Menu Close

දුඹුරු මූනෝ

කැම්පස් ගිය කාලේ මංතුමී වැඩියෙන් ම බයේ හිටියේ කාටදැයි ඇහුවොත් උත්තරේ සින්නන් හෙවත් සීනියර්ස්ලා හැටියට ලැබෙයි යැයි ඔහෙලා හිතන්නට බැරි
නැත.

එහෙම හිතූ ඔහේලා වැරදි ය.
 ඉඳහිට එකෙක් ඇරුණු විට අපේ සින්නන් කියා හිතේ ගෞරවය අදටත් එදා ලෙසටම උනත් සින්නන්ට බය වෙන්නට තරම් හදියක් කැම්පස් ගිය කාලය මුලුල්ලේ ම මංතුමීට සිදු වෙලා නැති ය.

කැම්පස් කාලේ මංතුමී පරාණ බයට පත් කළ සත්තු ජාති හිටියේ එකෝම එකක් ය.

ඒ රිලව් ය.

පේරාදෙණියට එන්නට කලියෙන් රිලවු දැක තිබුනේ සත්තුවත්තේදී හෝ රූප පෙට්ටියෙන් විතරම ය.
අම්මාගේ ගම වුණු හෝකන්දර නම් වඳුරන්ගෙන් අඩුවක් නැති ය.අම්මාගේ තාත්තා ගැන මංතුමීට තිබෙනා එකම එක මතකය වඳුරන් එලවන්නට සීයා පාවිච්චි කළ කැටපෝලය ය.

පේරාදෙණිය රිළවුන්ටම ගිය  රට ය.ඇත්තටම උන් හිතන් හිටියේ කැම්පස් එකත් ඒ වටාපිටාවත් අයිති උන්ට කියා ය.
කෑමක් බීමක් බැරි වෙලා හෝ එළි පහළියක තිබුනා නම් ඒවා ට දෙයියන්ගේම පිහිට ය.කොරිඩෝව උන් බදු අරන් නම් මංතුමී වැනි රිලාෆෝබියා ඇත්තියන් පරංගියා කෝට්ටේ ගිය ආකාරයෙන් පත රවුමක් ගසාය පන්තියේ දොරෙන් පැන ගන්නේ.
පාරේ රිලවුන් ඉන්නා නිසා බෝඩිමට යා ගන්න බැරුව ටැග් ගැහුණු දවස් නොසෑහෙන ය.

ඉතින් ඉංග්‍රිසි පන්ති කාලය ඉවර වෙද්දී මේ දුඹුරු පාට යස්සයන් මංතුමීට එපා ම වෙලා ය.

හොස්ටල් යන්න කලියෙන් හිටියේ හිමාලය ඩිංගිත්තක් පල්ලෙහායින් පිහිටි බෝඩිමක ය .දෙයියනේ කියා රිලව් ඒ දිහෑ ආවේ නැති ය.දෙවනි අවුරුද්දේ හොස්ටල් යන්න ගත්තාමය මේ රිලා මොටයියන් මරාගෙන මැරෙන්නටම හිතෙන්නේ.ජේ පී එකේ කාමරවල බැල්කනියත් කොරිඩෝත් වත්තේ තිබුණු බංකු ටිකත් බලෙන් අල්ලාගෙන හිටියේ මේ යක්කුය.

බැල්කනියේ රෙදි වනන, වැනූ රෙදි යලි කාමරයට ගන්නා මෙහෙයුම බොහොමත්ම සමාන වෙන්නේ ආයුධ සන්නද්ධ ත්‍රස්තවාදියන් රෑනක් මැද්දට පැන ආපහු නිරුපද්‍රිතව එනවා වගේ එහෙක ට ය.හදිසියකදී ඇතුලට පැන ගන්නට හැකි තරමට දොර ඩිංගිත්තක් ඇර රෙදි බාල්දියත් මංතුමීත් හිතුනොත් ආරස්සාවට කොස්ස වගේ දේකුත් කාමරෙන් බැල්කනියට රිංගනවා ය.ඉනික්බිති අනුන්ගේ වත්තක හොර පොල් කඩන්නැහේ වට පිට බලමින්  අපේ බැල්කනියේ අපි උන්ට හොරෙන් රෙදි වනනවා ය.හිටි අඩියේ බැල්කනි ගැට්ටක් අස්සෙන් විලිස්සා ගත් දුඹුරු මූණා එබෙනවා ය.දුඹුරාගේ කන් ගොඩ වෙන මියුසික් එකක් දමාගෙන මංතුමී කාමරේ ඇතුලට පනිද්දී බොහෝ වෙලාවට රෙදි පනිට්ටුව එලියේ ය.

ජේපී එකට පාරෙන් එහා පැත්තේ හිල්ඩා එක පිරිමි ළමයින්ගේ හොස්ටල් එක ය.බොහෝ වෙලාවට හැන්දෑ කරේ පිරිමි ළමෝ තමන්ගේ ඉතිරි කොටහ මුණ ගැහෙන්නට මේ කන්ද බඩගාන එක සිරිත ය.ඉතින් හති දමාගෙන දිව විකාගෙන කන්ද නගිනා තමන්ගේ ඉතුරු කොටහ වෙනුවෙන් ගෑණු දරුවෝ පිටි ඩිංගිත්තක් ද තේ කහට හා සීනිත් ඩිංග ඩිංහද ආදරේ බාල්දියක් විතරද  එක් කර තේ හදා ගෙන බලා ඉන්න එකත් සිරිත ය.ඉස්සරහ මිදුලේ බංකු පේලියක් තිබුනේ ඔය වාගේ ජෝඩු වුණ ඇත්තන්ට ඔය රස තේක බොමින් මල් කඩන්ට ය.
මේ අසමජ්ජාති රිලවු දන්නා මල් කැඩිල්ලක් නැත.කොලු පරාණය එන තුරු ගෑනු දරුවෙක් තේ කෝප්පය එක්ක බංකුවක බලන් හිටිය දා වැඩේ හරි ය. අර පොඩි කාලේ ඉගෙනගත් කතාවක කිරි කකා හිටි කෙල්ලක් මකුළුවෙක් ට බය වී කිරි භාජනේ අත ඇර දිව්වා වගේම රිලා මොටෙයියා බංකුව උඩට සැපත් වුනාම ගැහැණු දරුවා දුවන්නෙත් ආදර තේක බංකුව උඩ තියා ය.ආදර තේකට රිලා පිහිටත් ආරක්ෂාවත් ය.

තුන්වෙනි අවුරුද්ද හරියේ හොස්ටල්වලින් අපි එළියට විසි වෙනවා ය.හිඳගල පැත්තේ බෝඩිමකට යද්දී අනේ රිලා මොටෙයියන්ගෙන් නිදහස් නේදැයි හිතුනාදැයි මංතුමීට නිච්චියක් නැත.

ඒත් එහෙව් වාසනාවක් මේ අපිට නම් තිබුනේ නැති ය.අල්ලපු කාමරේ අක්කා ගස්ලබු බෑයක් කාමරේ තියාගත් පලියට වහලෙන් රිංගලා ආ රිලා තඩියා ගස්ලබු බෑයක් තියා කෙහෙල් ලෙල්ලක්වත් නැති මංතුමී ගේ කාමරෙත් වනසලා යස රඟට වහලය උඩ විරිත්තමින් ඉන්නවා ය.බෝඩිමේ ගෙදර අක්කාත් පොඩි උන් දෙන්නාත් විතරය .උන්දැගේ මහත්තැන් හමුදාවේ නිසා ගෙදර නැති ගාණ ය.දන්නා නැටුම් ඔක්කොම නටාත් රිලා තඩියා එලවා ගත නොහී කොලු පරාණවලට උන් බය වෙනවා යැයි කතාවක් මතක් වී පහළ හිඳගල හොස්ටල් එකෙන් කොලු පරාණයක් අඬගහගන්නත්  වෙනවා ය.ආපු ඉලන්දාරියා දිහා කෝචෝක් බැල්මක් හෙලා උන්දැගේ ගෝරනාඩුව තඹ සතේකට ගනන් නොගෙන රිලා තඩියා උගේ පාඩුවේ වලිගේ උකුණන් බලන හැඩ ය.අන්තිමේ කොහේදෝ තිබී හොයාගත් රතිඤ්ඤා කරලක් පත්තු කරන්නටද කරුණු කාරණා සිදු විය.මංතුමී තරම්වත් රතිඤ්ඤා සද්දය මායිම් නොකළ රිලා මොටා අපේ කොමිටල් කෑලි බෝරිං බව දනවන බැල්මක් හෙලා යාන්තම් මාරු වී යන්නේ ය.බෝඩිමම හෝදන්නට වැඩ සිද්ධ කර හමාරය.

රාමනාදන් හොස්ටල් යන්නේ තුන්වෙනි හෝ හතරවෙනි අවුරුද්දේ ය.රිලවුන් බඩ පිණුම් ගහන්නේ එහේ ය.රිළවෙක් නිය අගින් වත් සූරන්නේ නැතිවත් පිටගැස්මට බෙහෙත් විදින්නට වූ එකම ලලනාව මංතුමී වෙන්නට ඕනෑ ය.

ඒ කෙසේද යත්

උදේ නැගිට ෆැකල්ටි දුවන්නට මත්තෙන් රෙදි කන්දක් හේදූ මංතුමී එව්වා බැල්කනියේ වැලේ වනා දුවනවාය.හවස එද්දී එකම එක ජංජාලයක් ය.තෙත රෙදි උඩ ඩෙගා නැටූ රිලා තඩියන්ගේ මඩ වැකුණු අත් කකුල් පාරවල් ඇඳුම් වල අලුත් මෝස්තර මවලා ය.බාගෙට බාගයක් ඇඳුම් බිම බදාගෙන ය.රිලා සංහතියත් එක්කම ආත්ම හතක් වෛර බඳින්නට කරුණු කාරනා සිද්ධ වෙලාය.

රෙදි වැල බැල්කනියේ නැතිව කාමරය තුල ගැට ගසන්නට මංතුමී ඉටා ගන්නේ ඔය වෙලාවේය.තක්කඩි රිලවුන්ගේ දෙමාපිය පරම්පරාවලට සෝලි නගමින් රෙදි වැල ලිහන්නට ශත වර්ශ ගණනාවක් පරණ පුටුවක් උඩ නැගගත් මංතුමී පුටුව කඩා ගෙන බිම වැටෙන්නේ ඊට ටික වෙලාවකට පස්සේ ය.පුටුවේ තිබූ දාර ඇණ රාජයෙක් බත්කෙන්ඩක් හූරාගෙන පහළට බහින්නේ සති ගානක් හෙල්ත් සෙන්ටර් බඩ ගාමින් තුවාලයට බෙහෙත් දාන්නත් පිටගැස්ම බෙහෙත් විදින්නත් මංතුමීට වැඩ සිද්ධ කරමින් ය.

නාදන් රිලවුන් ඕන් ඔය ආකාරයේ එපා කොරපු ජාතියක් ය.කාමරවල ජනේලයක් ඇරගෙන ඉන්නවා කියන එක මංතුමීලාට හීනයක් මය.වැරදිලා ජනෙල් පියනක් ඇරී තිබුනා කියන්නේ බඩුම තමා ය.අතට ගෙන සොලවා බලා හරියටම පිටි බෝතලය හොයා ගන්නට මේ යක්කු දස්සය.පිටි බෝතලයෙන් බාගයකටත් එහා ගිල දමා පිටිවලින් මේකප් දමා ඉතිරි පිටි ටික කාමරේ පුරා හලා යන්නේ ද මේ යක්කු ය.උම්බලකඩ කෑල්ලක් යැයි රැවටී මගේ අහිංසක රූමියෙක්ව කිඩ්නැප් කරන්න ප්ලෑන් කලේද ඔය නසරානි සෙට් එකමැයි.උන්ට පිස්සු නටන්නට ජනෙල් ඇර තියන්නට ඕනෑම නැත.

වැලේ වනා තිබෙන රෙදි ඔලුවේ නවා ගෙන ශාරුක් දකින්නට කාජල් දුවන්නාසේ වහල දිගේ දුවන්නේ මේ යක්කු ය.කුණු බාජන පෙරලා විනාස කරන්නේ අහළ පහළක ඉන්න බැරි වෙන විදිහට ය.අඩුම තරමේ දොරක කීටැග් එකක් උනත් උන්දැලාට හිත ගියාම නම් යතුරත් එක්කම උනත් අරගෙන යන්නට උන්දැලා අහලා බලන සිරිතක් නැති ය.

දන්නා තරමින් රිලවුන් කන්ෆියුස් වූයේ එකම එක දවසක විතරය .ඉසුරු අක්කලා ගේ කාමරයේ ඇරපු ජනේලයකින් රිලවෙක් රිංගනවා ය.අපේ කාමරවල ජනේලය ළඟ සීනිබෝතල් පිටි බෝතල් වුනාට මේ කාමරේ එහෙම නැතිලුය.

ජනෙල් පඩිය දිගට කාමරවාසීන්ගේ රූපලාවණ්‍ය බඩුමුට්ටු ය.හිස් මුදුනේ සිට පයේ නියමලට යනතුරු ගානා ක්‍රීම් ජාති ආකරයක් ය.එක එක හැඩයේ එක එක ගනණින් දැති ඇති පනාය.ලෝකේ තියෙනා ඔක්කොම පාටින් කොන්ඩ බූලෝ ය.නහය කඩාගෙන යන සැන්ට් කුප්පි ය.ජීවිතේ ට මට රිලවෙක් ට පවු කියලා හිතෙනවානම් ඒ ඔය කාමරේට රිංගූ රිලවා ගැන ය.මොනවා කොරන්නදැයි හිතාගන්නට බැරි ව සිහි මූර්ජා වෙන  රිලවා හොඳ වෙලාවට කාමර ඇත්තියන්ගේ විලාපයට පියවි සිහිය එලවා ගෙන ජනේලයෙන් පැන පණ බේරා ගන්නවා ය.

අන්තිම අවුරුද්ද විජේවර්ධනයේ ය.නාකි කෙල්ලන් ඉන්නා නිසාදෝ විජේවර්ධනයට රිලවුන් වැඩි මනාපයක් දක්වන්නේ නැති ය.දෙ

යියනේ කියා රෙදි වනාගන්නට ,හායි ගා ජනෙල් ඇරලා තියන්නට අන්තිම අවුරුද්දේ හෝ ලැබෙන නිදහස ගැන මංතුමීට පැලෙන්න සංතෝස ය.

ඇරුණු ජනෙල් දුටුවාම රිලවුන්ට වඩා කුලප්පු වෙන මිනිස් සත්තුත් ඉන්නා බව තේරෙන්නෙ ටික දවසක් යද්දී ය.ඉතින් ආයෙමත් ජනෙල් වහලා ය.

හැබැයි රෙදි ටික නම් දෙයියනේ කියා වේලුනා ය.

රිලා කතා ඕං ඔහොම ය.

ඉගිලෙන ලියමන්

2019.06.09

පලි:පින්තූරේ ඉන්න රිලා මොටා අන්තර්ජාලයෙන් ය

%d bloggers like this: