංගේල් විසින් ලන්ඩන් ටයිම්ස් විසින් සපයන ලද අරමුදල් සහිත උපකරණ මිලදී ගත් අතර රෙදි සෝදන කටයුතු සඳහා සොල්දාදුවන්ගේ භාර්යාවන් බඳවා ගත්තේය. වාට්ටු පිරිසිදු කර හෙදියන් විසින් මූලික ප්‍රතිකාර ලබා දෙන ලදී. වැදගත්ම දෙය නම් නයිටිංගේල් රැකවරණය පිළිබඳ ප්‍රමිතීන් ස්ථාපිත කළ අතර ස්නානය, පිරිසිදු ඇඳුම් හා ඇඳුම් පැළඳුම් සහ ප්‍රමාණවත් ආහාර වැනි මූලික අවශ්‍යතා අවශ්‍ය විය. ඥාතීන්ට ලිපි ලිවීමට සහ අධ්‍යාපන හා විනෝදාත්මක ක්‍රියාකාරකම් සැපයීමෙන් මානසික අවශ්‍යතා කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන ලදී.
                        නයිටිංගේල් විසින්ම රාත්‍රියේ වාට්ටුවල සැරිසැරූ අතර රෝගීන්ට ආධාර සපයන්නට උත්සුකු වූවාය. .මෙමඟින් ඇයට “පහනක් අතින් ගත් කාන්තාව” යන පදවි නාමය හිමිවිය. ඇය සොල්දාදුවන්ගේ සහ වෛද්‍ය ආයතනවල ගෞරවය දිනා ගත්තාය. රැකවරණය සැපයීමේ සහ මරණ අනුපාතය සියයට 2 ක් දක්වා අඩු කිරීමේ ඇයගේ ජයග්‍රහණයන් පුවත්පත් සහ සොල්දාදුවන්ගේ ලිපි මගින් එංගලන්තයේ කීර්තිය ගෙන ආවේය.
                        පැමිණ ටික කලකට පසු ඇය “ක්‍රිමියානු උණ” රෝගයෙන් පෙළුණාය. සක්‍රීය ප්‍රතිකාර ලබා ගත නොහැකි වූ නිසා නයිටිංගේල් මන්දගාමී සුවය ලැබීය. 1856 මාර්තු 30 වන දින පැරිස් ගිවිසුම ක්‍රිමියානු යුද්ධය අවසන් කළේය. රෝහල් වැසීමට සූදානම් වන තෙක් නයිටිංගේල් ස්කුටාරි හි රැඳී සිටිමින් 1856 අගෝස්තු 7 වන දින ඩර්බිෂයර් හි පිහිටි සිය නිවසට ආපසු පැමිණියේ අකමැත්තෙන් වීරවරියක් ලෙසිනි.
                        නයිටිංගේල්ගේ විශිෂ්ටතම ජයග්‍රහණ කේන්ද්‍රගත වූයේ සෞඛ්‍ය රැකවරණය හා හෙද සේවයේ සමාජ ප්‍රතිසංස්කරණයක් ඇති කිරීමට ගත් උත්සාහයන් මත ය. 1856 සැප්තැම්බර් මාසයේදී ඇය වික්ටෝරියා රැජින සහ ඇල්බට් කුමරු හමුවී බ්‍රිතාන්‍ය හමුදා සංස්ථාපිතයේ ප්‍රතිසංස්කරණයේ අවශ්‍යතාවය සාකච්ඡා කළාය. නයිටිංගේල් විසින් බැරැක් රෝහල පවත්වාගෙන යාම, රෝගාබාධ හා මරණයට හේතු, හෙද හා වෛද්‍ය කාර්ය මණ්ඩලයේ කාර්යක්ෂමතාව සහ පිරිසිදු කිරීමේ දුෂ්කරතා පිළිබඳව ඉතා සූක්ෂම වාර්තා තබා ඇත. නයිටිංගේල් විසින් සපයන ලද සංඛ්‍යාන දත්ත සහ විශ්ලේෂණයන් මත පදනම් වූ රාජකීය කොමිසමක් පිහිටුවන ලදී.
                             1855 දී නයිටිංගේල් වෙත කෘතවේදීතාව හා ගෞරවය දැක්වීමේ සංකේතයක් ලෙස නයිටිංගේල් අරමුදල පිහිටුවන ලදී. පුද්ගලික පරිත්‍යාග මගින් 1859 වන විට ඩොලර් 45,000 ක් රැස් කර නයිටිංගේල් හි ගිණුමට බැර කරන ලදී. 1860 දී විවෘත කරන ලද ලන්ඩනයේ ශාන්ත තෝමස් රෝහලේ නයිටිංගේල් හෙද පාසල ආරම්භ කිරීම සඳහා ඇය මෙම මුදල්වලින් සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයක් භාවිතා කළාය. පාසල ලෞකික හෙද අධ්‍යාපනය විධිමත් කළ අතර හෙද සේවයෙන් පිටත රැකියාවක් අපේක්ෂා කරන කාන්තාවන්ට ගෞරවනීය හා ගෞරවනීය විකල්පයක් බවට පත් කළේය.නයිටිංගේල්ගේ සංඛ්‍යානමය ආකෘතීන් – එනම් කොක්ස්කොම්බ් ප්‍රස්ථාරය, ඇය විසින් මරණ අනුපාතය තක්සේරු කිරීම සඳහා වර්ධනය කරන ලදී. හෙද සේවය පිළිබඳ ඇගේ මූලික සංකල්ප අදටත් අදාළ වේ. මෙම හේතූන් නිසා ඇය නූතන හෙද සේවයේ ආරම්භක දාර්ශනිකයා ලෙස සැලකේ.
                                ඇය නිවසේදී දිස්ත්‍රික් හෙද පුහුණුව ලබා දුන් අතර එය දුප්පතුන්ගේ හා අවදානමට ලක්වූවන්ගේ සෞඛ්‍යය නංවාලීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.
ෆ්ලෝරන්ස් නයිටිංගේල් සිය ජීවිත කාලය තුළ ගෞරවයට පාත්‍ර වූයේ ජෙරුසලමේ ශාන්ත ජෝන් ගේ ජෙරුසෙලම් ආර්යාව යන පදවිය ලැබීම සහ කුසලතා සම්මානය ලබාගත් පළමු කාන්තාව බවට පත්වීමෙනි. 1910 දී ඇයගේ මරණයෙන් පසු, නයිටිංගේල්ගේ පූර්ව ඉල්ලීම පරිදි, ඇගේ පවුලේ අය වෙස්ට්මිනිස්ටර් ඇබේහි අවමංගල්‍යයක් හා භූමදානය කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කළහ. ඒ වෙනුවට ඇයට ලන්ඩනයේ ශාන්ත පාවුළු දෙව්මැදුරේ අනුස්මරණ දේව මෙහෙයක් පිරිනමන ලදි. ඇගේ භූමදානය හැම්ප්ෂයර් හි ඊස්ට් වෙලෝහි ශාන්ත මාග්‍රට් දේවස්ථානයේ පිහිටි පවුලේ සුසාන භූමියේදී සිදුකළේය.

(ෆ්ලෝරන්ස් නයිට්ංගේල්ගේ මහ ගෙදර වූ, දැනට පාසැලක් වන එම්බ්ලි පාක් )


(ඊස්ට් වෙලෝ හි ශාන්ත මාග්‍රට් ගේ දේවස්ථානයේ සුසාන භූමියේ ඇති ෆ්ලෝරන්ස් නයිටිංගේල් ගේ
සොහොන)

%d bloggers like this: