Menu Close

෴G2 class ෂන්ටින් එන්ජිම – ෂන්ටින් සහ භාණ්ඩ ප්‍රවාහන කටයුතු වෙනුවෙන් යෙදූ එන්ජිම෴

ඔබ මෑතකදී බණ්ඩාරවෙල දක්වා දුම්රියෙන් ගමන් කර ඇත්නම් මෙම එන්ජිම ඔබ දැක ඇති බවට සහතිකය. එය මෙරටට ගෙන එන ලද G2 පන්තියේ ඩීසල් ෂන්ටින් එන්ජිමකි. එසේම මෙය ෂන්ටින් කටයුතු සඳහා පමණක් යොදාගත් එන්ජිමක් පමණක් නොවේ. මේ එම ෂන්ටින් එන්ජිම පිළිබඳව සටහනයි.

 • දුම්රිය පන්තිය                 – G2
 • ගෙන්වූ වර්ෂය                 – 1952
 • නිශ්පාදිත රට                -එංගලන්තය (North British Locomotives)
 • දුම්රිය එන්ජින් වර්ගය        – Diesel Electric
 • බල සැපයුම් එන්ජිම           – Paxman 12RPHXL
 • උපරිම බලය                    – 625hp – 1250RPM
 • උපරිම වේගය                   – 32 km/h
 • Axle Arrangement           – 0-8-0
 •  බර                                – 54 Tons
 • වර්ණය                           – කළු
 • එන්ජිමේ දිග                      – අඩි 37 අඟල් 9
 • දුම්රිය එන්ජින් ගණන         – 8 (No 531 -538)
ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය සේවය විසින් වැඩි වැඩියෙන් ඩීසල් එන්ජින් මිලදී ගැනීම අනුව, ෂන්ටින් කටයුතු සඳහා ද ඩීසල් එන්ජින් යොදාගැනීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කල බවක් පෙනී යන්නේ මෙම G2 ධාවන පන්තිය යටතේ ඩීසල් ෂන්ටින් එන්ජින් 8ක් මිලදී ගැනීමෙනි. මුල්ම වරට මිලදී ගත් G1 ධාවන පන්තියේ එන්ජිම මිලදී ගෙන වසර 22කට පසුව මෙම මිලදීගැනීම සිදුවන අතර පලමු වරට එක් වර වැඩිම ෂන්ටින් එන්ජින් සංඛ්‍යාවක් මිලදී ගත් අවස්ථාව ලෙසද එය සැලකිය හැකිය.

දුම්රිය මගින් භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය සඳහා ඉල්ලුම වැඩි වැඩියෙන් පවති සමයේ භාණ්ඩ ප්‍රවාහන ගැල් ෂන්ටින් කිරීම සඳහා ෂන්ටින් එන්ජින් වල දැඩි අවශ්‍යතාවය පිරිමැසීමට මෙම එන්ජින් ඉවහල් විය. (ෂන්ටින් එන්ජිමක කාර්ය භාර්යය දැනගැනීමට මෙම ලිපිය කියවන්න)  මෙම එන්ජින් වල අභ්‍යන්තර බල සැපයුම් එන්ජිම Paxman 12RPHXL වර්ගයේ ඒවා වූ අතර එහි උපරිම ජවය අශ්ව බල 625ක් පමණ වුවද මෙම එන්ජිම මෙරට ධාවනය සඳහා යොදාගැනීමේදී එහි බලය අශ්ව බල 375ක් පමණ දක්වා අඩුකිරීම (de-rate) සිදු කර ඇත. පළමුවරට එන්ජින් බලය අවප්‍රමාණ කිරීමක් සිදු කර ඇත්තේද මෙම G2 ධාවන පන්තියේ එන්ජින් වලට බැව් මේ අනුව පෙනී යයි. එසේ එන්ජින් බලය අඩු කර ඇත්තේ 625hp තරම් විශාල බලයක් ෂන්ටින් කටයුතු සඳහා අනවශ්‍ය බැවිනි. (මෙරට මුල්ම මගී ප්‍රවාහන ඩීසල් එන්ජිම වූ M1 හි එන්ජින් බලයද 880hp විය)

ප්‍රධාන වශයෙන් වැඩි බර මෙහෙයුම් (heavy shunting) කටයුතු සඳහා මෙම එන්ජින් භාවිතා කර ඇති අතර ඇතැම් අවස්ථාවලදී භාණ්ඩ දුම්රියන් රැගෙන කොළඹ සිට මහනුවර වැනි ප්‍රදේශ දක්වා ධාවනය කර තිබීමද විශේෂත්වයකි. (මේ වන විට නම් Dynamic brake නොමැති එන්ජින් වලට තනිවම රඹුක්කනින් ඔබ්බට යාමට අවසර නොමැත)

1980 දශකය පමණ වන තෙක්ම මෙම එන්ජින් මගින් සේවය ලබාගෙන ඇති අතර රත්මලාන කර්මාන්තශාලා භූමියේ ඇති G2-536 එන්ජිම වර්ෂ 1990 පමණ වනතුරු එහි අභ්‍යන්තර ෂන්ටින් කටයුතු සඳහා යොදාගෙන ඇති බව කියවේ. ඒ හැරුණු කොට මෙම එන්ජින් මගින් මගී දුම්රියන් ධාවනය කරවූ බවක් දැනගන්නට නැත.  

තම සේවය අවසන් වූ පසු විවිධ දුම්රිය අංගන වල අත්හැර දමා තිබු මෙම වර්ගයේ එන්ජින් බොහෝමයක් පැරණි යකඩ සඳහා කපා අලෙවි කර ඇති අතර මේ වන විට යන්තමින් හෝ ඉතිරිව ඇත්තේ එන්ජින් දෙකක් පමණි. එයින් අංක 535 එන්ජිම මීට වසර කිහිපයකට පෙර පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලයට ලබාදුන් අතර එය විශ්ව විද්‍යාල භූමියට ප්‍රවාහනය කිරීමේ ඇති අපහසුතාවයන් නිසා කලක් මහනුවර ධාවනාගාරයේ තිබී පසුව බණ්ඩාරවෙල දුම්රිය ස්ථානයේ ස්ථානගත කරන ලදී. ඉතිරි එන්ජිම වල අංක 536 එන්ජිම මේ වන විට රත්මලාන කර්මාන්ත ශාලා භූමිය තුල අත්හැරදමා ඇත. දුම්රිය ඉතිහාසය පිලිබඳව සලකා බලන කල මෙය අනිවාර්යයෙන්ම රැකගත යුතු වටිනා සම්පතක් බැවින් එසේ එක් එන්ජිමක් හෝ සංරක්ෂණය වීම නම් ඉතා වටිනා කාරණයකි..

මෙහි සඳහන් තොරතුරු සහ ඡායාරූප වෙනුවෙන් නලීන් අබේසිංහ, නිලුපුල් වික්‍රමගේ, තූර්ය සත්සර, නිමල් ප්‍රේමසිරි, Paul Bigland  සහ අකිල ආරියප්පෙරුම යන මහත්වරුන්ට විශේෂ ස්තුතිය හිමිවිය යුතුය.
ඡායාරූප:-

මෙරටට ගොඩබසින අවස්ථාව
ඡායාරූපය:- railpagesrilanka
G2 පාලන පුවරුව
ඡායාරූපය:- අකිල ආරියප්පෙරුම
G2-533 වේයන්ගොඩදි භාණ්ඩ ප්‍රවාහන දුම්රියක් සමග
ඡායාරූපය:- railpagesrilanka
අංක 532 එන්ජිම
ඡායාරූපය :- Paxman History
බණ්ඩාරවෙල ස්ථානගත කර ඇති අංක 535 එන්ජිම ධාවන සමයේ
ඡායාරූපය :- Jhon Polley
අංක 537 දරණ එන්ජිම
ඡායාරූපය :- The Glasgow Story
පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලයට ලැබුණු අංක 535 එන්ජිම මහනුවරට ගෙන ඒම
(2004 ජනවාරි)
ඡායාරූපය:- Paul Bigland
පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලයට ලැබුණු අංක 535 එන්ජිම මහනුවරට ගෙන ඒම
(2004 ජනවාරි)
ඡායාරූපය:- Paul Bigland
අංක 535 එන්ජිම මහනුවර ධාවනාගාරයේ

ඡායාරූපය:- Philip Devonport

බණ්ඩාරවෙල බලා යාමට සූදානම් වෙමින්
ඡායාරූපය:- නිමල් ප්‍රේමසිරි 
බණ්ඩාරවෙල බලා රැගෙන යමින්
ඡායාරූපය:- ප්‍රියන්ත ගල්ගේපිටිය
බණ්ඩාරවෙල බලා රැගෙන යමින්
ඡායාරූපය:- නිලුපුල් වික්‍රමගේ
බණ්ඩාරවෙල බලා රැගෙන යමින්
ඡායාරූපය:- නිලුපුල් වික්‍රමගේ
අවසන් වතාවය හැරවුම් වේදිකාවේ
ඡායාරූපය:- නිලුපුල් වික්‍රමගේ
බණ්ඩාරවෙල ස්ථානගත කිරීමෙන් පසු
ඡායාරූපය:- ගෙහාන් චන්දික
රත්මලාන කර්මාන්තශාලා බිමේ ඇති අංක 536 එන්ජිම
ඡායාරූපය:- අකිල ආරියප්පෙරුම
%d bloggers like this: