Menu Close

ඔබ කැමතිද මරණ දඩුවම හිමිවන වරදක් කරන්න..

මම එහෙම කිව්වොත් බොහෝ දෙනාගේ හිතට එන්නේ බරපතල වරදක් විය යුතුය.. එහෙත් ඔබ දන්නවාද ඉස්ලාම් ආගම අතහැර පලායෑමට දඩුවම මරණ දඩුවම බව.. මරණ දඩුවම හිමිවන බව දැන පලායාමට මොන තරම් කටුක ජීවිතයක් එසේ පලායන පුද්ගලයන්ට ලැබෙනවා ඇත්ද? :-/

මේ කතාවේ කතානායිකාව රහෆ් මොහොමඩ් සෟදි ජාතික නව යොවුන් තරුණියයි. සෞදි අරාබියේ සිට තායිලන්තයට පලායන ඇය ගුවන්තොට ආරක්ෂක නිලධාරීන්ගේ ප්‍රශ්න කිරීම් වලට ලක්වෙනවා . නැවත සෞදි අරාබියට පිටුවහල් කිරීමට සුදානම්ව සිටියදි ඇයට සහය වෙනවා Human Rights Watch සංවිධානයේ ආසියානු කලාපයේ නියෝජ්‍ය අධක්ෂක පිල් රොබට්ස් මහත්මා.. “ඇයි මා රහෆ්ට උදව් කලේ?” යනුවෙන් නම්කල ලිපියකින් පිල් රොබට්ස් මහත්මා මෙසේ සදහන් කර තිබෙනවා. රහෆ් හා මා සම්බන්ධ වන්නේ දුරකතන ඇමතුමකින්. එම ඉරිදා දිනයේ මා හට දුරකතන ඇමතුම සම්බන්ධ කල වේලාව සාමන්‍යෙයෙන් Human Rights Watch සංවිධානයේ කිසිවෙකුත් කතානොකරන වේලාවක්.. මා හිතුවා ලොව කොතනක හෝ කිසියම් පුද්ගලයෙකුට ලොකු අකරතැබ්බයක් වෙන්නැති කියල මේ වෙලාවේ දුරකතන ඇමතුමක් එන්නේ කියල.. දුරකතන ඇමතුම සම්බන්ධ කල පාර්ශවය කියා සිටියා “මහත්මයා තායි නිලධාරින් සෞදි අරාබියානු තරුණියක් රදවා තබාගෙන සිටිනවා. ඔබ කැමතිද ඇය හා කතා කරන්න” යනුවෙන් පැවසුවා. මගේ කැමැත්ත මත රහෆ් මා සමග සම්බන්ධ වෙනවා. එතැන් පටන් දිග හැරුනේ ලොව වාසය කරන සියලු රහෆ්ලා ට වැදගත් වන කතාවක්.. ඒ සෞදි අරාබියානු ආගමික පිඩාවට පත්ව සිටින කාන්තාවන්ගේ කතාවයි. “කරුණාකර මට උදව් කරන්න, මගේ ජීවිතය අනතුරේ” රහෆ් අනෙක් අන්තයෙන් හඩ අවධි කලා. ඉන්පසු මා ඇයට ප්‍රශ්න කීපයක් යොමු කරමින් ඇගේ තත්වය වටහාගැනීමට උත්සහ කලා. එහිදි ඇය පවසා සිටියා ඇයට ඇගේ පවුලේ සමාජිකයන්ගෙන් විදින්නට සිදුවූ අඩන්තේට්ටම්.. කොණ්ඩය කැපු වරදට මාස හයක් ඇයව ඇගේ කාමරයේ හිරකර තබා තිබෙනවා.හිජාබය ඇදිම යාඥා කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කල නිසා නිරතුරුව පහරකෑම් වලට ලක්ව තිබෙනවා. “මට බයයි පිල්.. ඔවුන් මා ගෙන්වා ගතහොත් මා මරා දමාවී” යනුවෙන් ඇය අවසානයේ ප්‍රකාශ කර සිටියා.

ඒ අනුව ක්‍රියාත්මක වෙමින් මා තායි නිලධාරීන්ට කතා කර ඇයගේ කතාව පිලිබද විශ්වාසයක් ඔවුන් තුල ගොඩ නගන්නට උත්සහ කලා. මේවන විටත් ඇය ට්විටර් හරහා ඇයගේ තත්වය ප්‍රකාශ කර සිටියත් මාද්‍යවේදීන් මෙම සිද්ධිය ආවරණය කරනවාද නැද්ද යන දෙගිඩියාවෙන් පසු උනා.. මා මාධ්‍ය ආයතන වලට කතා කළා, ඔවුනට අවශ්‍ය විස්තර පුරවා දුන්නා. ඒ සමගම ඔවුන්ගේ ජාත්‍යන්තර වාර්තාකරුවන් තායිලන්තය බලා පිටත්ව යෑම ඇරඹුවා. තායිලන්තයට ලගා වු ඔස්ට්‍රේලියා ගුවන්විදුලියේ Sophie McNeil කුමන බාදාවන් පැමැණියත් සිද්ධිය වාර්තා කිරීමේ අදිටනින් පසුඋනා. මෙහි ලගා වු වැදගත්ම කණ්ඩායම වූයේ එක්සත් ජාතීන්ගේ සරණාගත එජන්සියයි. මේ වන විට රහෆ් ටුවිටර් හරහා ලබා දුන් ප්‍රසිද්ධිය නිසා ආගම හැරයාමේ වරදට නියත මරණ දඩුවම හිමි⁣විමේ අවධානමේ පසුවුනා. තායි නිලධාරීන්ගේ ඉතිහාසය බැලු විට තත්වය වඩා දරුණු බව පෙනීගියා.. හේතුව මෙවැනි අනවසර සංක්‍රමණිකයන්ට ඔවුන් ක්‍රියාත්මක කරන දැඩි ස්ථාවරයි, ඒ අතරේ රහෆ් නැවත සෞදි අරාබියට එවන්නැයි සෞදි අරාබියානු එම්බසිය බලපෑම් කරමින් තිබුණා. ක්ෂණිකව ක්‍රියතේමක වූ මා UNHCR හි තායිලන්ත නියෝජිතයා සම්බන්ධ කරගනිමින් රහෆ් සිටිනා අවධානම් සහගත තත්වය පැහැදිලි කර දුන්නා. වාසනාවකට ඔහු මා තේරුම්ගත්තා. නමුත් සරණාගත තත්වය මැයට ලබාදීමට තායි රජයේ අවසරය අවශ්‍ය බව ඔහු කියා සිටියා. මේ වන විට රහෆ්ට ඉතිරිව තිබු කාලය වේගයෙන් ගෙවි යමින් තිබුණා. තායි රජයේ තිරණය එනතෙක් බලා සිටිය නොහැකියි.

පසුදින සවස පහට රහෆ් සිරවී සිටි හෝටලයේ සිට නැවත මා සමග සම්බන්ධ උනා. පොලීසිය ඇවිත්, මට කතාකරනවා දොර අරින්න කියල, මම දොර අරින්නද? ඇය පැවසුවා. මා ඇයට පැවසුවා ඔබ කුමන දේ කලත් දුරකතනය නැති කරගන්න එපා.. ඔබලේ ජීවිතය රැදී තිබෙන්නේ ඒ මත කියල.. පැය කීපයක් යන තුරු ඇය සමග තිබු සමබධතාවය බිද වැටුනා. මා හිතුවා ගුවන්තොට සිරමැදිරියකට ඇයව රැාගන ගියාවත්ද කියල. එය එසේ නම් අපට හැකියාවක් නැති වෙනවා ඇයව බේරගන්න. වාසනාවකට මෙන් ඇය නැවත හෝටලයට පැමිණ ට්විටර් මගින් දන්වා තිබුණා පසුදිනයේ ප.ව 11:15 ඇයව පිටුවහල් කරන බවට.. දැන් අපට කාලරාමුවක් තිබෙනවා 11:15ට පෙර සියල්ල අවසන් කල යුතුයි.

නමුත් UNHCR ආයතනයක මේ වන විටත් ප්‍රගමනයක් ලබා තිබුනේ නෑ කැනෙඩියානු, ජර්මානු, නේදරලන්ත එම්බසි වලින් තායි නිලධාරීන් හා සම්බන්ධ වුවද ඔවුනටද යහපත් ප්‍රතිචාර ලැබී තිබුනේ නෑ. පසුව රහෆ් මට පණිවිඩයක් එව⁣ෙ තිබුනා.. මට බයයි පිල් මට තව ටික වේලාවයි තියෙන්නේ කියල.. මම ඇයට කිව්වා ඔස්ට්‍රෙලියානු වාර්තාකාරීනි Ms. Sophie එනවා මේ ගැන ලෝකයටම කියන්න. මතක තියගෙන්න ඔයා හිතනවට වඩා යාලුවො ගොඩක් ඔයාට ඉන්නවා කියල.. ඒ අතරවාරයේ Ms. Sophie ආරක්ෂක නිලධාරීන්ට හසු නොවන පරිදි රහෆ් සිටි කාමරයට පැමිණ තිබෙනවා. ඇය රහෆ් පිලිබද විඩියෝ සහිත සමපුර්ණ විස්තරයක් පලකරන්නේ UNHCR ආයතනාය් නිලධාරීන් පැමිණෙන තුර දොර නොහරින බවට ප්‍රකාශයක්ද සමගයි.ඉන්පසු එලෙඹි මිනිත්තු 90ක කාලය මේ දෙපලට ඉතා අපහසු කාල සිමාවක් උනා. තායි නිලධාරීන් බල කර සිටියා දොර අරිනලෙස.. ඔවුන් දිගින්ලදිගටම පවසා සිටියා UN එක පැමිණෙන තුර දොර නොහරින බව… මේ අතරේ BBC,CNN,Reuters වාර්තාකරුවන් හොටලයේ ලොබිය ආක්‍රමණය කර තිබුනා.. සියලු දෙනාගේ අභිප්‍රාය වුයේ රහෆ් යෑමට නියමිතව තිබු ගුවන් යානය රහෆ් නොමැතිව පියාසර කරවීමටයි. මේ ප්‍රයත්නය සාර්ථක වි අදාල ගුවන් යානය පිටත් කර හැරීමට තායි බලධාරීන්ට සිදුවුනා. මේ වන විට ලොව වටින්ම තායි බලධාරීන්ට දුරකතන ඇමතුම් එමින් තිබුනා. මේ අස්වැසිල්ලේ තායි නිලධාරීන්ට අවකාශ ලැබුනා තත්වය ගැන අවබෝධයකට එන්න.. පසුව තායි ආගමන විගමන කොමසාරිස් Surachate මහතා ප්‍රකාශයක් නිකුත් කලා මෙය පවුල් ප්‍රශනයක් නොවේ. ඒ නිසා අප රහෆ්ව මව් රටට ආපසු යවන්නේ නෑ. තායිලන්තය සිනහසෙන මිනිසුන්ගේ දේශය රහෆ්ව නපුර තියන තැනට යවන්නෑ කියල..

මේ අතරේ කැනේඩියානු රජය ඉදිරිපත් වුනා රහෆ්ව කැනඩාවට ගෙන්වාගෙන නව නවාතැනක් සකසා දෙන්න. මානසික සේම ශාරීරික අඩන්තේට්ටම් වලට ලක්වූ රහෆ්ට සැබැ නිදහස හිමි වන බව මා දුටුවේ ඇය ටොරන්ටෝ ගුවන්තොටුපලට පැමිණි ඡායාරූප දුටුවායින් පසුවයි. රහෆ් නිර්භිත යුවතියක්. ඒ නිර්භිත කමනිසයි ඇයට නිදහස ලැබුනේ යනුවෙන් පිල් රොබට්ස් මහත්මා පවසා තිබුනා.

%d bloggers like this: