Menu Close

ජනාධිපතිවරණ‍ය ගැන විමසුම -මා ඡන්දය දුන්නේ ඇයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ හත්වැනි විධායක ජනාධිපතිවරයා ලෙස ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා පත්වී ඇත. පළමුව එතුමාට ශුභාසිංසන පිරිනමමි.

මෙතුමා කිහිප ආකාරයකින්ම වෙනස්ය. එනම් ඔහු සම්ප්‍රදායික දේශපාලනඥයෙකු නොවීමයි. සම්ප්‍රදායික දේශපාලනය යනු රට යාචක මානසිකත්වයක තබා යටි ගිරියෙන් බෙරිහන් දීමයි. උගත් බුද්ධිමත්  ජනතාව මීට අකමැතිය. තව අතකින් මෙතුමා විදේශයක ජීවත්වී ඇත. ඒ රටවල පිලිවෙල අත් දැක තිබේ. හමුදා පසුබිම නිසාද විනයකින් කටයුතුකිරීමේ හැකියාව ඇත.නිවේදකයකු කී ලෙසම  අවශ්‍ය අවස්ථාවල දැඩිවීමත් අවශ්‍ය අවස්ථාවල ම්‍රදුවීමත් වැදගත්ය. නිවේදකයාගේ එම වැකිය මා සිත් ගති.

 මේ මා ඡන්දය දුන් අපේක්ෂකයෙකු ජයගත් පළමු අවස්ථාවය. ඒ කියන්නෙ මා නිතරම සිටගන්නේ බහුතරය සමග නොවේ.මා ගෝඨාභයට ඡන්දය දුන්නේ ඇයි.

කෙටියෙන්ම කීවොත් රට වැඩබිමක් වනු දැකීමය. රටට  සල්ලි ගලා එනු දැකීමටය. කිසිම වැඩක් හරියට නොකෙරන වසර කීපයක අත්දැකීම් ඇත.


රටේ ආරථික වර්ධනය 2.5 වී ඇෆ්ගනිස්ථානයටත් අන්ත වීම ලොකුම අවුලකි. එල හරකයි මීහරකයි සේ දෙපැත්තට අදින ආන්ඩුවකින් කාටවත් වැඩක් නැත. මෙහෙම ඉදිරියට යන්න බැරිය. 19 සංශෝධනයේ ධනාත්මක බොහෝ දේ ඇත්ත් එය වැඩ කරන පරිසරයකට වඩා වැඩ නොකරන පරිසරයක් නිර්මානය කරයි. තොරතුරු තාක්ෂනය ගැන ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයේ දී තිබූ දේද මගේ සිත් ගති. අප පා තබන්නේ 2020 ටය. අනාග්තය ගැන දැක්මත් ඇති නායකයෙක් අපට අවශ්‍යය. ගෙවල් හදා දීම ,සෙල්ලම් බඩු දීම වැනි දේ අසූව දශකයට ගැලපෙයි.මේ 2020 ය. මැදි ආදායම් ලබන රටක් ලෙස අපේ ඉලක්කය ඉහල ආදායම් ලබන රටක් වීමය.

ඪ්‍රැවීකරන වුන ඡන්දයක තුන්වැන්නෙකුට තැනක් නැත. එශෙයින් අනුර කුමාර ගේ චන්ද ඔහු ගී උපරිමයයඉ. වත්මන් ජවිපෙ දේශපාලනය එක් අතකින් නූතන වාදී වීමට ජිප්සීස්ලා සමග ය. තවත් විටෙක අලුත් පරපුර සමගය. විටෙක දනවාදය මෙන්ම 19 වන සියවසේ තිබූ ආචීර්න කල්පිත මාක්ස්වාදී සංකල්පද ගෙන එයි. කාන්තා හා සමරිසි ප්‍රජාව වෙනුවෙන් බටහිර ලෝකයටත් එහා ගිය දැක්මකින් ජවිපෙ කටයුතු කරන බාව් පෙනුනි. සමරිසි ප්‍රජාව සමරිසියන් ලෙස සංවිධාන ගතවී නැති අතර කාන්තාවෝ වියුක්ත චින්තනයක නැත. කාන්තාව  වියුක්තව තමන් කාන්තාවක් හා  ලෙස සිතන්නේ නැත.එසේ සිතයිනම් දිනන්නේ පෑඩ් දෙන අපේක්ෂකයා නේද .තරුණයා ද එසේමය. ස්ත්‍රීවාදයේ කෙළි බිම නව ඇමරිකාවේ හිලරි පරදවා ට්‍රම්ප් ජයගත්තේය. ඒ ලොව ප්‍රබලම ස්ත්‍රීවාදීන් හිලරිගේ වේදිකාවට නගිද්දීය.අපේ සමජය නිරාගමික සමාජයක් නොවේ. ජන විඥානය අතහැර පක්ෂ වලට කටයුතුකළ නොහැක.ජවිපෙ එජාප දෙපාර්ශ්වයම නරුමවාදී බලවේග ලංකරගැනීම ඔවුන්ට අවාසියකි,

ෆේස්බුක් වලින් කලහැකි කෙංගෙඩියක් නැතිබවද පැහැදිලි විය. මෙලෙස කෘතිමව ජනමතය හසුරුවන්න පුලුවන් නම් මොනව කරන්න බැරිද 

අප ඡන්දය දීමේදී ආර්ථික කරුනු සැලකිල්ලට ගත්තත් ඊට ඔබ්බෙන් වූ දේද ඇත. අලි සබ්‍රි වැනි අන්තවාදී නොවන මුස්ලිම්වරු මුරලිදරන් වැනි අන්තවාදී නොවන දෙමල අය සම්බන්ද කරගෙන සැබෑ සහජීවනයක් ගොඩ නැගීමය. මෙය අභියෝගයක් බව සැබෑය.

මෙම ජනපතිවරනයෙන් යලිත් කේන්දරකාරයෝ පරාජය විය. එහෙත් මෙය 2015 දීද සිදුවිය. ඔවුහු තවත් වටයකින් පෙරට ඒම සිදු විය. ප්‍රසිද්ද වී තිබෙන කේන්දර සත්‍යනම් සජිත්ගේ කේන්දරය ප්‍රබලය. අනාවැකි වැරදීම කේන්දරකරුවන්ගේ වරදක් නොවේ. 

ප්‍රගතිශීලී දේවල් ද සිදුවෙයි. එහෙත් ඒවා නිසා වටේ ඉන්න අය නොසතුටුවීමට ඉඩ ඇත. ඇමති මණ්ඩලයට දූෂිතයන් ඇතුලත් නොකිරීම, උත්ස්සව ආදිය  දිරිමත් නොකිරීම ඒ අතර වෙයි. එක රැයකින් සියල්ල වෙනස් කල නොහැක.

සියල්ලටම වඩා ලොකුම අභියෝගය ණය බරයඉ. අතීත ආන්ඩු විසින් උරුමකළ ණය කන්දෙන් මිදෙන ආකාරය අපහැදිලිය. ලෝක බලවතුන් සමබරව තබාගැනීමද ඊට නොදෙවෙනි අභියෝගයකි.
%d bloggers like this: