Menu Close

මුන්නේශ්වරම පුද බිමට

(දින තුනෙන් රට වටා ගිය ගමනේ පළමු නැවතුම්පල පිළිබද සටහන්… )

මාදම්පෙන් හලාවතට ඇවිල්ලා එතන වටරවුමෙන් දකුණට හරවලා කිලොමිටරයක්‌ දෙකක් ගියාම මුන්නේශ්වම පුද බිමට ලගා වෙන්න පුලුවන්. අපි උදේ පහයි හතලිස් පහ වෙනකොට මුන්නේශ්වරමේ.

එදා කෝවිලේ වාර්ෂික උත්සවේ අවසන් දෙවන දවස. මාසයකට ආසන්න කාලයක් උත්සව, පූජා තියෙනවා. ඒ කාලයේ බොහෝ බැතිමතුන් පැමිණෙන කාලයක්. පෙරහැර පැවැත්වෙනවා. විශේෂ පූජා පැවැත්වෙනවා. අපි එතැනට යන විටත් දේවාලය වටේ පෙරහැරකින් වැඩම කරනවන්න දේවාලයේ සිට එළියට පිළිම කිහිපයක් වැඩම කලා.

මුන්නේශ්වරම ගොඩක් ප්‍රසිද්ධ දේවාලයක් විදියට. ඇත්තටම ඒක හින්දු කෝවිලක්. ඒ වුනත් හින්දු භක්තිකයින්ට බෞද්ධ පිරිස් ද බොහෝ දෙනෙක් ඒ කෝවිලට ගිහින් බාර හාර වෙනවා. පුද පූජා පවත්වනවා. මෙතන දේවාල දෙකක් තියෙනවා. එකක් මුන්නේශ්වරම ඊශ්වර ශ්‍රී පත්තින් දේවාලය සහ කාලි දේවාලය.  

අසා දැනගත් ජනප්‍රවාදය
මුන්නේශ්වරම දේවාලයේ තියෙන්නේ පත්තිනි මැණියන්‌ගේ ජීවමාන පිළිමයක් කියලයි කියන්නේ. ඒ කතාව මෙහෙමයි. මේ දේවාලය අසල වැවක් තියෙනවා. ඒ වැවේ ධීවර කටයතු කරන පිරිසකට රාත්‍රියේ කුඩා දරුවෙකු අඩන හඩක් ඇහිලා තියෙනවා. කට්ටිය එකතු වෙලා ඒ ගැන හොයන කොට කුඩා දරුවෙක් වැවේ ගිලෙන්න යනවා දැකලා තියෙනවා. ඒ ධීවරයෝ ඔරුවකින් ගිහින් ඒ දරුවාව බේරාගෙන තියෙනවා. ඒ දරුවා වඩාගන්නවාත් සමගම රන් පිළිමයක් බවට පත්වෙලා තියෙනවා. මුන්නේශ්වරම මහ දේවාලයේ ගල් පිළිම ගෙයි අදටත් තැන්පත් කරලා තියෙන්නේ ඒ රන් පිලිමයයි.
ඊශ්වර දේවියන් වෙනුවෙන් ලංකාවේ කෝවිල් 5 ක්
ඊශ්වර දෙවියන් උදෙසා ලංකාවේ කෝවිල් පහක්‌ (05) ඉදි කොට ශිව ලිංගම් තනා තිබෙනවා. මුන්නේශ්වරම් (හලාවත) තිරුකෝනේශ්වරම් (ත්‍රිකුණාමලය) තිරුකේතීශ්වරම් (මන්නාරම), නගුලේෂ්වරම් (යාපනය), තාන්තොන්ඩිශ්වරම් (මුලතිව්) යනුවෙන් තනා ඇති මෙම දේවාලවල වාර්ෂික මංගල්‍ය පවත්වනවා. මෙම දේවාලවලට ලක්‍ෂ ගණන් බැතිමතුන් පුද පූජා පැවැත්වීමට එනවා.

ශ්‍රී මහා බද්‍රකාලි  අම්මාන් කෝවිල
මුන්නේශ්වරම මහ දේවාලය අසලම පිහිටි පැරණි කෝවිලක්. දෛනිකව පුද පූජා පැවැත්වෙන බොහෝ බැතිමතුන් පැමිණෙන පුද බිමක්. මෙම පුද බිම කෙතරම් පැරණිද යන්න මෙහි ඇති ඉතා පැරණි කලුවර ගසක් සාක්ෂි දරනවා.

ශ්‍රී පුෂ්පාරාමය (තුමුලසෝම මහ පිරිවෙන )

මුන්නේශ්වරම කෝවිල අසලම පිහිටි පන්සලක් තමයි ශ්‍රී පුෂ්පාරාමය. ඇත්තටම අතීතය බැලුවොතින් පන්සලේ පිහිටි දේවාලයක් තමයි මේ කෝවිල. දැන් ගොඩක් අය මුල් තැන දෙන්නේ කෝවිලට. 
මුන්නේස්රමේ තුමුලසෝම පිරිවෙන ඓතිහාසික වටිනාකමක් ඇති ස්ථානයක් .දඹදෙනි යුගයේ රජකල පැරකුම්බා රජතුමාගේ දරුවෙකුට චර්ම රෝගයක් වැලදීම නිසා මුලසෝම විහාරයේ වූ මුලසෝම දේවාලයට බාරයක් වූ බවත් එය සුව වීම නිසා රජතුමා විසින් මෙම දේවාලයේ පුද  පූජා පැවැත්වීම බමුණන්ට බාර දුන් බවත් ඉහිහාස කතා වල කියවෙනවා. වර්තමානයේ විහාරස්ථාන භූමියේ කැණිම් වලින් සොයාගත් ගල් පිළිමයක්, ගල් කණු , නෙලුම් මලක් වැනි දැ පවතිනවා. පින්තුරයේ දකින්නට තියෙන සුවිසල් බුද්ධ මන්දිරයේ ඇතුලට යන්නට අවස්ථාව තියෙනවා. මේ වෙනවිට මෙම විහාරස්ථානයේ මහ පිරිවෙනක් ක්‍රියාත්මක වෙනවා.%d bloggers like this: