Menu Close

ලංකාගම පිටදෙණිය දිය ඇලි

ලංකාගම පිටදෙණිය දිහා තියෙනවා පට්ට දිය ඇලි ටිකක්. පහුගිය දොහේ අපි ගියා ඒවා බලන්න. හරිම ලේසි ගමන අප්පා. උදේම නැගිටලා අපි පාන්දර පහට විතර සෙට් වුනා හයිවේ එන්ටරන්ස් වලින්. පූර්ණ කඩවතින් අපිව ගත්තා. ඉන් පසු පූර්ණගේ කාර් එකේන අපි ගමනාරම්භ කලා.


රූට් එක
වැලිපැන්නෙන් එලියට දාලා මතුගම දිහාට යනවා. එතකොට තියෙනවා නෙළුවට යන්න පාරක්. නෙළුවට යන පාර වැටිලා තියෙන්නේ පැලවත්ත පැත්තෙන්. ගූගලා ගෙන් නෙළුවට ගහගත්තම රූං ගාල යත හැකි. ලංකාගම පිටදෙනිය ඇලි සෙට් එකටම අපි මැප් එක ගැහුවා. ඒත් නෙළුවෙන් පස්සේ අපිට වැරදුනා. අපි ගියේ මුලින්ම දෙල්ලව පාරේ. දෙල්ලව පාර මඩවෙලා. අපි ගිය දවසේ උදේම ටිකක් වැස්සා. ඒනිසා අමාරුයි. අපිට එතන හිටි අය කිව්වා මගට යන්න හැකිය කියලා. ඒත් අපි හරෝගත්තා.


ආයේ නෙළුවට ඇවිල්ලා දූවිලි ඇල්ල ගාවට ආවා. නෙළුව දූවිලි ඇල්ල තට්ටු තුනයි. අපි එතන්ට එද්දි උදේ අට හමාර විතර වෙලා. ඒ වෙද්දි නෙලුව දූවිලි ඇල්ලට යන ගේට්ටුව ඇරලාත් නැහැ. ඒනිසා අපි ටිකක් එතන කැරකි කැරකි උන්නා. එතන ඉදලා පිටදෙනිය ලංකාගම සිංහාරාජ පිවිසුමට කිලෝමීටර දහයක් විතර තියෙනවා. අපි ගියේ පොඩි කාර් පුංචක. ඒකේ යන්න අමාරුයි කියලා තමයි හිතුනේ.


ඔහෝම ටැග් ගැහි ගැහි ඉද්දි ආවා බොලරෝ එකක්. බොලරෝ මැක්සි. කිලෝමීටර දහයට ඒ බොලරො එකෙන් යන්න එන්න පහක් ඉල්ලුවා. අපි හිටියේ හතරයි. ඒ ගමන යන්තම් කතා කරලා හාරදහට බස්සාගත්තා. අපි උදේ නමය හමාර වෙද්දි ලංකාගම ඇලි සෙට් එක බලන්න කවුන්ටරේට සෙට් වුනා.


ඉන් පස්සේ ඇලි සෙට් එක බැලුවා. බ්‍රාහ්මණ ඇල්ල, ඌරා වැටුනුඇල්ල, ගල් දෙබොක්කාවකින් ගලායන ඔරු ඇල්ල එහෙම බැලුවා. ඒ වගේම දූලි ඇල්ලත් අපි බැලුවා. බලලා අහක් වෙලා අපි ඇවිත් තට්ටු ඇල්ලෙන් නෑවා. දූලි ඇල්ල ගාවිනුත් අපි වතුරට බැස්සා. මයෙ අම්බේ උන්න මාලු පුකට කොටනවා කකුලට කොටනවා ඉවරයක් නැහැ. සුට්ටි මාලු ඒත් සැරට කන්න හදනවා. ටිකක් වෙල යද්දි නම් ඒකට හුරු වෙනවා. උන්ට කෑම ආදිය අඩු පාඩු වගේ මම හිතන්නේ. තට්ටු ඇල්ල මරු එතන අපිට පීන පීන නාන්නහැකියාව තියෙනවා.


පිටදෙනිය බැලුවේ නැහැ.


මේ ගමන දොලහට එකට විතර ඉවර වුනා. අපි කෑම ඒ ලගපාත තැනකින ්ඇනවුම් කලා. කෑම එකක් දෙසීයයි. අපේ බොලරෝ මැක්සියේ ආපු රියදුරු තැන ඒ කෑම ඇරේන්ජ් කලා. කලින් කීවා නම් අපිට කිතුල් රා එහෙමත් හදා තියන්නම් කියලා කිිව්වා. කිතුල් රා බොන්න අපිට පින තිබුන ්නැහැ ඒ නිසා.


මේකේ පිටදෙනිය සිංහරාජ පිවිසුමටත් යන්න පුලුවන් ඒත් බොලරෝ කාරයට තව දෙදාහකුයි ගයිඩට තව දාහකුයි දෙන්න ඕනි. ගයිඩ් බුවා වැඩි කතා නැහැ නැහැ. ඒත් ඇලි ටික පෙන්නුවා අර එක තැන ඉන්න කටුස්සෙක් පෙන්නුවා අපිට. දැන් නම් මේ ලංකාගම අලි සෙට් එකේ කූඩැල්ලෝ නැහැ. මිනිස්සු බේත් ගහලම උන් වදවෙලා ගිහින්ලු.


දුහුවිලි ඇල්ල


ඉන් පස්සේ අපි එන්න ආවා. දුහුවිලි ඇල්ල නෙලුව කියන්නේ ස්ටේජ් තුනක් තියෙන ලස්සන ඇල්ලක්. එතනින් මිනිස්සු වතුර බොනවාලු. ඒ නිසා ඇලි වලින් නාන්න දෙන් නැහැ. යටින් තියෙන පූල් එකකින් නාගන්න පුලුවන් කම තියෙනවා. දූහුවිලි ඇල්ලත් අපි ගිහින් බැලුවා. ඒකෙන් නෑවේ නැහැ කලින් අපි නෑව නේ.. ඔක්කොම පෝගැම් එකම හතර විතර වෙනකොට නිවි හැනහිල්ලේ ඉවර වුනා. ඉතුරු ටික බලන්න ආයේ දවසක යන්න හිතාගත්තා. ඒත් ඉතින් හිතුවාට ඕවා වෙය්යැ.


අපි උදේ පාන්දර පහටම හයිවේ එකට දැම්ම නම් අට වෙද්දි විතර දුහුවිලි ඇල්ලගාවට එන්න පුලුවන්. ඒ වෙලාවට ඇවිත් දිය ඇලි ටික බලලා නාල කියලා ෆන් එකක් ගන්නෝ න්ම ඒවත් අරන් හවසට පිටත් වෙන්න පුලුවන් කම තියෙනවා. කොළඹ සෙට් එකකට දවස ගත කරන්න කදිම තැනක් තමයි මේ දූවිලි ඇල්ල, ලංකාගම පිටදෙනිය ඇලි සෙට් එක.


දිය ඇලි ගොඩාක් උස නැතුවුනත් ලල් එකේ නම් අඩුවක් නැහැ.
ගිය බොලරො එක

බ්‍රාහ්මණ ඇල්ල 

ගල් ඔරුව ඇල්ල 

ලංකාගම දූලි ඇල්ල 

කකුල කන මාලු 

තට්ටු ඇල්ල 

තට්ටු ඇල්ල ලොකුවට 

ගොළුබෙල්ලෙක් 

ගිං ගග 

දූවිලි ඇල්ල නෙළුව 

දූවිලි ඇල්ල නෙළුව උඩ කොටස 

දූවිලි ඇල්ල නෙළුව 

%d bloggers like this: