Menu Close

ප්‍රථම ප්‍රේමය ඔබ නොවේ !

අජිත් ධර්මකීර්ති එහෙමත් නැත්තං අපිට හුරුපුරුදු කොළඹ ගමයා බ්ලොග් පිටුවේ හිමිකරු අජිත් අයියාගේ ” ප්‍රථම ප්‍රේමය ඔබ නොවේ ” කියවා හමාර කරල දවස් කීපයක් වෙනව.පොත ගැන කියවා හමාර කල සැනින් යමක් ලියන්නට සිතුවත්  එහෙම නොකර ඉන්නට හිතුවා.ප්‍රථම ප්‍රේමය කියවන්නට කලින්  කියවපු 12.12.12  කතාව කියවල ඒ සැනින් බුකියට ලියූ සටහනක් බුදු අම්මෝ මෙන්න කතාව Spoil කරනෝ කියල කට්ටියක් බෙරිහන් දුන්නා.අනේ ඉතින් මං ඒ සැනින්ම ඒක ඔන්ලි මී කරලා පාඩුවේ උන්නා.ඊට පස්සේ සිත් බැඳි  පොත් කතා ලියන එක දෙපාරක් හිතන්න වෙන වැඩක් කියල හිතුවා.එහෙමෙයි කියලා අපි සැලෙයිද නෑනේ නෑනේ.දැන් හරි හමං කවියක් කතාවක්වත් මං අතින් ලියවෙන්නෙ නැති එකේ අඩු ගානේ මෙහෙම විචාරයක්වත් ලියලා සැනසෙන්න එපැයි.ඉතින් මේ මා දුටු අජිත් අයියාගේ ප්‍රථම  ප්‍රේමය ඔබ නොවේ ගැනයි.පොත ගන්න, කියවන්න හිතන් ඉන්න කෙනෙක්නම් මේක කියවලා Spoil වෙයි කියලා හිතනවානම් අනේ පීස් මෙතනින් හැරිලා යන්න හොදේ.

ප්‍රථම ප්‍රේමය ඔබ නොවේ ශිෂ්‍ය වීසා මත රුසියාවට සංක්‍රමණය වූ ලාංකික තරුණයෙක් එරට තරුණියක් හා ඇතිකරගන්නා පෙම් සබඳතාවයක් මූලික කරගත් කතාවක්.පොතේ පිටකවරය දකිද්දීම මට හිතුනේ මෙය බොහෝම බොළඳ මල් කතාවක් වෙන්නට ඇතැයි කියායි.කතාවේ ටිකක් දුරක් යනකම්ම ඒක එහෙමමයි කියා සිතෙන්නටත් කරුණු එමටයි.බොහෝ දුරක් යනකම්ම එහි තිබෙන්නේ ගිහාන්ගෙයි තාන්යාගෙයි ඒ දෙදෙනාට සම්බන්ධ තව අයගේයි කෑමයි බීමයි සිංදු කීමයි සෙක්ස් කිරිල්ලයි විතරයි.හෝව් ..හෝව් එහෙම කිව්වට ඒ සිද්දි ඇතුලේ විවිධ රටවල් වලින් එ රට ට පැමිණි මිනිසුන්ගේ ගැහැනුන්ගේ ජීවන රටාවන් ජීවත් වෙන්න කරන අරගලයන් වගේම එකල රුසියාවේ සමාජීය දේශපාලනීය සංස්කෘතීය විශමතාවන් විවිධත්වයන් බොහොම අපූරු ලෙස ගලා ගෙන යනවා.දේශපාලනය කියන්නේ මට අරහං මාතෘකාවක් නිසා ඒ ගැන මට අපූර්වත්වයක් දැනුනේ නෑ.මුල් හරියෙදි මට හිතුනේ මේකට දාන්න තිබුනේ මේ පිට කවරෙ නෙවෙයි අර  Fifty shade of gray කතාවේ  රංජිත් කුරුප්පු මහතාගේ සිංහල පරිවර්තනය ප්‍රේම සැඳෑවෝ එකේ වගේ රොමෑන්ටික් පින්තූරයක් කියල.

ප්‍රථම ප්‍රේමය ඔබ නොවේ මම එක හුස්මට කියවලා ඉවර කරපු කතාවක්නම් නෙවෙයි. කීප වතාවක්ම පොත පැත්තකින් තියල මම කල්පනා කලා.දිගටම තියෙන්නේ මේ වගේ සිද්ධි විතරමද.? අන්තිමට ගිහාන් ඉගෙනීම ඉවර කරලා ටටා බායි කියල ලංකාවට ඇවිත් මේ ප්‍රේමය වගේම කතාවත් හමාර වෙයිද…?   අපෝ එහෙමනම් අජිත් අයියා වැනි පරිණත මනුස්සයෙක් ලිව්වේ මෙහෙම කතාවක්ද…?

නෑ…කතාවේ අවසානයට ළං වෙද්දි මගේ ඒ සියලු ප්‍රශ්න වලට උත්තර ලැබෙනව.තාන්යාගේ ඩුබායි සංචාරය තමයි මේ කතාවේ හැරවුම් ලක්ෂය විදියට මා දකින්නේ.ඔව් එතැන් සිටන් අවසානය තෙක්ම ත්‍රාසජනක හොලිවුඩ් චිත්‍රපටියක් වගේ.ඩුබායිහිදි තාන්යා විඳින අනේක වදහිංසා මාව අතිශය කම්පනයට පත් කලා.මට මතක් උනේ මීට අවුරුදු දහයකට විතර පෙර මම බලපු Trade කියන ඉංග්‍රීසි ෆිල්ම් එක.ඒක බලල මං දවස් ගානක් ඇඩුවා.එහෙම දේවල් ලෝකේ හැබෑවටම සිද්ධ වෙනවා කියන එක මට දරාගන්න බැරිඋනා.ඊට පස්සෙ කවදාවත් මං ඒ ශානරයේ  ෆිල්ම් බැලුවේ නෑ.සමහරවිට මේ පොතේ එතන ඉදන් දිගටම තිබුනේ ඒ වගේ සිද්දිනම්  මම පොත නොකියවා අතහරින්නත් ඉඩ තිබුනා.හොද වෙලාවට තාන්යා ඒ අපායෙන් සතියෙන් ගැලවුනා.

කොහොමහරි අපිට හිතාගන්නවත් බැරි විදියට කතාව වෙනස් වෙනස් මාන වලට ගිහින් හමාර වෙන්නේ අපූරු අවසානයක් සනිටුහන් කරමින්.ඒ අවසානය දවස් ගානක කම්පනයක් විදියට හිතේ ඉතුරු වෙනව.ඒ තමයි කතුවරයාගේ හැකියාව.

ආ …එක තැනක නම් පටලැවිල්ලක් වෙලා තිබුනා.ඒක අජිත් අයියගේ ඇස ගැටුනාදෝ මන්දා. 320 පිටුවේ ” තාන්‍යා සමඟ කාරයට නැගුනු ගිහාන් රිය පැදවූයේ….” එතන ප්‍රියාන් ලෙස නිවැරදි විය යුතුයි. ඒ වගේම පොත කියවා අවසානයේදීත් මට හිතුනේ මේ කතාවට පිට වැස්ම කිසිම සාදාරණයක් නොකරන බවයි.

ඉතින් අවසානයේ හොද කතවක් කියෙව්වා කියන ආත්මතෘප්තිය මට ලැබුන නිසා තමයි මෙහෙම යමක් ලියන්නට සිත්වුනේ.හැබැයි කතාව කියවලා ඉවර උන හැටියේ ඒ කම්පනයෙන්ම ලියන්න තිබුනානම් මේ සටහන බොහෝ විට මීට වඩා වෙනස් වෙන්න තිබුනා.මම කැමති එහෙම ලියවුනානම් තමා.

  


%d bloggers like this: