Menu Close

“හරිත කල්ලිය” ට පදනම වැටෙන්නේ එයිනි. ඔවුන් ගෘහස්ත හිංසනය, මත් පැන් සහ සූදුවට එරෙහිව සටන් වදිති. ඉන් ඇතිවන ගැටළු මැඩ පැවැත්වීමට මැදිහත් වෙති. ඔවුන් ගමේ සූදු පොළවල් වටලති. මත් පැන් බොන ස්ථාන වටලා මත් පැන් විනාශ කරති. සූදුවට ගන්නා කාඩ් ආදිය විනාශ කරති. කාන්තාවන්ට හා දරුවන්ට හිරිහැර කරනා පිරිමින් නීතිය ඉදිරියට ගෙන යති. පොලිසියද ඔවුන් හා සමීපව කටයුතු කරයි. වර්තමානය වන විට එහි කාන්තාවෝ නිදහස් සාමකාමී ජීවිතයක් ගත කරති. පිරිමින්ගෙන් ඔවුනට ලැබිය යුතු නිසි ගෞරවය ලැබෙමින් පවතී. “හරිත කල්ලි” ගම්මාන කීපයකම ඇතිවෙමින් පවතී.

 උතුරු ඉන්දියාවේ, ශුද්ධවූ වරණාසි නගරයට නුදුරින් පිහිටි කුඩා ගම්මානයක් වන කුෂියාර් ගම්මානයේ කාන්තාවන් විසි පස් දෙනෙක් විසින් කල්ලියක් නිර්මාණය කරගෙන වැරදි කරනා පිරිමින්ට දඬුවම් දෙති. ඔවුන් එදිනෙදා අඳිනා වෛවර්ණ සාරි වලට සමුදී කොළ පැහැති සාරි වලින් සැරසී සිටිති. එය ඔවුන්ගේ නිල නොලත් හමුදාවේ නිල ඇඳුමද වේ.
           ඉන්දියාවේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය විසින් පසුගිය වසරේ කරන ලද සමීක්ෂණයකට අනුව ඉන්දියාවේ කාන්තාවන්ගෙන් තුනෙන් එකකට වැඩි ප්‍රමාණයක්, නිවසේදී ශාරීරිකව සහ ලිංගිකව හිංසනයට ලක්වෙන බව තහවුරු කොටගෙන තිබේ. සමීක්ෂණයට අනුව විවාහක කාන්තාවන්ගෙන් තුනෙන් එකක් සිය ස්වාමිපුරුෂයන්ගෙන් ගෘහස්ත හිංසනයට ලක්ව පීඩා විදින අතර ග්‍රාමීය ප්‍රදේශ වල මෙම තත්ත්වය උග්‍රව පවතී. එහෙත් වයස 40 ත් 50 ත් අතර කාන්තාවන්ගෙන් සියයට 50 ගෘහස්ත හිංසනය සාධාරණීකරණය කරන අතර සිය අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ කිසිවක් නොදනී.
     ආශා දේවි කුෂියාර් ගම්මානයේ වෙසෙන හරිත කල්ලියේ සාමාජිකාවකි.ඇය පවසන අන්දමට ඔවුන්ගේ ප්‍රදේශයේ ගැහැණු ළමයෙක් ඉපදීම බරක් සේ සැලකෙයි. විවාහයෙන් පසු ඔවුන්ගේ ජීවිත නිවසටම සීමාවන අතර ඔවුන්ගේ නැන්දම්මාට අනුව ජීවත් වීමට සිදුවේ. ඇගේ සැමියා බීමතින් දරුවන් ඉදිරියේම ඇයට නිති පතා පහර දෙයි. හිස බිත්තියේ වද්දයි. 
     හරිත කල්ලියේ තවත් සාමාජිකාවක වන ශීලා දේවිගේ සැමියා සහ පුතා අධික ලෙස සූදුවට හා මත් පැනට ඇබ්බැහි වී සිටියි. උපයනා මුදල ඒවාට වැය වද්දී ඇගේ දියණියන්ගේ අනාගතය ගැන ඇයට ඇත්තේ බියකි.
       ඉන්දියාවේ සූදුව නීතියෙන් තහනම් වුවද ඔවුන්ගේ ගම්මානය සූදුවට ප්‍රසිද්ධියක් උසුලයි. 
      ඒවන් පරිසරයක් තිබෙන මෙම ගම්මානයට විශ්ව විද්‍යාල සිසුන් පිරිසක් පැමිනෙති. කුඩා පුන්‍යායතනයක් පවත්වාගෙන යන දිව්‍යාන්ෂු උපාධ්‍යගේ ඒ හරහා, දුප්පත් ගම්මානවලට ගොස් එහි කාන්තාවන්ට ඔවුන්ගේ නම ලිවිය යුතු ආකාරය, බැංකු ගිණුම් විවෘත කිරීම, සහ ආගන්තුකයන් සමග කතා කරන ආකාරය, පොලිස් පැමිනිල්ලක් දමන ආකාරය කියාදෙයි. ආශා දේවිලාද ඉන් දැනුවත් වූ පසු පහරදීම් බේබදුකම හේතුවෙන් ඔවුන්ගේ පිරිමි පොලිස් අත් අඩංගුවට පත්වෙයි. ඔය අතරම පුන්‍ය ආයතනය ඔවුන්ට ආත්මාරක්ෂක සටන් පුහුණුවක් ලබාදෙයි.
“හරිත කල්ලිය” ට පදනම වැටෙන්නේ එයිනි. ඔවුන් ගෘහස්ත හිංසනය, මත් පැන් සහ සූදුවට එරෙහිව සටන් වදිති. ඉන් ඇතිවන ගැටළු මැඩ පැවැත්වීමට මැදිහත් වෙති.  ඔවුන් ගමේ සූදු පොළවල් වටලති. මත් පැන් බොන ස්ථාන වටලා මත් පැන් විනාශ කරති. සූදුවට ගන්නා කාඩ් ආදිය විනාශ කරති. කාන්තාවන්ට හා දරුවන්ට හිරිහැර කරනා පිරිමින් නීතිය ඉදිරියට ගෙන යති. පොලිසියද ඔවුන් හා සමීපව කටයුතු කරයි.
      වර්තමානය වන විට එහි කාන්තාවෝ නිදහස් සාමකාමී ජීවිතයක් ගත කරති. පිරිමින්ගෙන් ඔවුනට ලැබිය යුතු නිසි ගෞරවය ලැබෙමින් පවතී. “හරිත කල්ලි” ගම්මාන කීපයකම ඇතිවෙමින් පවතී.
තොරතුරු 
ABC වෙබ් අඩවියෙනි.

%d bloggers like this: