Menu Close

කවුද හොද – ජනාධිපතිවරනයේ සැනසිලි තෑගි ලැබුන අය ගැන සාරාංශ කතාබහක්

මා ඡන්දය දුන් අපේක්ෂකයා ගැන කලින් ලිපියේ සදහන් කළෙමි.ඒ දෙදෙනෙකු ගෙන් එක්කෙනෙක් ජයගන්නා සංදර්භයකදීය. එහෙත් එවැන්නක් නොවීනම් ?

ඒ කියන්නෙ ඕනැම කෙනෙක් දිනන්න ඉඩ තිබෙන විටෙක කවුද හොද
ඒ කියන්නෙ නිදහස් පරිසරයක් තිබ්බනම්. නිදහස් පරිසරය කියන්නෙ  ජයගැනීමි වියහැකියාව අතින් 35 ම සමාන වන පසුබිමක.මෙහිදී මුල් දෙන්න අත හරිනව 71 අවුරුදු අස්මත්කමට ඔවුන් වගකිවයුතු නිසා වක්‍රව හෝ ඍජුව .


 කවුද හොද

අනුර කුමාරත් නරකම නෑ
ජවිපෙ සාමාජිකයා හා නායකයන් අතර පන්ති පරතරය නොතකා හරිමු. අව්වෙ වැස්සෙ කට්ට කකා මුට්ටි කාසි එකතුකරන සාමාජිකයාත් බිස්නස් ක්ලාස් වල යන ලමයි පෞද්ගලික විශ්ව විද්‍යාල වල උගන්වන ඉඩම් හිමි වැවිලිකරුවනුත් ඉන්න්න බව ඇත්ත. ඒක ඔවුන්ගෙ පක්ෂයෙ සුන්දර විවිදත්වයක් කියල හිතමු. ඔය කාරනාව ගැන කතා කරන එක එක අතකින්  අසාධාරනයි හේතුව අනෙක් 32 දෙනා මේ තරමටවත් මාධ්‍ය වලට නිරාවරනය නොවී ඇති පසුබිමක.අපි ඔවුන් ගැන දන්නෙම නෑනෙ . ඒ නිසා ඒ කාරනය නොතකා හැරලයි කතා කරන්නෙ.


ඒ කියන්නෙ අනුර කුමාර අවුලක් නෑ. එයා වෙනස් වෙලා. ඒ ගොල්ලන්ටත් දීල බලන්න ඕන . ඒ හැර කවුද

මහේෂ් සේනානායක ඡන්ද 50000 ක් කිට්ටුකරල ගත්ත එක අති විශෛෂ්ටයි. ඒ තමා 225 එපා කියපු විකල්පය.ආරම්භයක් ලෙස හොදටම හොදා.

ඊලඟට ඉන්න දෙන්න නොසලකා හරිමු. එක්කෙනෙක් ප්‍රාදේශීය නායකයෙක් අනික් කෙනා රටේ එක්තරා පිරිසකට හංසයයි උකුස්සයි අදුනගන්න බැරිවීමේ ගැටලුවක්නෙ. ඒ ගැන කතා කරන එක තේරුමක් ණෑ

විකල්පයක් ලෙස අජන්තා පෙරේරා මහත්මිය විශිෂ්ටයි. නිදහස් සංදර්භයක මම ඡන්දෙ දෙන්න ඉඩ තිබුන දෙන්නගෙන් කෙනෙක්.


පල්ලෙවත්ත කියන්නෙත් විකල්පයක්. මහේෂ් වගේමයි. ඔජුට දුන් අයත් ගුනාත්මක පිරිසක්.

අනිත් අය ගැනනම් කතා කරල වැඩක් නෑ. පෙරටුඝාමී පක්ෂෙ කියන්නෙ 71 හා 89 ජවිපෙ කැත්ගම කැත කොටස නියෝජානය කරන පිරිස කියල මම හිතන්නෙ. තමන්ට රටේම හිමි කොටස 1`0000 ට අඩු බව මැතිවරනයක් පාසා පෙන්වීම ගැන ඔවුන්ට තුති පිදිය යුතුයි. විශ්ව විද්‍යාල වල නවක සිසුන්ට හුරු කරන  අනර්ඝ උපසංස්කෘතිය රැකගැනීමේ ගෞරවය යන්නෙ ඔවුන්ට. කලින් ඒ සද්කාර්යය කලේ ජවිපෙනෙ.  ස්ටාලින් වාදී රුසියාවෙ චීනෙ උතුරු කොරියාවෙ සිස්ටම් එකනෙ ඒක. රටේම ජනතාව විශ්ව විද්‍යාලෙ ෆස්ට් ඉයර් එකේ ලමයි වෙන එක මාරයි. පට්ට එලිමහන් සිරගෙයක සුන්දරත්වය.මොනව වුනත් ඒ චන්දත් ගුනාත්මකයි. වෙනසක් සඳහා වූ කැපවීමක්

නිදහස් සංදර්භයක මම ඡන්දෙ දෙන්න හිටපු දෙන්නගෙන් එක්කෙනෙක් ගැන කිව්වනෙ.අනික් කෙනා තමා සමාජවාදී සමානතා පක්ෂෙ අපේක්ෂකයා . නියම මාක්ස්වාදය තියෙන්නෙ එතන. තනි රටේ සමාජවාදය කියන්නෙම විකෘතියක්. පට්ට බුද්ධිමය සංවාදයක් තියෙන තැනක් ඒක. ලෝක කම්කරු බල්වේගයෙ ශ්‍රී ලංකා පාර්ශ්වය. හැබැයි චන්ද 3014 යි. නමුත් මේව ඉතාම ගුණාත්මක චන්ද.

මේ ජනාධිපතිවරනයෙ සාරාංශය දෙන්නගෙන් එක්කෙනෙක් පමනක් දිනන වටපිටාවක වුනත් එඩිතරව රාජා හෝ මා හෝ ගංගා හෝ කියාගෙන අනුර කුමාරට ,මහේෂ්ට ,පල්ලෙවත්තට ,අජන්තාට ,දුමින්දට හා පානිට දීල තියෙනව.මේ ප්‍රමාණය ලක්ෂ 5 කට වැඩියි. මහ චන්දෙකදි මේ ප්‍රමානය අනිවාර්යෙන්ම වැඩිවෙනව. වෙනසක් සදහා වූ මාවතට රට සූදානම් බව ඉන් කියවෙන්නෙ
%d bloggers like this: