Menu Close

සුදු ‌නොවන සුදු තරුව

සුදු ‌නොවන සුදු තරුව
හැලේ මරියා බෙරී (උපත මාරියා හැලේ බෙරී; අගෝස්තු 14, 1966) ඇමරිකානු නිළියක් සහ හිටපු විලාසිතා නිරූපිකාවක්. මොන්ස්ටර්ස් බෝල් චිත්‍රපටයේ රංගනය වෙනුවෙන් ඇය 2002 දී හොඳම නිළිය සඳහා ඇකඩමි සම්මානය දිනා ගත් අතර, 2014 වන විට අප්‍රිකානු-ඇමරිකානු සම්භවයක් ඇති එකම කාන්තාව ප්‍රධාන චරිතයක් සඳහා ඔස්කාර් සම්මානය දිනා ගත් එකම කාන්තාව බවට පත්විය. හොලිවුඩයේ වැඩිම වැටුප් ලබන නිළියක් වන ඇය රංගනයෙන් දායක වූ චිත්‍රපට කිහිපයකම නිෂ්පාදන අංශයට සම්බන්ධ වී ඇත. බේස්බෝල් ක්‍රීඩක ඩේවිඩ් ජස්ටිස් සහ සංගීත ian එරික් බෙනට්ගෙන් දික්කසාද වූ බෙරීට නිරූපිකාවක් වන ගේබ්‍රියෙල් ඕබ්රි විසින් දියණියක්ද, ඇගේ සැමියා වන නළුවා ඔලිවියර් මාටිනස් සමඟ පුතෙකුද සිටී.
‍රමයෙන් රංගනයටද පිවිසි ඇය මොන්ස්ටර්ස් බෝල් (2001) චිත්‍රපටයේ රඟපෑම වෙනුවෙන් 2002 දී හොඳම නිළිය සඳහා ඇකඩමි සම්මානය දිනාගත්තාය. ‌මොන්ස්ටර්ස් ‌බෝල් චිත්‍රපටයද එසේ ‌මෙසේ නිර්මානයක් ‌නොවන්නේමය. මානව දයාවේ ප්‍රතිවිරෝධයේ මිහිර ඇමරිකානුවෝ විඳගන්‌නේ ‌‌කොතනින්දැයි කුකුසක් 2000 දී ශතවර්ශය ආරම්භයේදීම මතු කිරීමට හැලේ ‌බෙරීද මතුකළ දායකත්වය කිසිදා රසික සිත්වලින් අමතක ‌නොවනු ඇත. කුමන හෝ ආගමක නාමයෙන් ‌බොහෝවිට විස්තර කරගන්නා මානවීයත්වයේ සැබෑව ඇත්තේ ආගමික ‌පොත් පත් පිටු අතර ‌නොව සැබෑ මිනිසුන්ගේ සැබෑ ජීවත්වීමේ කලාවේ එක්තරා අන්තයක බව 2014 වන විට සුදු ජාතික ‌නොවන නිලියක් රඟ පෑ ඔස්කාර් සම්මානයෙන් පිදුම් ලද ‌මොන්ස්ටර්ස් ‌බෝල් නිර්මාණය ආසියාවටද ඇඟිල්ලෙන් ඇන ‌පෙන්වා දුන්නේය. සැබෑවටම ඔස්කාර් සම්මානයෙන් පිදුම් ලද අප්රිකානු – ඇමරිකානු සම්භවයක් ඇති එකම කලු ජාතික කාන්තාව වන්නේද ඇයයි. කාලයක් ඇය හොලිවුඩයේ වැඩිම වැටුප් ලබන නිළිය වූ බවද සඳහන් කිරීම කාලෝචිත වන්නේ ‌දේශපාලනික ‌හේතු කාරනා මත බවද සැබෑවකි. ‌මේෂ ලග්නයෙන් ඉපදී ඇති ඇයගේ නිරයන අහස් සටහනෙහි රවි ,සඳු, බුධ, සිකුරු සං‌යෝගය ගැන ලිවීමට ‌මෙම ලියවිල්ල ප්‍රමානවත් ‌නොවේ. මන්ද ග්‍රහයෙකු‌ෙගේ නම ලියූ පමණින් එය කියවා දැමීම නතර කර දැමීමේ බුද්ධිමය විලාසිතාවේ පුනරුද යුගයේ පශ්චාත් තත්ත්වයන් නිරුවත් කිරීම ‌මාරසේ අරමුණට පටහැනි විය හැකි බැවිනි.
. උපත මාරියා හැලී බෙරී

August 14, 1966 (වයස 52)
ක්ලෙව්ලන්ඩ්, ඔහියෝ, එ.ජ.
නිවහන ලොස් ඇන්ජලීස්, කැලිෆෝනියා
උගත් ශාස්ත්‍රාලය Cuyahoga Community College
වෘත්තිය 
නිළිය නිරූපිකාව චිත්‍රපට නිෂ්පාදක
සක්‍රීය වසර 1989 – වර්ථමානය තෙක්
කලත්‍රයා(යන්) ඩේවිඩ් ජස්ටිස් (වි. 1993; දි. 1997)
එරික් බෙනට් (වි. 2001; දි. 2005)
ඔලිවර් මාටිනස් (වි. 2013)
සහකරු(වන්) ගේබ්‍රියල් අවුබ්‍රි (2005–10)
දරුවන් 2

ජගත් මාරසිංහ
2019 08 03

%d bloggers like this: