Menu Close

මැකී ගිය වන මං ඔස්සේ කබරගල කදු මුදුණට.

ආටියාගේ සංචාර සටහන් වලින් සමහරක් ඔයගොල්ලෝ එක්ක බෙදා ගත්තා මතක ඇති නේ . ඒ අතරින් “පිටකන්ද මුදුණ සොයා කබරගලට” පොස්ට් එකට විශේෂිත වූ ප්‍රතිචාර රැසක් ලැබුණා. ඊට අමතරව “මාතලේ බලකඩුව දියඇල්ල සොයා” පොස්ට් එකටත් එහෙමයි . ඔය සංචාරක ගමණාන්ත දෙකම බොහොම අප්‍රකටයි. ඒත් මේ කියන “මැකී ගිය වන මං ඔස්සේ කබරගල කදු මුදුණට” දැක්ක ගමන් ඔයගොල්ලෝ හැමෝටම හිතන්න පුළුවන් “ආ මේ… කබරගල නේ” කියල . තවත් මේක කියවන බොහෝ දෙනෙක් මේ හයික් එක ගිහිල්ලත් ඇති. ඒත් ආටියා ඇතුලු පිරිවර කබරගල කදු මුදුණට ගියේ හැමෝම යන හයික් ස්ටෙප්ස් ඔස්සේ නම් නෙවෙයි. කබරගල කදු මුදුණට තියන දුර අඩුම පාරෙන්. 
ආ ,, එතකොට ඔයගොල්ලන්ට විශේෂයෙන් ගියපු අයට හිතෙන්න පුළුවන් අපි නොදන්න පාරවල් මොනවද කියල.ඔන්න ඔය ප්‍රශ්ණේට විසදුමක් ගෙන්න තමයි අපි විදපු නැත්තම් අපේ වචනයෙන් කියනවනම් ගත්ත ආතල් එක අපේ හෙළ බ්ලොග් වාසීන් එක්ක බෙදා හදා ගන්න හිතුවේ . 
අපි මේ ගමන ගියේ පහුගිය අප්‍රේල් 15 සහ 16 දවස් දෙකේ . ඒ වගේ ම මගේ අවුරුදු තුණේ දුවගේ පලවෙනි හයික් එක .අපි ගමණ පටන්ගත්තේ හාමිනේ ගේ අක්කා සහ ඇයගේ ස්වාමිපුරුෂයා එක්ක. අපි 15 වෙනිදා හවස හාමිනේ ගේ නාවලපිටිය – දොළොස්බාගේ පාරේ ඉන්න පොඩි මාමගේ ගෙදරට එනවා. මාමට තියනවා තේ වත්තක් කබරගල පාමුල . ඔන්න ඔය තේවත්ත මැදින් තමයි කබරගල කදු මුදුණට යන්න තියන අප්‍රකට කෙටිම කෙටි මග තියෙන්නේ . ඔතන ඉදං කබරගල කදු මුදුණට තියෙන්නේ කිලෝමීටර් පහක් පහමාරක් වගේ ප්‍රමානයක් . 
නිවසේ ඉදලා තේ වත්තට යනකම් පාර හොදටම අබලන් ඒ වගේ ම වම් පස හෙල. තව දිය සීරාව . මාමා නම් කීවේ වාහනේ යන්න එපා කියල. දන්නවානේ ඉතිං ආටියා යක්කුන්ට කුක්කු පොවන්න කැමති නැති විත්තීය. ඉතින් hill-start assist control වෝනින් කප්පරක් මැද ආටියා හැමෝම එක්ක වාහනේ යන්න පුළුවන් අන්තිම දශමෙටම ගියා. ගමනේ මගදී හිතුනා මාම කිව්වේ ඇත්ත කියල. ඒත් ඉතින් දැන් මග නතර වෙන්න බෑනේ. කොහොමාරි යකා අපිට අතුරු ආන්තරාවක් නැතිව කබරගල පාමුලටම ගෙනාව.  
නාවලපිටිය – දොළොස්බාගේ පාරේ

මාමගේ ගෙදර ඉස්සරහ කදු පන්තිය 

 ඈතින් පෙනෙන්න සමනළ ගිරි හිස

රජයේ ෆයිනස් වගාව 

සැට් එක😊😊

මෙතැන් සිට දිගටම පාගමනින් කදු මුදුනටම  

මගදී බලු යාලුවෙක් හම්බඋනා , අපිත් එක්කම මුදුනටම යනකම් ආව . 

 කිවෙන්යා ගේ පළමු හයික් එක ආරම්බ කරමින් 

ආටියා සහ හාමිනේ 

අංශක 180 ක මාණයේ 

සැම්සුන් මතක් උනා 

 ඈතින් කබරගල . 

වැසුණු මං ඔස්සේ 

පොඩි එක්කෙනෙක් එක්ක හයික් එකක් යන එක ලේසි නෑ 

                                                                 කබරගල කදු මුදුණට

ෆයිනස් යාය මැදින් එනකොට රෝසි අක්කා මතක් උනා 

ආපහු එන ගමං 

පිටව යන ආගන්තුකයන් දෙස බලං සිටින කබරගල 

තේ වත්ත

                                                                     අංශක 180 ක මාණයේ 

I’m tired තාත්තී 

මාමාගේ තේ වත්ත 

කබරගල කදු මුදුණට පෙනෙන කොත්මලේ මහවැලි මහා සෑය . 
ස්ටීව් ජෙකොබ්ස් ගේ පියවර ගැනිල්ල.   
11.8Km
කබරගල මුදුන හා අවට පරිසරය තවමත් නොකිලිටි පරිසරයක් වශයෙන් තිබෙනා බැවින් එය මතුපරපුරටත් ඉතිරි කරදීම ඔබගේ යුතුකක් නොව අනිවාර්ය වගකීමකි. ඔබ එය ඉටුකර යුතු ය. විශේෂයෙන් පොලිතින් ප්ලාස්ටික් වැනි දේ නැවත ඔබගේ ගමන් මල්ලේ ම දමා ඒමට ඔබ කාරුණික වියයුතු ය.කියලත් කරුණාවෙන් මතක් කරනවා. 
ඔන්න එහෙනං ආටියාගේ තවත් සංචාරයක් මේ විදියට ඉවර වෙනවා. මේ සටහන කියෙව්ව ඔයගොල්ලෝ හැමදෙනාටම බොහොම ස්තුතී.
තවත් සංචරක සටහනකින් නැවත හමුවන තුරු ඔබ සැමට සුභ දවසක්! 😊

%d bloggers like this: