Menu Close

පඬුපුල් ආසනේ..

උණුවෙනවා උණුවෙනවා ඉවරයක් නෑ කියලා ගලෝලා පැත්තකට විසි කරලා තිබුණ පඬුපුල් ආසනේ.. ළඟපාත තිබුණ කුෂන් කඩේකින් අලුතින් කුෂන් කරවගෙන කාරිය සක්කර දෙයියෝ ආපහු සිය සුපුරුදු වැඩ පිළිවෙල පටං ගන්ටෝනි කියලා හිතුවෙ.. පහුගිය කාලෙ තමන්ගෙන් ඉටු නොවුණු රාජකාරි ආයෙත් පටං ගන්ට ගැම්මක් හිතට ආපු නිසයි…

හයිකරලා ටික වෙලාවක් ගියත්.. උණු නොවුනෙ.. මේක හරියට වැඩ කරන්නෙ නැද්ද කියලා දෙයියන්ට හිතුණු නිසා එයා වහාම එයාගෙ තාක්ෂණික නිලධාරියාට කතා කළා.. කාලෙකින් පඬුපුල් ආසනයක් එක්ක හැප්පෙන නිසා තාක්ෂණික නිලධාරියා මේ දවස් වල පඬුපුල් ආසනේ අත්පොත කියවමිනුයි උන්නෙ.. දෙයියන්ගෙන් කැඳවීමක් ආවම.. හීන්දාඩිය දැම්ම ටෙකා පස්වාන්දහසකට සමාව අවසරයි මයෙ දෙයියො.. මොකද්ද ප්‍රශ්නෙ කියාගෙන දෙයියො ළඟට ගියා.. නෑ මේ පඬුපුල් ආසනේ වැඩ කරන්නෙ නැද්ද කොහෙද පොඩ්ඩක් බලපන්කො.. සක්කර දෙයියො ආමන්ත්‍රණය කළ සුහදශීලී ස්වභාවය නිසා ටෙකා ගෙ බය පොඩ්ඩක් අඩුවුණා.. මූලික කාරණා පරීක්ෂා කරපු ටෙකා මේකෙ කිසිම අඩුවක් දැක්කෙ නැති හින්දා ඒ බව සක්කරයට කිවුවා..

ඔය අතරෙ.. සභාව මැද්දෙන් ඇවිත් පඬුපුල් ආසනයෙ.. ලොක්කා වගේ වාඩි වෙන ගමන් “අප්පට සිරි අලුත් පුටුවක් අරං තියෙන්නෙ” කියලා මොර දුන්නෙ වෙන කවුරුවත් නෙවෙයි වයිමා..

තාත්තටත් ඉතිං මං මොනවා හරි ඉල්ලුවොත් මහා භාණ්ඩාගාරෙ ප්‍රස්න.. මං මේ කසි කබල් ෆෝන් කට්ටක් එක්ක විඳින වදේ.. අලුත් එකක් අරන් දුන්නෙ නෑ නෙ. එෆ් බී ගිය කාලයක් මතක නෑ..මේ විදියට අඳෝනාව කියං යද්දි.. ටෙකා ට හෙණම අවුල්.. වෙන මොකවත් නොවෙයි .. මෙච්චර දුකට පත් වෙච්ච එකෙක් ළඟ පාතම ඉඳලත් මේ ඉලවුව වැඩ නොකරන එකට.. බැහැපිය පඩත්තලයා ඕකෙන් කියමින් ඉදිරියට පැන්න සක්කරයා.. දුන්න පයිං පාර වැදුණේත්.. පඬුපුල් ආසනේට..  යකෝ පෘතුවියට ගිහිං ෆෝන් එකක් අරං එනකොට..ඒවා අවුටොප් පැසන් වෙලා.. කියාගෙන ආපහු පඬුපුල් ආසනේ වාඩි උනා..

මෙන්න රත්වෙනෝ.. මෙන්න රත්වෙනෝ… කියාගෙන සංතෝෂෙන් උඩ පැන්න සක්කර දෙයියො.. බැලුවා මොන පැත්තට ද ප්‍රශ්නෙ යොමු වෙලා තියෙන්නෙ කියලා.. හත්තිලවුවෙ.. ප්‍රංශෙට..
මොකද්ද කියලා බැලුවම.. ප්‍රංශෙ පාරකට තමන්ගෙ පුතා බීපු කිරි පැකට් එකක් විසිකරනවා දැකපු වයසක අම්මා කෙනෙක්ට පැසර් නැගලා.. සක්කරයා ටක් ගාලා පොඩි දෙයියෙක්ව පිටත් කරලා.. කිරි පැකට් එක ආපහු අර පුතා ගෙ අතටම දුන්නම.. දීලා දඩ කොලයක් දුන්නම.. ටක් ගාලා ආසනේ නිවුණා.. ආයෙත් ඉතිං ෆුල් කූල්..
ටෙකෝ .. මොකෑ බං.. මේක මෙච්චර පුංචි ප්‍රශ්න වලටත් රත් වෙන්නෙ.. ? සක්කරයටත් තියෙන ප්‍රශ්න..
දේවයන් වහන්ස.. ඔය පොලිතීන් අප ද්‍රව්‍ය පරිසරයට මුදාහරින එක දැං බරපතල අපරාධයක්.. ඒකනෙ ඕක රත්වෙන්නෙ.. හප්පට .. එතකොට අම්මට පැසර් වැඩි වුණු එකට නෙවී ද බං?
ඉතිං කොලුවො.. ඔය පොලිතින් පරිසරයට මුදා හරින එක නම්.. ලෝකෙ පුරාම දරුණුවට සිද්ධ වෙනවනෙ… එහෙමනම් ඒවට පත්තු නොවෙන්නෙ ඇයි? පොඩ්ඩක් බලපන් ආයෙමත් සිස්ටම් අවුලක්වත්ද කියලා?
හරිනෙ.. මේකෙ ඩිටෙක්ටිං ස්විච් එක දාලා තියෙන්නෙ ප්‍රංශෙ ට නෙ.. 
ඒක තමයි.. දාපං ඕක සිලෝන් එකට..
සුවර් ද දේවයන් වහන්ස..?
ඇයි උඹ එහෙම අහන්නෙ?
නෑ..මේකෙ සෙන්සර් එක ආයෙ යයිද?

පහුගිය කාලෙ සිලෝන් ඒරියා එකේ දුක් ගැනැවිලි වලට රත් වෙලා වැඩි වුණු පාර තමයි ඔය පුටුව අතෑරලා දාලා තියෙන්නෙ.. ඒත් ඉතිං.. දැං කොටි ප්‍රශ්නත් ඉවර නිසා.. යහපාලනයකුත් තියෙන නිසා.. තමයි .. සක්කරයාට ආයෙත් ආසාවක් ආවෙ.. පුටුවෙ වාඩි වෙන්න.. සිලෝන් කියලා ස්විච් එක මාරු කරපු ගමන්.. පුටුව රත් වුණා රත්විල්ලක්.. සක්කරයා උඩ විසික්කා වෙන්න..

හප්පට.. පුටු කේස් එකක්.. බස්නාහිර පළාත් සභාවෙන් පඬුපුල් ආසන වගයක් ඕඩර් කරලා කියන්නෙ.. සක්කරයා ටක් ගාලා පොඩි දෙයියෙක්ව යැවුවා.. සරල ජනපති ගාවට.. පත්තරේකුත් අරගෙන.. වැඩේ ශේප්..
ඒත් පුටුව රත් වෙලා..
ඒ පාර.. කෝච්චි ඉස්ටැයික්..  හරි හරි.. ඒකත් අර පත්තරේ ම තිබිලා.. වැඩේ ශේප්..
තාම පුටුව රස්නෙයිනෙ..
මොනාද බං මේ ලිස්ට් එකක් එන්නෙ..?
සැප වාහන, මන්ත්‍රී දීමනා, කැලෑ වැනැසීම්, බැඳුම්කර මගඩිය, දොස්තර වර්ජන බ්ලා.. බ්ලා.. බ්ලා..
දාපං.. ආයෙත් ස්විච් එක ප්‍රංශෙ ට..

%d bloggers like this: